Jump to content

Obaveza arhitekta


Nino1978

Preporučene objave

Molio bih stručnu pomoc.

Vlasnik sam nedovršene kuce koju sam legalizirao,posto je hocemo dovršiti i staviti u uporabu zatražio sam usluge arhitekta.Arhitekt je dosao na lice mjesta,objasnio sam mu da zelim cijeli glavni projekt i sve skupa sto da ide sa njim.

Nakon dogovora oko cijene odlucio sam da izradi glavni projekt kuce.

Nakon par mjeseci projekt je napravljen ja sam uredno platio nadajući se da je to sve.

Poceo sam traziti ponude za izvođenje radova,da mogu znati koliko bi me izgradnja u konačnici koštala i koliki kredit da mogu uzeti.

Postalo mi je sumnjivo jer kad sam trazio ponudu za prozore,svi su me pitali koje prozore,kakav tip prozora... i slicne stvari.

Shvatio sam da arhitekt u projektu uopce nije stavio nikakve materijale koje bi se trebali koristiti kod izgradnje,on je ustvari samo napravio tlocrtno projekte sa mjerama.

Kasnije u razgovoru sa drugim osobama,on je pored glavnog projekta trebao napraviti i troskovnik i izvedbeni projekt koji nije napravio.

Ako sam dobro shvatio u troškovniku bi trebali biti svi materijali i opis radova sto bi se koristili kod izgradnje.

Moje pitanje glasi.Jeli obaveza arhitekta da napravi troskovnik i izvedbeni projekt?

Unaprijed zahvaljujem na pomoci.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bih prejudicirao prije odgovora na pitanje što se u biti dogovorilo i cijeni, no svaki Glavni projekt (u ovom slučaju arhitehtonsko građevinski projekt) bi trebao sadržavati:

 

-Opći dio, koji sadrži rješene o upisu u sudski registar, rješenje o imenovanju glavnog projektanta, rješenje o upisu u imenik ovl.arhitekata, izjava o projektantovoj odgovornosti i pridržavanju propisa, kopija kat.plana, izvadak iz ZK, dokaz o zakonitosti zgrade..

 

-Tekstualni dio, koji sadrži tehnički opis (sa općim podacima, što se predviđa projektom, gdje, s podacima o zgradi, što se treba raditi predviđenim radovima i kako), tehnički proračun (postoječeg i novog stanja, popis hrvatskih normi i drugih tehničkih spcifikacija za proračune građevnih dijelova zgrade i zgrade kao cjeline, zakone, pravilnike i ostale propise), troškovnik opreme, materijala i radova..

 

-Grafički dio, postojećeg te rekonstruiranog stanja.

 

I to se lijepo uveže, stavi preko špagice naljepnica i mur projektanta, dostavi stranci i naplati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema ugovora,pitanje je dali arhitekt radi troskovnik.

Valjda se podrazumijeva ako se radi cijeli projekt kuce da se sve radi,ne radi se pola projekta.i napomenuto je par puta,da se izradi sve sto je potrebno,struja,voda,statika,strojarski dio.Pa nisam ja stručna osoba da mu moram objašnjavati njegov posao.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to napravljeno,ali kad se bolje pogleda u projekt,navest cu par primjera:

- ide kamena ograda,nigdje ne piše od kojeg kamena,koliki razmak izmedu stupova...

-prozori,dali na kipu,klizne stijenke,bijeli,crni,zeleni,narančasti...

-klupice

Zato pitam,dali u troškovniku to treba biti naznačeno i dali je taj troskovnik arhitekt duzan napraviti.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali je taj troskovnik arhitekt duzan napraviti.

 

Da, ali procijenjenih troškova građenja. Naime, svaki odgovarajući projekt pojedine struke mora sadržavati iskaz procijenjenih troškova građenja.

 

No, od kojeg kamena, koje boje prozori i slične (želje) pojedinosti, mogu se navesti cijenovno točnije ako ste arh.dostavili ponudu onoga što želite ugraditi npr, dobava i ugradnja ulaznih vrata izrađenih od PVC profila u tonu i boji po izboru investitora, kompletno do pune funkcionalnosti sa sigurnosnim okvirom, svim potrebnim okovima za otvaranje i bravom...110x210...kom....xxxxxx kn..

 

Slično i sa svime ostalime.

 

Pojednostavljeno, pripremni radovi-xy kn, zidarski-xy, armirački-xy, betonski i armiranobetonski-xy, tesarski-xy, limarski-xy, kovopokrivački-xy, stolarski-xy, keramičarski-xy, vodovod i kanalizacija-xy, elektroinstlacije-xy, plinske instalacije-xy, izolaterski radovi-xy, podvuće se crta i dođe ukupno toliko i toliko kn + PDV je Sveukupno XY kn..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema ugovora,pitanje je dali arhitekt radi troskovnik.

 

Editirao moderator

 

 

 

Valjda se podrazumijeva ako se radi cijeli projekt kuce da se sve radi,ne radi se pola projekta.i napomenuto je par puta,da se izradi sve sto je potrebno,struja,voda,statika,strojarski dio.

Znate li koja je razlika između arhitekta i dipl. ing građevine?

 

Pa nisam ja stručna osoba da mu moram objašnjavati njegov posao.

Dobar dio njih jedva čeka da im dođu takvi kao vi , da ih dobro oderu za malo rada.

uređeno: od Spitfire
Ispravak netočnog navoda
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje je bilo, radi li arhitekt troškovnik. Odgovor je da, troškovnik je sastavni dio svakog projekta. To što piše procijenjeni ne znaći da je netočan ili loš, jer se radi prema normama i pravilnicima, niti cijeli pojekt poskupljuje za nebulozne cifre.

 

Poštovani Felixx, malo me čudi da već u svome poslu nemate ekipu (a mislim da je moguće da postoje i takovi) koji će vam to što zamislite odraditi kako treba, pa ako je potrebno, evo stojim na usluzi da vam kao KV Pomočni bagerista izradim buduće projekte koji će se razlikovati u dvije-tri cigle od stvarnih potreba i do samo tisuću kn razlike ukupnih troškova u troškovniku, a vaš arh. neka samo lupi svoje murove.

 

A što se tiće ovih što gledaju da "oderu", to je više iznimka nego pravilo i takav rad se uvijek može prijaviti Komori.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija