Jump to content

što nakon odibijajuće odluke DORH-a


zao

Preporučene objave

"Malo" ste uranili. Sukladno ZKP-u, od DO-a možete tražiti obavijest o poduzetim radnjama po vašoj prijavi nakon proteka roka od 2 mjeseca. Sam DO ima rok od 6 mjeseci da riješi predmet (iako i tu ima mogućnosti produženja). Dakle, 10 dana je praktički ništa. Strpljenja.

 

Ako se desi najgori scenarij, i DO odbaci vašu prijavu, na takvo rješenje nemate prava žalbe, ali ćete imati mogućnost u roku od 8 dana od primitka rješenja preuzeti kazneni progon i sami nastaviti s postupkom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, ali ovo pitanje nisam pokrenuo zbog odugovlačenja postupka (DO) nego zbog što kvalitetnijeg nastavka postupka (nakon odluke DO), vidim da imam "čak" osam dana vremena za nastavak postupka... Glede toga, da li je nastavak postupka podnošenje privatne tužbe sukladno čl.60. ZKP-a (čime postajem privatni tužitelj), ili se postupak nastavlja sukladno čl.55. st.2. ZKP-a (ćime postajem supsidijarni tužitelj)?

ODNOSNO, IMA LI KAKVE RAZLIKE IZMEĐU PRIVATNOG I SUPSIDIJARNOG TUŽITELJA, oprostitem nisam pravnik.... To me zanima i zbog troškova postupka, u slučaju odbacivanja optužbe mogu li se kako izvući od plaćanja troškova zbog svoje teške materijalne situacije, vidim da u ZKP-u nema riječi o tome (čl. 145. - 152.)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ODNOSNO, IMA LI KAKVE RAZLIKE IZMEĐU PRIVATNOG I SUPSIDIJARNOG TUŽITELJA, oprostitem nisam pravnik....

 

Razlika derivira iz prirode kaznenog djela, koje ste prijavili. Ako se radi o kaznenom djelu koje se progoni po službenoj dužnosti, biti ćete supsidijarni tužitelj, a ako se radi o kaznenom djelu koje se progoni po privatnoj tužbi, biti ćete privatni tužitelj. Stvarne razlike po pitanju ovlasti nema, osim u nekim procesnim cakama, ali nema smisla sada o tome razglabati.

 

To me zanima i zbog troškova postupka, u slučaju odbacivanja optužbe mogu li se kako izvući od plaćanja troškova zbog svoje teške materijalne situacije, vidim da u ZKP-u nema riječi o tome (čl. 145. - 152.)?

 

Prema ZKP-u ne, obzirom mogućnost oslobođenja od plaćanja troškova veže isključivo uz osobu okrivljenika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Još samo da Vas pitam za mišljenje: moja kaznena prijava je podnesena sukladno čl.279. t.1. KZ-a koji glasi, citat: "Službena ili odgovorna osoba koja u službenu ili poslovnu ispravu, knjigu ili spis unese neistinite podatke...." E sad, kom mene se radi da je mi je službena osoba poslala obavijest (te i te klase, i tog i tog ur.broja) u kojoj iznosi neistinite podatke (mislim da to mogu dokazati). A ja se hvatam onog dijela izreke navedenog čl.279. t.1. KZ-a koji se odnosi na riječ "spis", odnosno, DA LI LI SE JEDNA OBAVIJEST MOŽE PROTUMAČITI KAO "SPIS" (OD TOG PREDMETA), pa da u tom slučaju podliježe sankcioniranju sukladno KZ-u?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema ZKP-u ne, obzirom mogućnost oslobođenja od plaćanja troškova veže isključivo uz osobu okrivljenika.

ovdje je primjer krivične prijave protiv službene osobe ili djelatnika nekakvih institucija i koje troškove bi on ili bilo koji tužitelj trebao platiti ako izgubi.

1.da li se išta plaća sam sud

2.troškove ako ih ima optužene službene osobe ili se one brane u sklopu i na trošak institucije u kojoj rade

a ako dobije jel ima on pravo na neke troškove ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam pitanje a ono je Slijedeće:

2014 godine imao sam problema sa czss Osijek. I ministarstvom socijalne politike mladih jer sam optužen za kd prevare da sam prevario drzavu za 2.051.61kn te mi se dorh prijeti ovrhom i kaznom zatvora od 7mj. Pri prvom ispitivanju na dorh-u nisam imao odvjetnika pomoćnik državne odvjetnice mi nije htio uvažiti dokaze o tome da nisam kriv.

Objašnjenje dokazi nisu bitni u postupku.

Pisao sam žalbu na presudu i sudsko vijece je donjelo odluku,tj rijesenje u kojem stoji sljedece:

Sluzbene izjave na mupu OŠ strane czss Osijek kao i djelatnika ministarstva socijalne politike mladih ne mogu biti temelj sudske odluke odnosno nisu pravo valjani dokaz za presudu protiv okrivljenika u postupku. Svi zapisi ostaju kod sudca na čuvanju. Ne smiju se dalje razmatrati niti koristiti protiv okrivljenika.

 

No događa se sljedece prošli tjedan dobivam poziv za isto kd te se postupak suđenja protiv mene ponavlja her u prvom suđenju je presuda donesena bez javne rasprave. Pitanje smije li dorh ponavljati kazneni postupak protiv mene? Ako sam proglašen nevin.

 

Ovo pišem jer su me proglasili radno sposobnim covijekom sa 4 slomljena kralješka epilepsiom i slijepim okom. Usto djelatnici czss Osijek su izjave od mene uzeli na način da su se predstavili kao djelatnici dorh-a a to je kažnjivo zakonom tj lažno predstavljanje. Molim vas za odgovor. Hvala.

P.s. Zbog nastale situacije imamo djete od 1god koje gladuje u ovoj državi vec 13 mj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sluzbene izjave na mupu OŠ strane czss Osijek kao i djelatnika ministarstva socijalne politike mladih ne mogu biti temelj sudske odluke odnosno nisu pravo valjani dokaz za presudu protiv okrivljenika u postupku. Svi zapisi ostaju kod sudca na čuvanju. Ne smiju se dalje razmatrati niti koristiti protiv okrivljenika.

 

Navedene izjave nisu i ne mogu biti dokaz, jer se radi o tzv. izvidima kaznenih djela (obavijesnim razgovorima), koji se temeljem čl. 86. ZKP-a moraju izuzeti iz spisa.

 

No događa se sljedece prošli tjedan dobivam poziv za isto kd te se postupak suđenja protiv mene ponavlja her u prvom suđenju je presuda donesena bez javne rasprave. Pitanje smije li dorh ponavljati kazneni postupak protiv mene? Ako sam proglašen nevin.

 

Ako je donesena ukidna odluka, kojom je naloženo da se postupak ponovi - ne samo da smiju, već faktički nemaju izbora. Ovo rješenje sa višeg suda upravo tumačim na navedeni način, izdvojili su nezakonite dokaze (jer se očito na njih pozivalo u presudi) i naložili ponovni postupak.

 

Ostaje nejasnim kako su uopće ove neformalne izjave vrednovane kao valjani dokaz pred prvostupanjskim sudom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man : to pojma nemam niti sam ali me čisto zanima kako je moguce da se optuznica podigne po anonimnom tel pozivu od strane zamjenice bivše ministrice xxxxxx? Kako je moguce da moje djete i ja nemamo prava na pomoc dok primjerice poznajem osobu čije je djete zatočeni robijas u Paragvaju a mater mu i danas prima socijalnu pomoc. Kako su mi ljudi u dorhu rekli nemam se sta brinuti da ponesem rijesenje o presudi u moju korist i pokaze sucu jos jedno pitanje imam snimku na kojoj djelatnica ministarstva govori kako je njihova pogreška u pitanju. Dali je pametno ru snimku pokazivati sucu na sudu?

uređeno: od G-man
osobna imena
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...kako je moguce da se optuznica podigne po anonimnom tel pozivu od strane zamjenice bivše ministrice?

 

Nije optužnica podignuta samo zbog anonimke, proveden je postupak i očito su u DORH-u procijenili da imaju dovoljno osnove za podizanje optužnice.

 

No, za što vas točno terete, ako nije problem? Za nekakvo neosnovano (prijevarno) ostvarivanje nekog prava, očito u novčanome iznosu?

 

...imam snimku na kojoj djelatnica ministarstva govori kako je njihova pogreška u pitanju. Dali je pametno ru snimku pokazivati sucu na sudu?

 

Jeste li navedenu osobu upozorili da snimate razgovor?

 

P.S. Inače, nema potrebe da se imenuje osoba koja sa slučajem i nema direktne veze, jer se može stvoriti krivi dojam, stoga sam vam taj dio editirao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

 

Ako se desi najgori scenarij, i DO odbaci vašu prijavu, na takvo rješenje nemate prava žalbe, ali ćete imati mogućnost u roku od 8 dana od primitka rješenja preuzeti kazneni progon i sami nastaviti s postupkom.

ako DO odbaci prijavu i osoba sama nastavi na sud....osoba ako izgubi sud plaća troškove.....ali ako DO prihvati prijavu i izgubi se sud....da li osoba koja je inicirala prijavu i postupak išta plaća?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da ste malo pobrkali pojmove kaznena prijava i prijedlog za progon (u suštini su isti, ali proceduralno vrlo različiti).

 

Ova citirana opcija vrijedi isključivo za ona djela za koja se progon poduzima po prijedlogu ovlaštene osobe. Ona su Kaznenim zakonom jasno specificirana (taksativno), a kazneno djelo primanja mita je kazneno djelo koje se progoni po službenoj dužnosti, što će reći da jednom nakon što je kaznena prijava podnesena - progon ide do kraja, ovisno o odluci DORH-a.

 

U našem sustavu nemate opciju povlačenja kaznene prijave (u nekim drugim primjerice da), ali imate opciju povlačenja prijedloga za progon, zato i ovakvo zakonodavno rješenje u pogledu troškova postupka. Jer imate niz situacija gdje su oštećenici podnosili prijedlog za progon samo da bi putem iniciranja DORH-a, i kasnije suda, u predmet uspjeli od okrivljenika primjerice, naplatiti svoje potraživanje ili ostvariti kakav drugi interes, a kada su u tome uspjeli, vrlo često su povlačili prijedlog za progon i postupak je morao biti obustavljen ili se morala donijeti formalna presuda. Nema drugog izbora. A time se zapravo zloupotrebljava sustav i besmisleno troše vrijeme i resursi DORH-a te suda, koji definitivno nisu "utjerivači dugova", koliko god to neki mislili. Zato moraju i snositi odgovarajuće sankcije za takvu "prijevaru sustava". A najviše ih boli kad ih se opali po džepu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je kazneno djelo koje se progoni po službenoj dužnosti, što će reći da jednom nakon što je kaznena prijava podnesena - progon ide do kraja, ovisno o odluci DORH-a.

.

ok,iznad post mi je malo pojasnio,..sad će mo preciznije :)

ako se radi o kaznenoj prijavi koja ide po službenoj dužnosti......dorh je odbaci ,da li i u tom slučaju onda podnosioc ima pravo nastaviti samostalno na sud....i da li ako izgubi tada plaća troškove suda i "optuženih" (npr ako su službenici i slično).......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok,iznad post mi je malo pojasnio,..sad će mo preciznije :)

ako se radi o kaznenoj prijavi koja ide po službenoj dužnosti......dorh je odbaci ,da li i u tom slučaju onda podnosioc ima pravo nastaviti samostalno na sud....

 

Može, ali samo ako prijava nije odbačena primjenom načela svrhovitosti (što je rezervirano za "blaža" kaznena djela).

 

...i da li ako izgubi tada plaća troškove suda i "optuženih" (npr ako su službenici i slično).......

 

Vrijedi pravilo izraženo u čl. 149. st. 3. ZKP-a. Načelno snosi, ali postoje i iznimke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija