Jump to content

Porezna olakšica za dijete


Anna123

Preporučene objave

Imam dijete od 3.5 godine,prijavljen je na suprugovu pk od početka.Naime ja i suprug imamo ugovorenu neto tj.fiksnu plaću.Radi koje je njegov bruto drastično smanjen a napominjem ne dobiva ni jedne lipe olakšice za naše dijete.Čitala sam nešto o prijavama djeteta kroz godišnju poreznu prijavu i da se odjavljuje sa pk.Pa vas molim za pojašnjenje kako to funkcionira,kako se predaje?Pošto ni ja ni suprug nismo nikada u životu predavali za povrat poreza.Nije mi jasan dio da dijete nije prijavljeno ni na jedno od nas,da li to može donijeti nekakve popratne probleme?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam dijete od 3.5 godine,prijavljen je na suprugovu pk od početka.Naime ja i suprug imamo ugovorenu neto tj.fiksnu plaću.Radi koje je njegov bruto drastično smanjen a napominjem ne dobiva ni jedne lipe olakšice za naše dijete.Čitala sam nešto o prijavama djeteta kroz godišnju poreznu prijavu i da se odjavljuje sa pk.Pa vas molim za pojašnjenje kako to funkcionira,kako se predaje?Pošto ni ja ni suprug nismo nikada u životu predavali za povrat poreza.Nije mi jasan dio da dijete nije prijavljeno ni na jedno od nas,da li to može donijeti nekakve popratne probleme?

Hvala

Ako se radi o nesamostalnom radu,povrat poreza se obrađuje automatski.

Da biste to pravo prebacili na sebe morate sa suprugom i djetetovim rodnim listom otići do porezne i prebaciti ga na sebe.

Ako dijete nije prijavljeno, nemojte se bojati da će vas država ganjati zbog toga. Oni su uštedjeli, a ne vi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Hasko, ne razumijem – ako je dijete prijavljeno na radnika, u slučajevima poput Anninog, olakšicu za dijete na kraju koristi poslodavac. Ako nije prijavljeno ni na jednog roditelja ispada da olakšicu koristi država? Zar nema ništa između?

 

Poštovana,

Da sada ne ulazim u sve porezne povlastice, koeficijent porezne olakšice za prvo dijete je 0,5. Npr. ako je neoporezivi dio plaće 2 600 kuna , za prvo dijete se uvećava za 1 300 kuna i ono iznosi 3 900 kuna na brutto plaću. Poslodavcu je svejedno, on plaća brutto isti kao i prije, samo što zaposlenik ima veću netto plaću jer mu je neoporezivi dio plaće veći što u konačnici znači da država dobiva manje poreza.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači odjavim dijete sa muževe pk i prijavljujem ga samo na godišnjoj bazi poreznoj upravi?Koliko bi odprilike tako ostvarili povrata poreza ako muž ima neto plaću 7500?Ako može odprilike da mogu procijeniti da li mi se to isplati.Hvala vam puno na odgovoru.

 

Ažurirano

 

Nisam shvatila prvi dio odgovora ja takoder imam fiksnu plaću i ne mogu kod poslodavca ostvariti porezne olakšice.Znači ja ne bih dijete prijavljivala na sebe nego bi ga odjavila i sa supruga ako me razumijete.I prijavljivala ga samo na godišnjem porezu na muža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

Da sada ne ulazim u sve porezne povlastice, koeficijent porezne olakšice za prvo dijete je 0,5. Npr. ako je neoporezivi dio plaće 2 600 kuna , za prvo dijete se uvećava za 1 300 kuna i ono iznosi 3 900 kuna na brutto plaću. Poslodavcu je svejedno, on plaća brutto isti kao i prije, samo što zaposlenik ima veću netto plaću jer mu je neoporezivi dio plaće veći što u konačnici znači da država dobiva manje poreza.

 

Taj mi je dio jasan, no ima poslodavaca koji dogovore netto plaću – pa kad radnik prijavi dijete na PK, netto mu ostane isti, poslodavac tome prilagodi brutto i razliku spremi sebi u džep. Do sad je riješenje bilo upravo to da radnik odjavi dijete sa porezne kartice, te ga kao olakšicu koristi prilikom godišnje prijave poreza, no što sad, ima li rješenja za problem iz prve rečenice? Može li radnik, bez obzira na automatsku obradu, predati godišnju prijavu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači odjavim dijete sa muževe pk i prijavljujem ga samo na godišnjoj bazi poreznoj upravi?Koliko bi odprilike tako ostvarili povrata poreza ako muž ima neto plaću 7500?Ako može odprilike da mogu procijeniti da li mi se to isplati.Hvala vam puno na odgovoru.

 

Ažurirano

 

Nisam shvatila prvi dio odgovora ja takoder imam fiksnu plaću i ne mogu kod poslodavca ostvariti porezne olakšice.Znači ja ne bih dijete prijavljivala na sebe nego bi ga odjavila i sa supruga ako me razumijete.I prijavljivala ga samo na godišnjem porezu na muža.

 

Ma,povrat poreza vam ovisi upravo o toj razlici. Dakle, ako vaš suprug ima npr. 12 ooo kuna brutto, a osobni odbitak je 2600 kuna , plaćati će porez za preostali iznos. Što mu je neoporezivi dio veći ostaje mu manje oporezivog dijela i to će mu se vidjeti na plaći.

Model kojim ćete to postići dogovorite u Poreznoj upravi.

 

Ažurirano

 

no ima poslodavaca koji dogovore netto plaću – pa kad radnik prijavi dijete na PK, netto mu ostane isti, poslodavac tome prilagodi brutto i razliku spremi sebi u džep.

To je jako težak prekršaj poslodavca. Ako misli smanjivati plaću, mora ponuditi novi ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija