Jump to content

upravljanje stambenom zgradom


jelelena

Preporučene objave

molim vas hitan savjet, živim u zgradi sa osam stanova od kojih je šest u etažnom vlasništvu privatnih osoba te po jedan u vlasništvu banke i jedan republike hrvatske a na kojem postoji stanarsko pravo. budući da imamo problema sa održavanjem odnosno neodržavanjem dvorišta i same zgrade te jednim suvlasnikom koji je uselio u zajedničku prostoriju te nikome ne da ključ, zove policiju čim nečije dijete glasnije zaplače,naslonimo bicikl gdje mu nije po volji i sl većina nas se dogovorila da je vrijeme organizirati upravljanje zgradom,izabrati predstavnika stanara te urediti međusobne odnose (postići dogovor oko uređenja, čišćenja,donijeti kućni red, pokrenuti plaćanje pričuve i sl). što i kako dalje?

hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izaberite predstavnika suvlasnika stanara, za to vam je dovoljna većina, 50%+1m2. Potpise ovjerite kod vašeg upravitelja zgrade i po potrebi sastavite punomoć na novoizabranog predstavnika. Sve potrebne daljnje savjete i pomoć u svezi upravljanja zgradom dobijete od upravitelja zgrade.

 

 

hvala na odgovoru ali tu ima problem,zgrada naime nema upravitelja. gradio ju je privatni investitor i prodavao stan po stan,etažno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da to ne bi trebala biti stvarna prepreka, eventualno samo jedan posao više. Trebali biste vidjeti u mjestu/gradu u kojem živite ima li neki upravitelj stambenih zgrada pa onda opet odlukom natpolovične većine s njima potpisati ugovor. Etažiranje nije nikakav problem, to je samo olakotna okolnost da se precizno definira udio pojedinog vlasništva u zgradi. Manje posla za kasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da to ne bi trebala biti stvarna prepreka, eventualno samo jedan posao više. Trebali biste vidjeti u mjestu/gradu u kojem živite ima li neki upravitelj stambenih zgrada pa onda opet odlukom natpolovične većine s njima potpisati ugovor. Etažiranje nije nikakav problem, to je samo olakotna okolnost da se precizno definira udio pojedinog vlasništva u zgradi. Manje posla za kasnije.

 

 

a možemo li mi sami bez predavanja zgrade na upravljanje izabrati između sebe upravitelja zgrade, otvoriti žiro račun na koji ćemo uplacivati pričuvu i sami donositi odluke kako ćemo gospodariti zgradom i kako raspolagati novcem od pričuve. ukoliko je to sve izvedivo kakve instrumente imamo ako recimo jedan stanar odbije sudjelovati u troškovima, samo privatnu tužbu? hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da nešto pojasnimo...ja sam predstavnik stanara u dvije zgrade pa sam Vam dao neke odgovore za koje znam kako funkcioniraju ovdje u Splitu. Iskreno, ne vidim razloga zašto ne bi prepustili zgradu na upravljanje jer kod nih imate sve potrebne službe, počevši od pravne, financijske, bilo koje druge stručne. Stanar koji odbija sudjelovati u troškovima, potpisima većine suvlasnika se jednostavno isključi iz stambene zajednice. Pa neka sam brine o svom stanu, ma što da se dogodi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zato što nam je na zgradi neophodno nekoliko popravaka a kod nas upravljanje funkcionira tako da uplaćuješ pričuvu a nemaš pojma kamo odlazi. imam još jedan stan u drugoj zgradi u kojoj u petnaest godina nije napravljeno apsolutno ništa. a samo jedna tvrtka u županiji se bavi upravljanjem stambenim zgradama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zato što nam je na zgradi neophodno nekoliko popravaka a kod nas upravljanje funkcionira tako da uplaćuješ pričuvu a nemaš pojma kamo odlazi.

 

Nema kamo ići osim na vaš račun zajedničke pričuve. U svako doba možeš otići tamo i zatražiti izlist stanja računa na kojem su jasno vidljive sve uplate i isplate.

 

Za drgu zgradu, to što se nije 15 godina ništa radilo, uglavnom ste i sami suvlasnici stanova odgovorni. Sve eventualne popravke i intervencije na zgradi koji s eplaćaju iz fonda pričuve najprije trebate prijaviti predstavniku stanara a on to dalje prosljeđuje stanoupravitelju. Nakon toga tek treba vidjeti da li potrebni radovi spadaju pod radove naplative iz fonda zajedničke pričuve. Ako nitko ništa ne prijavljuje onda ispada da nema kvarova ni potrebe za intervencijama? A ako je netko nešto prijavljivao a nije bilo reakcije, onda pozovite na odgovornost vašeg predstavnika stanara koji vjerovatno nije reagirao i izaberite novog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zato što nam je na zgradi neophodno nekoliko popravaka a kod nas upravljanje funkcionira tako da uplaćuješ pričuvu a nemaš pojma kamo odlazi.

 

Nema kamo ići osim na vaš račun zajedničke pričuve. U svako doba možeš otići tamo i zatražiti izlist stanja računa na kojem su jasno vidljive sve uplate i isplate.

 

Za drgu zgradu, to što se nije 15 godina ništa radilo, uglavnom ste i sami suvlasnici stanova odgovorni. Sve eventualne popravke i intervencije na zgradi koji s eplaćaju iz fonda pričuve najprije trebate prijaviti predstavniku stanara a on to dalje prosljeđuje stanoupravitelju. Nakon toga tek treba vidjeti da li potrebni radovi spadaju pod radove naplative iz fonda zajedničke pričuve. Ako nitko ništa ne prijavljuje onda ispada da nema kvarova ni potrebe za intervencijama? A ako je netko nešto prijavljivao a nije bilo reakcije, onda pozovite na odgovornost vašeg predstavnika stanara koji vjerovatno nije reagirao i izaberite novog.

 

 

vjerujte mi to u požegi ne funkcionira tako...mozda u rijeci i da ali ovdje apsolutno nema reda. mene zapravo zanima može li fizička osoba,jedan od suvlasnika uz potpise većine ostalih legalno upravljati stambenom zgradom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da ne može jer nije pravna nego fizička osoba. Trebalo bi vjerovatno registrirati djelatnost jer zgrada u takvim okolnostima mora imati svoj račun, IBAN i stotinu drugih pravnih čudesa. S kojim će te ovlaštenim serviserima sklapati ugovore o suradnji, i kako ih isplaćivati? To morate imati, i to za svaku struku po nekoliko njih jer treba poštivati postupke raspisivanja natječaja za sve veće zahvate na zgradi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija