Jump to content

Sporazumna podjela imovine


vrapce71

Preporučene objave

Molim informaciju oko slijedećega:

Bivša i ja smo se rastali na sudu 2014 g.,plaćam alimentaciju za dvoje djece i po tom je pitanju sve u redu.

Nismo još podijelili imovinu,a želimo još i to napraviti.Naravno oko svega smo se dogovorili,jedino ne znamo da li se to isto treba vući po sudu ili je dovoljno naš dogovor napisati na papiru i ovjeriti kod javnog bilježnika?

I da li za podjelu imovine postoji neka špranca gdje se napiše što smo stekli i što kome pripada nakon rastave?

Radi nam se najviše oko stana koji se vodi pola-pola,a našim dogovorom ja bi svoju polovicu prepisao na bivšu.I sada da se to gruntovno prepiše na nju,ne znamo da li treba to sve ići preko suda ili je dovoljna ovjera kod javnog bilježnika ?

Isto sam tako čuo da je bitno da u takvom dokumentu ne smije pisati da se isplaćuje ili nešto tome slično druga strana jer podliježe porezu na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi nam se najviše oko stana koji se vodi pola-pola,a našim dogovorom ja bi svoju polovicu prepisao na bivšu.

A stan je kupljen kako? Kešom, kreditom?

Ako je kreditom, je li otplaćen? Ako je kupljen kešom, čiji je to novac bio (stečen u braku, darovan, zarađen prije braka,...)?

 

Ne vidim zašto vas tako svrbi to da prepišete stan... Što bi VI time dobili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nebitno....tako smo se dogovorili....iz nekih razloga.

Kupljen je kreditom i još se otplaćuje....preko mene je kredit.

 

Ljudi se sami dovedu u bezizlaznu situaciju zbog vrlo naivnih i nesmotrenih poteza.

Slobodno nemojte slušati razumne savjete.

 

Vi mislite da ste postupili dobro i časno, a ja vam kažem da imate vrlo dobru šansu da ovim potezom stupate jednom nogom - u zatvor.

 

Samo me zanima da li je dovoljan neki dokument ovjeren kod javnog bilježnika ili mora biti sudska ovjera.

Trebao bi biti dovoljan potpis kod JB.

U ugovoru navedite da se radi o podjeli imovine nakon razvoda, dakle nije dar nego vi dozvoljavate da supruga upiše vlasništvo jer ste tako podjelili bračnu stečevinu.

Možda bi bilo bolje da bar darujete djeci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem zašto bi ovim potezom stupio jednom nogom u zatvor?Pa nikakve nečasne i protuzakonite radnje ne radimo,jednostavno smo se tako dogovorili oko podjele imovine nakon razvoda,naravno ,najviše zbog djece.Jedino ako je diskutabilno što je kredit još u otplati pa da se ne bi jednog dana pitalo bivšu od strane porezne da se na taj način izbjegavao plaćati porez.

Hvala svakako na odgovoru!

A da li se može darovati djeci ako nisu punoljetna??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

I a mam slicnu dvojbu:

Suprug i ja smo se upravo sporazumno razveli nakon 24 godine braka bez djece.

 

Dogovorili smo se da će stan koji smo zajednički kupili, a koji je uknjižen na moje ime, pripasti njemu.

 

Moje pitanje je: da li moramo angažirati odvjetnika (prema onom što sam čula, to može biti poprilično skupo) ili mi sami možemo napisati sporazum po kom taj stan, u okviru našeg sporazumnog razvoda, pripada suprugu, i onda taj sporazum samo ovjeriti kod javnog bilježnika?

Ako je Vaš odgovor potvrdan, da li će to biti dovoljno da on taj stan uknjiži na sebe bez plaćanja poreza jer, kao sam razumjela, prema Zakonu o porezu na promet nekretnina" NN 26/00 koji se primjenjuje od 26.veljače 2011. u čl. 13 stav 3. se kaže da ne plaćaju porez: " - bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose u svezi s rastavom braka".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija