Jump to content

Financije u braku


dignitas

Preporučene objave

Poštovani, suprug me naveo kao uzdržavanog člana obitelji jer sam nezaposlena pa me zanima koliko mu je plaća radi mene veća i imam li ja pravo raspolagati tim novcem po želji? Zaposlen je u državnoj službi i nemam uvijek saznanja o visini njegove plaće, ali mislim da je zadnja isplata bila oko 7 500 kn. Naime, imam 45 godina, nedugo sam izašla iz bolnice i nema izgleda da ću se u skoro vrijeme zaposliti. Imam višu stručnu spremu, svojevremeno sam se odrekla doškolovanja kako bi i suprug mogao završiti svoj fakultet i time si blokirala zapošljavanje u struci. Povremeno sam radila izvan struke i sudjelovala u kućanstvu i uređenju stana u kući njegovih roditelja, uvijek smo živjeli skromno, ali se financijska situacija pogoršala jer smo stjecajem okolnosti morali kupiti vlastiti stan, dijete je na fakultetu u prilično udaljenom gradu i na kraju mjeseca uglavnom ponestane novca za sve novčane obaveze. Tako barem on tvrdi, a ako postavim pitanje na što su otišli novci i gdje su mu računi, on uglavnom tvrdi da ne zna i nema račune. Problem je što ja smatram da bi novca bilo dovoljno kad bi suprug odgovornije njime raspolagao, ali ne želi čuti savjete i uvesti promjene. Ja sada radim krojačke poslove na crno koje mi uglavnom dogovara on i ne mogu ništa uštedjeti, sav novac dajem za rate kredita, kojih ima nekoliko. Ne bih željela rastavu braka jer volim supruga, ali su nam odnosi zbog novca prilično narušeni. Uz to, dijete jest odraslo, ali ga ne bih izložila dodatnom stresu, odabralo je vrlo težak fakultet i to je stres dovoljan sam po sebi. Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, po meni Vam je jedino riješenje sjest sa suprugom, te lijepo o svemu popričati, jer, kako i navodite, razvod braka ne dolazi u obzir, znači, razgovor, razgovor i opet razgovor.... za sve se dade naći rješenje kad je dobra volja i kad se adekvatno pristupi rješavanju problema, a u Vašem slučaju mi djeluje da je jedino rješenje problema razgovor i dogovor, zato Vam i sugeriram da o svemu što opisujete otvoreno popričate sa suprugom, te, ako je i njemu stalo do rješavanja navedenih problema, zasigurno će prihvatiti razgovor i možebitni dogovor, jer bez obzira tko i koliko zarađuje, ipak je to sve zajedničko i trebalo bi se znati gdje i kako odlazi i na što se troši, naravno, ako su odnosi u braku kakvi bi trebali biti, a nije isključeno da je ipak to sve nedostatno s obzirom na opisano, tj. na troškove tijekom mjeseca....

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, po meni Vam je jedino riješenje sjest sa suprugom, te lijepo o svemu popričati, jer, kako i navodite, razvod braka ne dolazi u obzir, znači, razgovor, razgovor i opet razgovor.... za sve se dade naći rješenje kad je dobra volja i kad se adekvatno pristupi rješavanju problema, a u Vašem slučaju mi djeluje da je jedino rješenje problema razgovor i dogovor, zato Vam i sugeriram da o svemu što opisujete otvoreno popričate sa suprugom, te, ako je i njemu stalo do rješavanja navedenih problema, zasigurno će prihvatiti razgovor i možebitni dogovor, jer bez obzira tko i koliko zarađuje, ipak je to sve zajedničko i trebalo bi se znati gdje i kako odlazi i na što se troši, naravno, ako su odnosi u braku kakvi bi trebali biti, a nije isključeno da je ipak to sve nedostatno s obzirom na opisano, tj. na troškove tijekom mjeseca....

Sretno.

 

Hvala na odgovoru, ali mnogo puta smo razgovarali i svi dogovori su uvijek pali u vodu, ponavlja se, minus je sve veći i uskoro će jedino rješenje biti nova pozajmica u banki. Stoga tražim neko drugo rješenje, način da uštedim bar dio novca i zato sam pitala imam li ja pravo raspolagati novcem od olakšice i o kojem se tu iznosu radi. Ako postoji zakonska osnova da on taj novac mora predati meni, s vremenom bih riješila dugovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

 

Ne postoji zakonska osnovica kojom bi vaš suprug trebao novce predati vama. To je njegova olakšica što vas uzdržava, a ne vaša plaća. Kako ste u braku, primanja jesu zajednička, no vidim – imate krov nad glavom, hranu na stolu, dijete vam studira van mjesta stanovanja, pretpostavljam da i njemu plaćate nekakav smještaj, hranu.... a to sve treba namiriti iz plaće vašeg supruga. 7500 kn... to je lijepa jedna plaća, kad bi čovjek živo sam, ali taj iznos nije dovoljan za tročlanu obitelj, naravno da se dugovi nakupljaju.

 

Jedini način vidim u tome da se sami angažirate oko dodatne zarade, ne čekajte da vam suprug traži poslove, nađite ih sami – pretpostavljam da ste spretni s rukama, postoje hrpe stvari koje bi mogli raditi i prodavati (pa ljudi rade slike od kamenčića i prodaju ih!), potražite ideje na fejsu, na pinterestu..., mlada ste, bez posla, s odraslim djetetom, sigurno imate dovoljno vremena i neki hobi koji bi mogli unovčiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne postoji zakonska osnovica kojom bi vaš suprug trebao novce predati vama. To je njegova olakšica što vas uzdržava, a ne vaša plaća.

Poštovana Potočnica nisam niti mislio da postoji neka zakonska odredba, potpuno ste u pravu, a niti da on treba supruzi dati plaću na stol, zato sam i savjetovao (naravno ako smijem) da se ljudski razgovara, jer, kako i Vi navodite, primanja su dosta velika za naše pojmove, ali su i izdaci razvidno veliki, upravo na to sam i mislio, a na kraju svog posta sam to i naveo...

Inače sa svime što ste naveli u potpunosti se slažem što se tiče neke dodatne zarade...oprostite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Željac047, ne znam zašto mi se ispričavate, stvarno nema razloga.

 

Slažem se s vama, jedino što, prema vlastitom iskustvu, konstrkuktivnom razgovoru vrlo često smetaju ponos, ego, nekad i sram :)

 

I gospođa sama kaže kako od razgovora nema ništa, a ja si mislim i da ima, vjerujem da bi vrlo brzo vidjela kako tročlana obitelj sa 7.500 kn slabo može nešto uštedjeti i teško riješiti dugove kako si je zamislila... prije bi se dogodilo to da bi tim novcem plaćala ono što sada plaća njen suprug, pa bi opet bila na istom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma radi onog kaj sam napisao da bi se ipak trebalo znati kamo novac odlazi, pa sam mislio da aludirate na to, očito moja greška, isprika..

 

Da u pravu ste, 7.500 kn djeluje neka velika svota, ali kad se rasporedi, ko ribe, samo izmiču iz ruku, tj. jedva dostatno i to ako, zato je svaka kuna dodatne zarade dobrodošla...

 

Sve šest, za pet neznamo....:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Potočnice, dobro ste me procijenili, zaista sam spretna s rukama, snalažljiva i vremena imam. Uz krojačke poslove oslikavam čaše, izrađujem unikatne predmete i nakit od glinamola, pletem i heklam, uz niz ukrasnih predmeta od tkanine i prirodnih materijala. Nisam ulazila u detalje što sam sve poduzela da povećam kućni budžet, ali sve što sam poduzimala nije bilo dovoljno. Suprug je uvijek povećao potrošnju čim bi stigla narudžba za nove poslove i počeo se oslanjati na to umjesto da taj novac stavljamo sa strane ukoliko plaća ne bi bila dovoljna. Tako da se na kraju mjeseca događalo da nemamo ni za osnovno - šampon ili kuhinjske potrepštine, primjerice. Ako kažete da taj novac služi za moje uzdržavanje, onda se na kraju mjeseca ne bi smjelo dogoditi da nema dosta novaca da kupim, recimo, najlonke. Zvuči banalno, ali nakon niza godina natezanja i pregovora, smatram razumljivim da poduzmem nešto po tom pitanju. Bojim kosu sama, šišam se sama, ne idem s prijateljicama na kavu i više ne znam čega bih se još odrekla i na koji bih način zaradila novac. Možda nisam zvučala očajno u prvom postu, ali na rubu sam. Postoji razlog što krojačke poslove dogovara uglavnom on jer se radi o jednom specifičnom proizvodu koji na širem području gdje živim radim samo ja i moram pažljivo birati kome mogu vjerovati jer radim na crno. Zašto ne mogu pokrenuti vlastiti posao je već druga tema i o tome sada ni ne želim. Žao mi je što nema načina da sama raspolažem novcem koji sam spomenula, namjera mi je bila njime si podmiriti osnovne ženske potrebe i ostatak uštedjeti Pokušat ću još jednom popričati sa suprugom, jednostavno mi zaželite sreću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem vas potpuno, a razumijem i kako novac brzo ode – mi živimo od dvije plaće, nemamo nekih strašnih dugova, uskoro trebam dobiti otpremninu od bivše firme, plan je bio da ju stavimo na štednju, al ja sam ju u glavi već pola potrošila (pa idealna je prilika da sad kupimo ovo, ono, idu Božić, Nova Godina, ovo si duuuuugo želim...), a mislim da je drugu polovicu isto tako već potrošio moj suprug :) , vidjet ćemo što će bit kad napokon sjedne na račun...

 

Ne znam što da vam kažem, osim da kad nešto extra zaradite, to stvarno potrošite prvo na sebe ili spremite i kažite da ste potrošili (i da nemate računa) – mislim, meni je grozno to skrivanje, al ako vam suprug ne ostavlja druge mogućnosti...

 

Pokušajte mu još jednom objasniti u kakvoj se situaciji (oboje) nalazite, stavite na papir prihode i rashode, pa plan uštede, al stvarno na papir, bolje će osvijestiti situaciju.... i sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem vas potpuno, a razumijem i kako novac brzo ode – mi živimo od dvije plaće, nemamo nekih strašnih dugova, uskoro trebam dobiti otpremninu od bivše firme, plan je bio da ju stavimo na štednju, al ja sam ju u glavi već pola potrošila (pa idealna je prilika da sad kupimo ovo, ono, idu Božić, Nova Godina, ovo si duuuuugo želim...), a mislim da je drugu polovicu isto tako već potrošio moj suprug :) , vidjet ćemo što će bit kad napokon sjedne na račun...

 

Ne znam što da vam kažem, osim da kad nešto extra zaradite, to stvarno potrošite prvo na sebe ili spremite i kažite da ste potrošili (i da nemate računa) – mislim, meni je grozno to skrivanje, al ako vam suprug ne ostavlja druge mogućnosti...

 

Pokušajte mu još jednom objasniti u kakvoj se situaciji (oboje) nalazite, stavite na papir prihode i rashode, pa plan uštede, al stvarno na papir, bolje će osvijestiti situaciju.... i sretno!

 

Daa, Potočnice, tako smo nekad radili, sve na papir! I uspijevali ulagati u roditeljsku kuću, dvaput promijeniti auto, oba puta novi, ljetovati na moru po dva tjedna, štedjeti za djetetov studij... Ali otkad smo odselili suprug je s nekog razloga smatrao da više ne trebamo tako, možda jer nam njegovi roditelji više ne sjede za vratom s vječitom kontrolom i zahtjevima. Ne znam valjda se opustio, ali toliko da je prešlo u neodgovornost, bojim se za novac iz stambene štednje koji će sjesti uskoro..A ja nisam tip za skrivanje novca i računa, odrasla sam u takvom okruženju, majka je stalno nešto skrivala, odjeću, novac, lagala o cijenama i još uvijek to radi. Ja neću nikad tako, radije ću vikat, prijetit, molit, uskratiti si sve živo jer mogu tako, odrasla sam u skromnoj obitelji s troje djece, za razliku od supruga čiji su roditelji radili u inozemstvu. Možda i otud ta njegova opuštenost, uvijek je imao novca. Hvala Vam na razgovoru, možda mi je samo trebalo da se izjadam, čuti od nekog riječ suosjećanja jer od supruga to nisam dobila. Sredit ću ja njega, apelirat na zdrav razum i stalno podsjećat na bračne zavjete i dijete koje školujemo. Sretno i kupite si nešto lijepo za Božić, ja sebi sigurno neću jer znam da ću od supruga dobiti poklon koji će, po običaju, biti preeeskup ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija