Jump to content

Vanbračna zajednica- nasljedstvo


Ficho0007

Preporučene objave

Pozdrav. Situacija je sljedeća. Moj tata je nakon mamine smrti nasljedio kuću na moru. Par dana nakon k njemu se uselila gospođa i započela je vanbračna zajednica. Nakon 12 godina te zajednice tata mi je umro a ja sam sin jedinac. Mene zanima kakva prava ima gospođa oko te kuće? Tj. ono što sam pročitao piše da ona ima pravo na doživotno korištenje kuće ali da nakon njene smrti njen dio se automatski pripisuje meni. Je li to istina? Ima li njen sin prava na tu kucu koja nije bracna stecevina?Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav. Situacija je sljedeća. Moj tata je nakon mamine smrti nasljedio kuću na moru. Par dana nakon k njemu se uselila gospođa i započela je vanbračna zajednica. Nakon 12 godina te zajednice tata mi je umro a ja sam sin jedinac. Mene zanima kakva prava ima gospođa oko te kuće? Tj. ono što sam pročitao piše da ona ima pravo na doživotno korištenje kuće ali da nakon njene smrti njen dio se automatski pripisuje meni. Je li to istina? Ima li njen sin prava na tu kucu koja nije bracna stecevina?Hvala unaprijed

 

ako nema drugih nasljednika sa vanbračnom suprugom djeliš kuću 1/2 i 1/2

ako postoji oporuka kojom ti otac ostavlja kuću ona ima pravo na nužni dio.

ali ga mora tražiti.

nužni dio je 1/2 od onoga što bi nasljedila kao nasljednik.

njen sin ima pravo na njen dio iza njene smrti (ili ako mu ga daruje).

 

ako ostane samo na pravu uživanja to pravo nije nasljedno i gasi se smrću korisnika prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ti si se odrekao nasljedstva te kuće u korist oca?

 

Kuća je bila vlasništvo majke koje je ona stekla darom, nasljedstvom ili kupila prije braka? Ili su to tvoji otac i majka zajedno izgradili?

 

Dogovor je bio jer sam sin jedinac da se odreknem dijela jer kad tata umre ja dobijem kucu...a to su mama i tata sagradili sa maminim novcem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dogovor je bio jer sam sin jedinac da se odreknem dijela jer kad tata umre ja dobijem kucu...a to su mama i tata sagradili sa maminim novcem

 

sad si se uvjerio da je dogovoir bio loš za tebe.

poštenije bi bili da je kuća tvoja a za njega upisano pravo uživanja ili plodouživanja.

 

sad nasljeđuješ1/2 kuće a drugu 1/2 izvanbračna supruga.

osim ako ne postoji oporuka ili ugovor (kao bračni ugovor).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Brkate pojmove (izvan)bračne stečevine i nasljedstva.

 

Otac je umro, kuća je njegova vlastita imovina i kao takva u cijelosti ulazi u ostavinsku masu, koju nasljeđuju nasljednici, a to su, u izostatku oporuke - djeca te bračni/izvanbračni drug, na jednake dijelove. Dakle, vi kao dijete i izvanbračna supruga vašeg oca, svaki po 1/2.

 

Ako gospođa nema pretenzija na tu kuću i želi da ona pripadne vama, onda neka se odrekne nasljedstva iza oca, i kuća će biti vaša, a vi tada, ako želite, možete za njenu korist osnovati pravo osobne služnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Brkate pojmove (izvan)bračne stečevine i nasljedstva.

 

Otac je umro, kuća je njegova vlastita imovina i kao takva u cijelosti ulazi u ostavinsku masu, koju nasljeđuju nasljednici, a to su, u izostatku oporuke - djeca te bračni/izvanbračni drug, na jednake dijelove. Dakle, vi kao dijete i izvanbračna supruga vašeg oca, svaki po 1/2.

 

Ako gospođa nema pretenzija na tu kuću i želi da ona pripadne vama, onda neka se odrekne nasljedstva iza oca, i kuća će biti vaša, a vi tada, ako želite, možete za njenu korist osnovati pravo osobne služnosti.

 

Hvala puno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija