Jump to content

Bračna stečevina


Antuntun123

Preporučene objave

Brat i ja (oboje smo punoljetni i zaposleni) živimo u zajedničkom stanu naših roditelja zajedno sa majkom. Stan je bračna stečevina naših roditelja (suvlasnici su u jednakim dijelovima) koji su zakonski još u braku, iako nas je otac napustio pred nekoliko godina. Majka je godinama uzdržavala oca i snosila sve troškove održavanja stana. Otac sada želi prodati stan i traži svoju polovicu. Zanima me

1. može li otac prodati stan ili dio stana bez suglasnosti majke?

2. Ima li kakav utjecaj ili posljedicu na prodaju stana ako se rastave?

3. Može li se i na koji način umanjiti očeva polovina budući da nije doprinosio kućanstvu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Brat i ja (oboje smo punoljetni i zaposleni) živimo u zajedničkom stanu naših roditelja zajedno sa majkom. Stan je bračna stečevina naših roditelja (suvlasnici su u jednakim dijelovima) koji su zakonski još u braku,..

 

Da li su Vaši roditelji uvedeni u ZK kao suvlasnici stana ili su to samo pretpostavke sukladno odrednicama Obiteljksog zakona?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemože bez pristanka majke, jedino da prethodno zatraži razvrgnuće suvlasništva..

 

Nemojte davati krive informacije.

Može prodati svoju polovinu.

 

 

Otac sada želi prodati stan i traži svoju polovicu. Zanima me

1. može li otac prodati stan ili dio stana bez suglasnosti majke?

 

Može.

 

 

2. Ima li kakav utjecaj ili posljedicu na prodaju stana ako se rastave?

 

Nema.

Rastava braka i podjela imovine su pravno odvojeni postupci. Otac je upisan kao suvlasnik i može činiti sa svojom imovinom što želi.

 

 

3. Može li se i na koji način umanjiti očeva polovina budući da nije doprinosio kućanstvu?

 

Otac nije ni živio u tom kućanstvu, zar ne?

Onaj tko nekretninu koristi, ima obaveze i plaćati režije i održavati nekretninu. Štoviše, otac bi (bar teoretski, obzirom je vjerojatno i dalje tu prijavljen) mogao sada tražiti i najam za svoju polovinu nekretnine, čak unatrag nekoliko godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija