Jump to content

Odricanje od nasljedstva


anonimno

Preporučene objave

Situacija je sljedeća. Moj muž je umro, ostali smo četvero djece i ja kao njegovi nasljednici. Uskoro će biti ostavinska rasprava. Nismo imali nikakvih nekretnina (stan u kojem živimo je iznajmljen, namještaja skoro pa i nemamo), auto ili bilo što drugo. Moj muž je otplačivao tri kredita i imao je minus na tekućem računu (na žalost, tko ga danas nema). Znači jedino što bismo mogli nasljediti su dugovi. Uz to, sve račune koji su se mogli, plačao je trajnim nalogom. Ja sam u banci rekla da je on umro ali oni nisu mogli zatvoriti trajne naloga prije ostavinske rasprave, tako da su računi i dalje sjedali na njegov TR. Jedino što ima su dionice/udio (ne znam u čemu niti koliko jer još nisam uspjela nači rješenje ili što već) kao branitelj, ali mislim da je to ipak sića u usporedbi s dugovima i polog u banci za dizanje kredita (nema jamaca). Da li postoji mogućnost da se svi mi odreknemo nasljedstva a time i dugova? Znam da možda nije moralno, ali klinci ipak nešto trebaju i jesti (barem oni koje ja još izdržavam). Zahvaljujem na bilo kakvom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz zakona o nasljeđivanju:

 

III. ODGOVORNOST NASLJEDNIKA ZA OSTAVITELJEVE DUGOVE

Opseg nasljednikove odgovornosti za dugove

Članak 139.

(1) Nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove.

(2) Nasljednik koji se odrekao nasljedstva ne odgovara za ostaviteljeve dugove.

(3) Nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine, s time da na visinu vrijednosti naslijeđene imovine i vrijednost ostaviteljevih dugova koje je nasljednik već podmirio sud pazi samo na prigovor nasljednika.

(4) Kad ima više nasljednika, oni odgovaraju solidarno za ostaviteljeve dugove, i to svaki do visine vrijednosti svoga nasljednog dijela, bez obzira je li izvršena dioba nasljedstva.

(5) Među nasljednicima dugovi se dijele razmjerno njihovim nasljednim dijelovima, ako oporukom nije drukčije određeno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija