Jump to content

Zastara naplate naknade za prijevremeni raskid ugovora


danijel_m

Preporučene objave

Poštovani, imam jedan problem te se nadam da će mi netko uspjeti malo razjasniti situaciju.

Krenimo redom, u 3. mjesecu 2012 godine sam sklopio ugovor sa TotalTV, te sam njihove usluge (televiziju preko satelita) koristio redovno i plaćao račune za iste, no u 4.i 5. mjesecu 2013 sam zatražio raskid ugovora jer mi u tom periodu satelit svako malo gubio signal zbog lošeg vremena. Naknadu za raskid ugovora nisu tražili jer ONI nisu mogli ispoštovati ugovorne obveze. Sve do prije dva tjedna kad me je odvjetničko društvo kojima si dali punomoć kontaktiralo da postoji dugovanje i da će ići u ovrhu ukoliko se ne dogovorim a TotalTV i platim im dugovanje i kamate.

Nakon cijele ove priče, zanima me kada nastupa zastara za ovakav tip potraživanja? Suludo je da ne reagiraju skoro 4 godine i sada nešto potražuju..

 

Unaprijed hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...
Poštovani, imam jedan problem te se nadam da će mi netko uspjeti malo razjasniti situaciju.

Krenimo redom, u 3. mjesecu 2012 godine sam sklopio ugovor sa TotalTV, te sam njihove usluge (televiziju preko satelita) koristio redovno i plaćao račune za iste, no u 4.i 5. mjesecu 2013 sam zatražio raskid ugovora jer mi u tom periodu satelit svako malo gubio signal zbog lošeg vremena. Naknadu za raskid ugovora nisu tražili jer ONI nisu mogli ispoštovati ugovorne obveze. Sve do prije dva tjedna kad me je odvjetničko društvo kojima si dali punomoć kontaktiralo da postoji dugovanje i da će ići u ovrhu ukoliko se ne dogovorim a TotalTV i platim im dugovanje i kamate.

Nakon cijele ove priče, zanima me kada nastupa zastara za ovakav tip potraživanja? Suludo je da ne reagiraju skoro 4 godine i sada nešto potražuju..

 

Unaprijed hvala na odgovoru

 

zastara za svaki dospjeli račun je godinu dana.

nakon neplaćenih računa trebali su poslati račun za raskid ugovora.

dali si tražio otklanjanje greške? pismeno.

raskid ugovora si zatražio u 4 i 5 mjesecu 2013. (pismeno? imaš kopiju pismena i povratnicu?). dali su isključili uslugu i tražili povrat opreme?

zastara bi trebala početi teči od . 2013. (kad je zatražen raskid ugovora).

zastara potraživanja duga je 3.godine ( do kraja 2016.).

traže da platiš zastarjelu tražbinu. ako izvršiš uplatu djela potraživanja ili razgovaraš o dugu prekidaš zastaru. ignoriraj ih i čekaj ovrhu.ako stigne ovrha angažiraj odvjetnika. ako dobiješ spor (a trebao bi) imaš pravo na povrat nužnih troškova (ako ih tražiš).

 

2. Prigovor neispunjenja ugovora ZOO

Pravilo istodobnog ispunjenja

Članak 358.

(1) U dvostranoobveznim ugovorima nijedna strana nije dužna ispuniti svoju obvezu ako druga strana ne ispuni ili nije spremna istodobno ispuniti svoju obvezu, osim ako je što drugo ugovoreno ili zakonom određeno, ili ako što drugo proistječe iz naravi posla.

(2) Ali ako u sudskom postupku jedna strana istakne da nije dužna ispuniti svoju obvezu dok i druga strana ne ispuni svoju, sud će joj narediti da ispuni svoju obvezu kad i druga strana ispuni svoju.

 

pročitaj čl.360., 361. st.3. ZOO

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija