Jump to content

Prijenos vlasništva nekretnine unutar obitelji


bglumac

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Zamolio bih za savjet...

Trenutno su moji roditelji rastavljeni, ali nisu izvršili imovinsku podjelu obiteljske kuće u kojoj živimo.

Naravno, njih dvoje su u svađi i sve se odvija preko mene kao posrednika.

 

Da bih mogao išta započeti pokrenuo sam postupak legalizacije koji je upravo završen i plaćen tako da je kuća legalna.

Nakon duge i teške rasprave uspio sam dogovoriti sa oboje da se kuća razdijeli.

Sve tri etaže imaju zasebne ulaze.

 

Do sada sam saznao da bi se to napravilo moramo napraviti geodetski elaborat da se usklade čestice, kvadrature i ostalo.

Također sam pokrenuo izradu etažnog elaborata kako bi se razdijelile tri etaže na tri zasebne cjeline (kat ide majci, suteren ocu, a prizemlje meni).

 

Rečeno mi je da se nakon svih usklađivanja treba pokrenuti parnica za imovinsko pravnu podjelu koja traje koliko traje...

 

Tu dolazim do pitanja.

Može li mi netko pojasniti koji je redoslijed jer trenutno vlada zbrka u kojoj ja plaćam desetke tisuća kuna svako toliko, a nikako da se pomaknemo s mjesta.

 

Informacije koje sam prikupio su sljedeće:

1. geodetski elaborat da se podjeli zemljište

2. etažni elaborat da se podjele cjeline kuće

3. ugovor o suglasnoti podjele vlasništva sa međusobnim pravim i obavezamam o zajedničkom održavanju kuće (razdvajanje struje i vode, komunalno, pričuva itd.)

4. imovinsko pravni postupak uknjiženja vlasništva

 

Da li je to točan redoslijed i može li se prijenos vlasništva izvršiti u koliko sve strane potpišu sporazumni ugovor (uz izrađen etaćni elaborat sa definiranim cjelinama) o podjeli ili se zbilja mora podizati tužba iako smo napokon svi suglasni.

Znači sporazumom i etažnim elaboratom.

 

Bio sam kod nekoliko odvjetnika i platio pravne savjete ali nitko nije konkretno rekao šta se mora napraviti nego svi inzistiraju da se pokrene postupak pa tek onda mogu dobiti informacije.

 

Unaprijed se zahvaljujem na pomoći.

Srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija