Jump to content

Pravo služnosti prolaza


marko2016

Preporučene objave

Poštovani,

 

Molim Vas za savjet u sljedećem slučaju:

 

Postoje dvije čestice, A i B. Čestica A ima izlaz na javnu površinu, a B ima pravo služnosti prolaza preko A do javne površine, a koje je upisano kao teret na čestici A.

Kasnije je čestica B cijepana tako da su od nje nastale dvije nove čestice, B' i C. Novonastala čestica C nalazi se između čestica A i B' te je promjenila vlasnika. Prilikom promjene vlasništa čestice C na istu nije upisan teret koji omogućava vlasniku B' čestice da i dalje ima izlaz na javnu površinu, sada preko C i A.

Da li je i na koji način moguće da vlasnik B' čestice ostvari pravo upisa tereta prava služnosti na česticu C kako bi i dalje imao izlaz na javnu površinu ?

Pravo služnosti na čestici A je ostalo neupitno, ali gubi smisao budući da ne postoji pravo služnosti preko C.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru Matrix.

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima sam pročitao pogotovo u dijelu koji se odnosi na diobu čestica.

Budući da nisam pravnik molim za pomoć u tumačenju Zakona s obzirom na slučaj koji sam gore iznio.

U članku 257. st.1. ne vidim odgovor na moj problem budući da je ovonastala čestica C također povlasna nakon diobe na kojoj bi po mom mišljenju trebao biti upisan teret kao na čestici A, a što nije učinjeno.

Da je čestica C nastala cijepanjem čestice A onda bi mi sve bilo jasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija