Jump to content

statusno pitanjce vezano za odvjetnistvo i vjezbenistvo


olraks

Preporučene objave

Pozdrav forumasi,

 

Pitanjce, dva za vas (pregledao sam malo ima li vec stogod slicno, ali nista na tu temu konkretno);

1. moze li se osoba koja je jos kao (izvanredni) student otvorila d.O.o. upisati u upisnik odvjetnickih vjezbenika pri HOK-u, a da zadrzi barem nekakav formalni oblik sudjelovanja u tom društvu i dalje, npr. prokurist, vlasnik, suvlasnik ili što već? Jasno mi je da očito ne mogu biti zaposlenik, oke, ali mogu li ista drugo biti u toj firmi? Odn. mogu li ikako legalno zarađivati od svoje firme ili je baš moram zatvoriti i biti ISKLJUČIVO vježbenik i ništa drugo?

2. postoji li mogucnost upisa u listu vjezbenika ako tvrtka posluje u kakvom drugom pravnom obliku, npr. ako imam obrt ili j.d.O.o. ili bilo što?

3. mogu li postati vježbenik, a onda kao vježbenik honorarno raditi za tu formalno tuđu (čitaj moju) firmu, npr. ugovor o djelu ili bilo što?

 

Hvala lijepa unaprijed poštovani legalisti ; )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Sve ovo što Vas zanima mogli ste dobiti od svog Principala , u čijem ste uredu vježbenik.

 

Studiranje, i sve ostalo vas ne sprečava da budete vlasnik poslovnog udjela u nekoj firmi.

 

Pojednostavimo, budite prokurist u vlasdtitoj firmi, a sve ostalo regulirajte ugovorom između vas i vaše firme.

Ne morate biti zaposljeni ,iako ste i vlasnik i odg,osobai prokurist !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Frenki, zahvlaljujem na odgovoru, međutim ja ne radim u odvjetničkom uredu. Naime, završavam zadnju godinu prava, pa me tek tada čeka ta avantura! ; )

 

Pitanje sam postavio jer u statutu HOK-a stoji da za upis u listu odvjetničkih vježbenika kandidat ne smije biti u radnom odnosu te da ne smije obavljati poslove ili dužnosti nespojive s odvjetništvom što je prilično nedefinirana kategorija.

 

Uglavnom, po vama bih ja mogao:

- biti vlasnik svojeg d.O.o.;

- biti formalno nezaposlen u svojem d.O.o. kako bih zadovoljio uvjet HOK-a da pri upisu u listu vježbenika ne smijem biti u postojećem radnom odnosu (prokurist se uklapa u taj uvjet?);

- ugovorom između svojeg d.O.o. i sebe urediti odnose.

Hm? Kako bi onda zarađivao od svoje firme i kako bi utjecao na njezino poslovanje u smislu formalnog zastupanja i predstavljanja itd. te da li bi to porezno gledano bilo malo preskupo?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija