Jump to content

Preuzimanje nasljedsva i darovanje istog drugoj osobi.


Drago73

Preporučene objave

Nakon smrti majke s kojom nisam nikada živio niti sam je priznao kao majku te sam sa devet mjeseci posvojen u drugu obitelj, dolazi mi poziv za ostavinsku raspravu. Obzirom da sam jedino dijete, od javne bilježnice doznajem da sam jedini nasljednik njene kuće te isto tako nasljednik jedne osmine kuće u obitelji gdje sam bio posvojen. U međuvremenu doznajem da od strane moje pokojne majke postoji dug prema mirovinskom i zdravstvenom osiguranju u iznosu od oko 95,000 kuna ali isto tako doznajem da taj dug datira još iz 2005 godine te da bi s ovom godinom trebalo doći do potpunog otpisa tog duga. Najlakše bi bilo da se sve ga odreknem obzirom da sam sa svojom pokojnom majkom imao svega desetak susreta u svom životu. Kako bih ustvari onu osminu kuće htio vratiti obitelji u koju sam posvojen, zanima me da li postoji mogućnost da ja na sebe preuzmem isto cjelokupno nasljedstvo te da ga kao takvo cjelokupno i sa pripadajućim dugom odmah darujem obitelji u koju sam bio posvojen tako da me ne bi trebao kačiti naprijed navedeni dug, a ja bih njima napravio veliku uslugu. Napominjem da mi nasljedstvo ne treba, a u slučaju odricanja od nasljedstva ista osmina kuće trebala bi pripasti gradu da ne objašnjavam sada u kakvoj su vezi moja majka i ta obitelj u koju sam povojen. Također me zanima što je sa eventualno naknadno pronađenom imovinom i bilo kakvim drugim dugom koji bi se kasnije mogao pronaći. Molim vas za savjet i unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam upoznat od strane javne bilježnice, ne postoji zabilježba ovrhe.

 

u gruntovnici izvadi vlasničke listove za predmetne nekretnine.

na internetu, stranicama e-izvadak možeš dobiti tražene podatke.

 

dug je od 2005.godine. apsolutna zastara za naplatu duga je 6 godina.

problem je ako postoji rješenje. zastara za ovrhu je 10 godina.

 

predpostavljam da je vrijednost kuće puno veča od duga. tu je suvlasništvo druge kuće.

 

uvitom u vlasnički list provjeri stanje nekretnina pa odluči.

prihvati nasljedstvo (ako dug nije veči od vrijednosti nasljedstva) pa ako vjerovnici budu potraživali naplatu duga uputi ih da u sudskom postupku vrše svoje potraživanje. ako dođe do sudskog postupka obvezno se pozvati na zastaru potraživanja. ili ako stigne rješenje o ovrsi od javnog bilježnika obvezno osporavati dug zbog zastare. nemoj propustiti izjaviti prigovor protiv rješenja o ovrsi.

u kom mjesecu 2005. je nasto dug ?

sad je 2016. što znači da bi trebala nastupiti zastara za naplatu duga i po ovrsi.

 

dug nemoj slučajno priznatia ako priznaš dug dužan si ga i vratiti. pazi šta pričaš ili pišeš

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija