Jump to content

Pravo služnosti puta


Aladincek

Preporučene objave

Poštovanje!

 

Imam pitanje koje ne znam gdje bih postavio pa pokrećem novu temu. Radi se o pravu služnosti puta kojega sam koristio 15 godina (i dan danas ga koristim) kako bih došao s autom do kuće, dovezao drva, namještaj i slično. Put kreće od javne ceste preko susjedove čestice, iza moje kuće i ide dalje gore i spaja se na susjednu ulicu, dakle prolazi kroz puno susjednih čestica. Ljudi su dolazili s traktorima do svojih šuma i ostalih poljoprivrednih površina. Problem je što je moja kuća iznad susjedove i susjed je počeo biti bezobrazan i ponekad izađe van iz kuće i dere se da je to njegova zemlja i njegovo vlasništvo da nemam pravo prolaziti tuda. Sve je bilo bez problema dok nije počelo legaliziranje pa si je susjed proširio dvorište preko tog puta jer nije ucrtan. Dakle do prije 2-3 godine ja sam taj put popravljao, nasipavao, betonirao, uložio novaca i novaca, a sad ne smijem niti kročiti a da ne izleti sa lopatom i bezobraznim riječnikom. Ostali susjedi tvrde da je taj put od pamtivjeka tamo i korišten je kako bi ljudi mogli doći do svojih zemljišta. Kuća mi je uz glavnu cestu ali na brijegu i jedini način doći do nje s prijevoznim sredstvom je preko tog puta, inače sa glavne ceste imam stepenice ali nemoguće je prenijeti drva za zimu preko 60 drvenih stepenica u duljini od 25 metara, nadam se da shvaćate što želim reći. Moram još napomenuti da samo meni (mojoj obitelji) brani da se koristimo tim putem. Molio bih vas za pomoć, što učiniti? Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o pravu služnosti puta kojega sam koristio 15 godina
gledajući citiranu činjenicu nisu ispunjeni uvjeti za stjecanje stvarnog prava služnosti,no to neznači da se sudskim putem nemožete štititi od samovolje vlasnika nekretnine,obzirom na odredbe čl.10 st.5 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima,međutim treba imati u vidu da se posjedovnom parnicom problem nerješava za vijeke vijekova,detaljnije u članku pod linkom http://www.legalis.hr/forum/entry.php/18-Odnos-posjedovne-i-petitorne-za%C5%A1tite-posjeda
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako se trenutno preporuča ići putem posjedovne zaštite, pa će se moguće stanje smiriti.

 

U protivnom, ostala bi tužba za osnivanje prava nužnog prolaza uz adekvatno obeštećenje vlasnika poslužne nekretnine, a što možete dogovoriti i sami sa vlasnikom pa pravnim poslom zasnovati pravo služnosti i upisati isto u ZK.

 

Vi ste prvi vlasnik vaše nekretnine ili ste je kupili od nekog tko je također prolazio na opisani način preko susjedne nekretnine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam prvi vlasnik, kupio sam kuću 2002. godine, prijašnji vlasnik je na toj nekretnini imao štale i kokošinjce i vjerojatno domaće životinje unutra i morao je koristiti taj isti put ako je mislio doći do štale. Štale i kokošinjce sam srušio, nadogradio kuću i sada 2013. je započeta legalizacija objekta. Taj put je bio i jedini pristup objektima, stepenište (ako se uopće može nazvati tako) sam napravio negdje 2007. godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je tome tako, onda su možda ostvareni i uvjeti za stjecanje prava služnosti temeljem zakona putem dosjelosti odnosno 20 godina faktičnog izvršavanja sadržaja prava stvarne služnosti prolaza, a bez da se tome vlasnik poslužne nekretnine protivio (jasno, do ovog sadašnjeg protivljenja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam prvi vlasnik, kupio sam kuću 2002. godine, prijašnji vlasnik je na toj nekretnini imao štale i kokošinjce i vjerojatno domaće životinje unutra i morao je koristiti taj isti put ako je mislio doći do štale. Štale i kokošinjce sam srušio, nadogradio kuću i sada 2013. je započeta legalizacija objekta. Taj put je bio i jedini pristup objektima, stepenište (ako se uopće može nazvati tako) sam napravio negdje 2007. godine.

 

To bi vam mogao biti veliki problem u sporu oko ostvarivanja prava služnosti. Vi sad više ne koristite taj put redovito, nego tek povremeno - nekoliko puta mjesečno. Imate drugi pristupni put svom objektu kojin redovito koristite.

Ovaj susjed će svakako potegnuti taj argument, dođe li do spora.

 

Sugestija:

Razmislite o alternativnom rješenju - da napravite kakvu jednostavnu 'uspinjaču' za terete. Dvije šinje, na njih podest sa kotačićima dovoljno velik da na njega ide paleta i paletar (ručni viličar) i kakvo jače građevinsko vitlo. Ovisno o kosini i snazi vitla bez problema dižete terete 400-700 kg. Ako si znate sami bar dio toga napraviti ili imate koga da vam pomogne, to je investicija od nekoliko tisuća kuna. Spor bi vas mogao stajati više, a ishod je neizvjestan.

 

Također, ako su vam drva za zimu glavni problem, prijeđite na peć na pelet. Pelet vam je na kraju jeftiniji od drva, ako drva kupujete! Tonu peleta možete nabaviti već i od 1200 kn (i manje), a zamjenjuje 5-6 metara drva. Samo je početna investicija - peć na pelete - malo skuplja. Puno manje posla, manje skladišnog prostora, itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Put koristim redovito iz dana u dan, s autom idem gore dole, susjed dolazi do svog zemljišta pored mojeg sa autom gore dole, drugi susjed dolazi s traktorom do šume, drugi ljudi pješice hodaju do svojih nekretnina. Hoću reći da put nije zapušten. Ne razumijem zašto bi susjed branio prolazak tim "njegovim" dijelom puta ako je taj put puno duže tamo nego što on tu živi. Imam susjede koji su tu rođeni i koji potvrđuju da taj put postoji već sigurno 60-65 godina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Put koristim redovito iz dana u dan, s autom idem gore dole, susjed dolazi do svog zemljišta pored mojeg sa autom gore dole,

 

Onda pardonček.

Iz vašeg posta sam bio zaključio da put koristite samo povremeno, kada dovozite nešto autom do kuće.

U svakom slučaju, ne vidim kako bi susjed samo vama zabranio korištenje prolaza, ako ga i mnogi drugi redovito koriste. Ali ostaje činjenica da sada imate prilaz kući s druge strane, i da se on može na to pozivati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija