Jump to content

Suvlasništvo okućnice


Jethro

Preporučene objave

kuća je jedna čestica.

oko kuće su dvije čestice - okućnica. u svakoj od te dvije postoji suvlasnik 1/4 čestice. jedna čestica okućnice je 120m2 (CCA 30m2 JE SUVLASNIŠTVO) a druga je 90 (cca 23m2 JE SUVLASNIŠTVO).

suvlasnik maltretira bacajući smeće po obadvije čestice tvrdeći da može sa svojom neetažiranom zemljom raditi što hoće.

 

traži i pravo služnosti (još ne sudski) do tog suvlasništva opet preko moje čestice A KOJA OKRUŽUJE TE DVIJE.

pitanja:

1. mogu li tražiti razvrgnuće suvlasništva u obe čestice isplatom zbog naročito jakog razloga (to je dio okućnice uz moju kuću koja je sama čestica po sebi)

2. može li on dobiti pravo služnosti kroz moju zemlju koja okružuje zajedničke obe čestice u kojima ima suvlasništvo po 1/4? cca 30m2 i 23m2

3. može li se uspostaviti PO zasebna čestica usred zajedničke čestice koje će on biti vlasnik te time stjeći osnovu za pravo služnosti? ČESTICE BI BILE CCA 30M2 I 23M2.

riječ je o okućnici pa je to valjda u naravi građevinsko zemljište, iako se u zk vodi kao vrt ili sl.

HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kuća je jedna čestica.

oko kuće su dvije čestice - okućnica. u svakoj od te dvije postoji suvlasnik 1/4 čestice. jedna čestica okućnice je 120m2 (CCA 30m2 JE SUVLASNIŠTVO) a druga je 90 (cca 23m2 JE SUVLASNIŠTVO).

 

A tko je suvlasnik ostale 3/4 ?

Vi?

Bilo bi dobro da stavite kakvu skicu da vidimo kako to točno izgleda.

 

suvlasnik maltretira bacajući smeće po obadvije čestice tvrdeći da može sa svojom neetažiranom zemljom raditi što hoće.

 

U praksi - može ako mu drugi suvlasnici dozvoljavaju.

Ako ste vi suvlasnik ovog većeg djela tih čestica a i pristup je preko vaše čestice, ja mu na vašem mjestu ne bi dao da mi uđe u dvorište. Ne bih dao da me tako maltretira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A tko je suvlasnik ostale 3/4 ?

Vi?

Bilo bi dobro da stavite kakvu skicu da vidimo kako to točno izgleda.

 

 

 

U praksi - može ako mu drugi suvlasnici dozvoljavaju.

Ako ste vi suvlasnik ovog većeg djela tih čestica a i pristup je preko vaše čestice, ja mu na vašem mjestu ne bi dao da mi uđe u dvorište. Ne bih dao da me tako maltretira.

 

dobro pitanje.

ovako to izgleda

 

xx je kuća, jedna čestica, stara kuća od prije 68

oko nje je okućnica (a i b) gdje sam suvlasnik ja 3/4 a on 1/4

..... ja sam vlasnik

tvrdi da ima pravo služnosti do svojeg udjela i da tako već 20 godina. ja sam isto naslijedio i on mene pita što ja hoću. to je na moru, neuki i bahati puk, a ja dođem ljeti i ne da mi se razbijati gnijezda stršljenova koje on uzgaja i kaktus koji je on posadio.

hoće da mu prodam sve za 5000 kn.

 

............

. ____

. I a

I _ xx

. I_b__

..............

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobro pitanje.

ovako to izgleda

 

xx je kuća, jedna čestica, stara kuća od prije 68

oko nje je okućnica (a i b) gdje sam suvlasnik ja 3/4 a on 1/4

............

. ____

. I a

I _ xx

. I_b__

..............

 

Koja je veličina/tocrtna površina kuće i okućnice na ovoj čestici koja je vaše čisto vlasništvo?

Da li se ove druge dvije čestice dodiruju sa putem, ili sa nekom njegovom česticom? Te dvije čestice ne dodiruju se međusobno?

 

 

tvrdi da ima pravo služnosti do svojeg udjela i da tako već 20 godina. ja sam isto naslijedio i on mene pita što ja hoću. to je na moru, neuki i bahati puk, a ja dođem ljeti i ne da mi se razbijati gnijezda stršljenova koje on uzgaja i kaktus koji je on posadio.

Ima pravo koristiti svoj dio, ali obzirom da su to tako male čestice, tu se zapravo radi o inatu i pokušaju da vas privoli da mu to prodate. Da vi sve to ogradite kao cjelinu, on bi vas mogao tužiti, ali biste vi u tom slučaju išli na razdruživanje suvlasništva isplatom. Jer ne postoji mogućnost da se ti komadići rasparceliraju, a nije realno da sud odredi vama da morate trpiti služnost prolaza da bi on doošao do čestice od 20 ili 30 kvadrata.

 

A najveći problem i jest što je on tamo stalno, a vi samo preko ljeta.

 

hoće da mu prodam sve za 5000 kn.

 

Ja bi mu prvo predložio da dade pisanu ponudu za koliko novaca bi on otkupio ove 3/4 tih čestica. Neka napravi procjenu i dade realnu ponudu.

Ali napismeno, s potpisom.

 

Kad bih dobio tu njegovu ponudu, ogradio bih sve to i pokrenuo tužbu za razvrgnuće suvlasništva. Pritom bih ponudio istu cijenu po kvadratu koju je on stavio u svojoj pisanoj ponudi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malo je nespretno prikazano. napravio sam jedno, vidi se drugo.

dakle, kuća je 60m2. a je 120m2 (30 je njegovo), a b je 90 (cca 23 je njegovo). dak, okućnica je ukupno velika (a+b) cca 200m2, okučnica, tj 2 čestice su okružene sa 3 strane MOJOM parcelom širine cca 3m i nema šanse da dođe do svojih ako ne pređe preko moje čestice. stvar je u tome da je su te dvije čestice jedna kraj druge, nepravilne, okružene su sa 3 strane MOJOM zemljom, a sa 4. strane je debeli zid od pola metra. iza tog zida je put koji svi koriste. on je probio taj zid NA MOJEM dijelu parcele tako da može ući sa moje parcele na zajedničku, umjesto da je probio zid na zajedničku parcelu. ne želi se pismeno očitovati po pitanju prodaje i cijene. on mi de facto dolazi pod prozor kuće.

vrlo bitno je da on ima kuću iza moje čestice koja okružuje zajedničke dvije čsetice, pa je to dodatni razlog služnosti, iako ima put do kuće, čak i vrata sa tog puta u svoju kuću. ali eto, koristi ovo već "20 godina pa je odsjelo". naravno, sve čuje što pričam jer od njegove do moje kuće je zračne linije 20 metara. stimuliranje rasta smokve heavy metal muzikom? šaljem fakseve sam sebi 1000 x dnevno?

zaostala mina iz II. svjetskog rata? posebna vrsta otrovnih smokvi? pit bull lutalica? leglo poskoka? carnivor biljke? lijepa naša domovino 50 x dnevno? očenaš za nagluhe?

molim savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zaostala mina iz II. svjetskog rata? posebna vrsta otrovnih smokvi? pit bull lutalica? leglo poskoka? carnivor biljke? lijepa naša domovino 50 x dnevno? očenaš za nagluhe?

molim savjet.

 

Ništa od toga, nego tužba za razvrgnuće suvlasništva.

 

Problem je ponajviše u tom što ste vi tamo samo preko ljeta, a ostatak godine on radi što hoće.

 

Za početak, pošaljte mu preporućeno pismo s ponudom za nagodbu, neka on ponudi koliko bi htio da otkupite te dvije čestice, ili koliko on nudi za vaš dio.

Evidentirajte fotografijama sav nered koji je na tim česticama. Tako da u kasnijem postupku pred sudom imate dokaze kakvo je stanje bilo.

 

Eventualno radikalniji pristup bi bio da mu blokirate ta vrata, da ne može ući, i tako pokrenete sudski postupak. Ali u tom slučaju na sudu možete svašta očekivati.

A ponavljam - on je stalno tamo, vi niste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Eventualno radikalniji pristup bi bio da mu blokirate ta vrata, da ne može ući, i tako pokrenete sudski postupak. Ali u tom slučaju na sudu možete svašta očekivati.

A ponavljam - on je stalno tamo, vi niste."

 

to je palo meni napamet. da zavarim vrata koja ulaze sa javnog puta na MOJU parcelu.

za zavarit vrata treba mi 20 sec.

što mogu očekivati pod ono "svašta"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija