Jump to content

Roditeljski dopust i gašenje firme


zvjezdica_zg

Preporučene objave

Pitanje, u slučaju da firma (d.O.o) u kojoj sam zaposlena na neodređeno, odluči staviti ključ u bravu za vrijeme dok ja koristim rodiljni dopust (prvih 6mj.), da li ja mogu koristiti i drugih 6mj. roditeljskog dopusta? Ili se tada (drugih 6mj) vodim kao nezaposlena osoba?

 

I da li mi u tom slučaju firma mora isplatiti neiskorišteni GO i otkazni rok?

 

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje, u slučaju da firma (d.O.o) u kojoj sam zaposlena na neodređeno, odluči staviti ključ u bravu za vrijeme dok ja koristim rodiljni dopust (prvih 6mj.), da li ja mogu koristiti i drugih 6mj. roditeljskog dopusta? Ili se tada (drugih 6mj) vodim kao nezaposlena osoba?

 

I da li mi u tom slučaju firma mora isplatiti neiskorišteni GO i otkazni rok?

 

 

Da firma dobro posluje, ne bi ju vlasnik gurao u stečaj.

 

Ovo je zapravo jedna besmislena odredba koja ne koristi nikome. Tobože se štiti radnika, ali se zapravo sve uključene samo gura dublje u dubioze.

 

To vam je kao da Sabor izglasa zakon po kojem je minimalna plaća u RH 10000 kuna. Na papiru lijepo izgleda, i ugodno zvuči.

 

Ako je firma u stečaju, možete se naplatiti iz stečajne mase. Ako su dugovi veći od vrijednosti tvrtke, obično je do stečaja već sve razgrabljeno i firma postoji samo na papiru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako nema razloga za stečaj (prezaduženost, nesposobnost za plaćanje, dugotrajna blokada računa), onda ide u likvidaciju. Formalno je slično - rasprodaje se i unovčuje imovina i isplaćuju vjerovnici redom (ako što na kraju ostane, ostaje vlasniku).

 

Ako se nad tim trgovačkim društvim otvori stečajni postupak, Vi možete prijaviti tražbinu u postupak, i tada ako ima neke imovine, Vi se, iza troškova stečajnog postupka, kao radnik naplaćujete prvi (u prijavu tražbina možete staviti sve - i plaće, i dodatke, i otkazni rok, i otpremninu, i naknadu za neiskorišteni godišnji odmor, i zatezne kamate, pa vidite što će Vam se od toga priznati). Tada, nakon što Vam je prijava tražbina u stečaju utvrđena, možete za zadnja tri mjeseca prije otvaranja stečaja podnijeti prijavu za osiguranje Vaše tražbine Agenciji za osiguranje potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca (AORPS), oni isplate Vama, a onda oni stupaju na Vaše mjesto u stečajni postupak (uz određena ograničenja).

 

Za više informacija, vidite OVDJE

 

Što se tiče Vaših prava za korištenje drugih 6 mjeseci roditeljskog dopusta, ako Vam je pravo priznato kao zaposlenoj osobi, mislim da se za drugih 6 mjeseci to pravo ne preispituje i mislim da biste imali naknadu kao da ste i dalje zaposleni (s obzirom da sad vidim da ionako ne primate plaću za vrijeme porodiljnog, već naknadu od HZZO-a), osim ako se nešto nije mijenjalo. Sad je vrlo teško reći jer je u pripremi novi Zakon o rodiljnim naknadama, pa uopće još ne znamo koliko bi te naknade iznosile.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mala je firma, pa nekako mislim da će prije u likvidaciju, nego stečaj. Da li ima kakve razlike?

 

Kao šro reče Ruby, likvidacija je postupak kada se zatvara tvrtka koja je inače likvidna, tj, imovina je veća od potraživanja. Ako su dugovi veći, stečaj.

 

Ako je tvrtka mala, vrlo vjerojatno ima manje imovine, a vlasnik će lakše sve rasprodati ili se riješiti na drugi način.

 

Ako tvrtka jako loše stoji i nema perspektivu, a vi ste mimo dogovora s vlasnikom otišli na porodiljni ... pa još zbog toga ne bude mogao tvrtku zatvoriti nego ćete mu samim time što tvrtku ne može zatvoriti nabijati dodatne troškove i brige - sigurno će tvrtku stjerati u stečaj.

Nemojte mi zamjeriti na iskrenosti - svaka normalna osoba bi tako učinila. Vjerojatno i vi da ste na mjestu svog poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma da, sve štima, znali su u firmi da idem na porodiljni. Znači ne mogu likvidirati firmu dok sam god ja na porodiljnom/rodiljnom nego onda mogu jedino u stečaj i dati mi otkaz? I kakva oni točno davanja trenutno imaju prema meni s obzirom da sam trenutno na teret hzzo-u, a ne direktno njima (jer po obrazcu joppd ne vidim da ima išta)?

 

Da li se stečaj/likvidacija računa prema nama radnicima onog trena kada je pokrenuta ili kada se sve riješi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija