Jump to content

ostavinska kod bilježnika


Teletabis Prodaja

Preporučene objave

Molim pojašnjenj,budući da idem na ostavinsku....S obzirom da neznam stanje...što mi je činiti AKo bude ugovor (doživotno /dosmrtno),dali se to može osporavati i ako da kako?Tužbom privatnom?Dalje...ako postoji oporuka....ima nas 3 djece i nevjenčana žena.Matičar mi je rekao kod pokretanja ostavinske da žena "mora dokazivati"svoju vanbračnu zajednicu???Kako ,tužbom,jer se nekretnina koja je ostavina nije stekla u njenoj vanbračnoj vezi,nego u braku prije nje.Nekretnina je bračna stečevina mojih roditelja.Tko i kako dijeli?Ako ima oporuka,onda se ide po oporuci i dali ju se može osporavati?Svako dijete ima minimum nužni dio-taj nužni dio dobiva samo traženjem kod bilježnika ili mora pokrenuti zahtjev za njim tužbom privatnom?Ako se ne dogovorimo na dan ostavinske,dali plaćamo što bilježniku?Koji je rok za dogovor?30 dana?

Hvala.pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bogami ste postavili rekordan broj pitanja u tako kratkom tekstu.

 

Preglednosti radi, pokušat ću odgovoriti na njih u cjelini - dakle, ukoliko postoji ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju, imovina obuhvaćena njime "izlazi" iz ostavine, jer se takav ugovor tretira kao naplatni ugovor i stjecatelj imovine njime obuhvaćene je davatelj uzdržavanja. Ugovor možete pokušati osporiti u parničnom postupku, no to ima smisla raditi jedino ako imate osnovu pobijanja. Imate li - pravno je pitanje, ne koje je nemoguće dati odgovor bez uvida u sam ugovor odnosno detalje slučaja. Spomenuti ugovor isključuje svako nasljedno pravo, uključujući i ono na nužni dio.

 

Ako nema spomenutih ugovora, nasljednici su djeca i izvanbračna družica, koji dijele ostavinu na jednake dijelove (ako nema oporuke). Ako postoji spor o "statusu" izvanbračne družice, i to se rješava izvan ostavinskog postupka.

 

Ako postoji oporuka, onda vrijedi ono što u njoj stoji, pod uvjetom da je oporuke valjana, jer i ona se može osporavati u parničnom postupku, ako postoje osnove za to.

 

Ako je nekome od nužnih nasljednika oporučnim raspolaganjem povrijeđen nužni dio, mogu ga potraživati, i to se, po mom mišljenju, rješava unutar ostavinskog postupka (iako ima i suprotnih razmišljanja da se mora ići u parnicu).

 

Ako postoji spor o sastavu ostavine, u smislu da ona predstavlja bračnu stečevinu ostavitelja i bivše žene, ta bivša žena (a ako nje više nema, tada njena djeca, kako zajednička, tako i sa drugim partnerom, pa i sam drugi partner) mogu potraživati izuzeće udjela u bračnoj stečevini na ime bivše supruge ostavitelja iz ostavine, pa se to dijeli među supruginim nasljednicima, a u ostavini ostaje samo ono što je doista pripadalo ostavitelju. To se također rješava u parničnom postupku.

 

Nadam se da su neke stvari jasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetima g. G-man.Postoji ugovor o doživotnom-koji je otac sklopio s nevjenčanom družicom.Zatim njena kći sklapa isto s njom duživotno.očev stan je VLASTITA IMOVINA koju je moj otac donio u tu vanbračnu vezu.Bivša žena je umrla-moja majka,ostajemo kao djeca-nasljednici nas dvije sestre.Razumijem da družica tatina i njihova kći imaju dio,kao i mi.Sporan je stan-stečen u jedinom braku,koji je razveden.Na izuzeće bračne stečevine-stana-sam i mislila,jer je stečen u radu i braku naših roditelja.Hvala puno.Pitat ću još odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija