Jump to content

Raskid ugovora o radu na određeno vrijeme zbog dobitka novog posla


Sugarfree

Preporučene objave

Molim pomoc.

 

Na koji nacin radnik moze raskinuti ugovor o radu koji je sklopljen na odredeno vrijeme-do povratka privremeno odsutnog radnika, a zbog dobitka drugog posla na neodređeno vrijeme?

 

Ako u ugovoru bude predviden redoviti otkaz, onda mi je jasno, radnik obavjestava poslodavca (nevezano za razloge) i ima otkazni rok od 15 dana.

 

Sto ako u samom ugovoru ne bude predvidena mogucnost redovitog otkaza (ona mora biti predvidena i za poslodavca i za posloprimca, zar ne?Isto ne moze biti ostavljeno samo jednoj strani?)

Postoji li u takvom slucaju mogucnost sporazumnog otkaza i izlazi li se radniku u susret buduci da moze sklopiti ugovor na neodreneno, a na trenutnom radnom mjestu je do povratka odsutne osobe.

 

Ako ne postoji ta mogucnost u tom slucaju, sto onda preostaje?

 

Nije moguce da se ne moze raskinuti i da se propusta prilika koju je u danasnje vrijeme tesko dobiti zbog posla na kojem se mijenje neku osobu koja ce se na taj posao vratiti.

 

Izvanredni otkaz? Sumnjam jer se ne radi o povredama iz radnog odnosa. Isto tako je navedeno u prethodnih odgovorima da se novi posao ne smatra posebno bitnom činjenicom.

 

Isto tako to nije nesto zbog cega bi novi poslodavac mogao nakon odabira radnika od tog istog radnika "odustati"? Nisam siguran. Radi se o drzavnoj sluzbi i kako nikad nije sigurno ni sa dobrim testovima da ce se dobiti posao logično je prihvaćati zamjene u meduvremenu.

 

Za sva dodatna pitanja stojim na raspolaganju

 

Jos me kao drugo pitanje zanima sljedece, sto ako se sklopi navedeni ugovor o radu na odredeno vrijeme, a u meduvremenu se prije pocetka rada (prije datuma odredenog u ugovoru) sazna za dobitak drugog posla na neodredeno?

 

Znam da je za izvandredni otkaz bitan rok od 15 dana od saznanja npr. da je osoba primljena na novo radno mjesto, ali moze li se u ovoj situaciji uopce davati izvanredni otkaz ili kako? Mora li i sporazumni otkaz biti predviden samim ugovorom u radu?

 

Hvala puno na odgovoru :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako mogućnost redovnog otkazivanja nije predviđena ugovorom o radu, ostaju dvije opcije - izvanredni otkaz ili sporazumni raskid.

 

Za prvu opciju morate imati opravdan razlog (uz to paziti na rok od 15 dana i činjenicu da se takav otkaz mora obrazložiti) te takav otkaz poslodavac, teoretski može osporavati, iako to iznimno, iznimno rijetko čine (meni je poznat jedan jedini slučaj), a za drugu opciju morate imati dobru volju poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako mogućnost redovnog otkazivanja nije predviđena ugovorom o radu, ostaju dvije opcije - izvanredni otkaz ili sporazumni raskid.

 

Za prvu opciju morate imati opravdan razlog (uz to paziti na rok od 15 dana i činjenicu da se takav otkaz mora obrazložiti) te takav otkaz poslodavac, teoretski može osporavati, iako to iznimno, iznimno rijetko čine (meni je poznat jedan jedini slučaj), a za drugu opciju morate imati dobru volju poslodavca.

Puno hvala.

Zbunilo me jer čitam da novi posao nije osobito bitna činjenica za izvanredni otkaz.

Još samo da Vas pitam, dakle sporazumni otkaz može uvijek? To se isto pisanim putem ob. poslodavca ili kako?

Koliko često bi se u praksi događalo takvo što - da poslodavac (također ustanova, ne privatnik) ne dopušta raskid ugovora na određeno do povratka odsutnog radnika osobi koja ima priliku za posao na neodređeno?

Po meni bi taj novi posao bio razlog za izvanredan otkaz, ali me zbunilo što čitam odgovore pravnika na stranicama vezane za posao koji navodi kako novi posao nije razlog za izv.otkaz....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još samo da Vas pitam, dakle sporazumni otkaz može uvijek?

Sporazumni raskid (ne otkaz) ugovora o radu uvijek je moguć, kada je to suglasna volja obje strane u radnom odnosu.

 

To se isto pisanim putem ob. poslodavca ili kako?

 

Sporazum mora biti u pisanom obliku sklopljenom između dvije strane, poželjno sa definiranim svim pitanjima koja se tiču prava iz radnog odnosa i u vezi s istime.

 

Koliko često bi se u praksi događalo takvo što - da poslodavac (također ustanova, ne privatnik) ne dopušta raskid ugovora na određeno do povratka odsutnog radnika osobi koja ima priliku za posao na neodređeno?

 

Točnu statistiku vam nemam, i ne vjerujem da je itko vodi, a činjenica jeste da čak i u slučaju izvanrednog otkaza, poslodavac iznimno, iznimno rijetko ide isti pobijati. Osobno znadem za svega jedan jedini slučaj i to radi štete koja je poslodavcu načinjena, jer se radilo o vozaču, koji je otkazao ugovor o radu isti dan kada je trebao voziti turu, pa poslodavac nije uspio naći zamjenu i tura je propala. Tu je poslodavac išao u pobijanje otkaza radi potraživanja naknade štete, koja mu je bila pričinjena takvim neosnovanim otkazom.

 

Realno, poslodavac ne može zadržati nezadovoljnog radnika, ali to ne znači da se ne trebaju poštivati određeni uzusi ponašanja i propisane procedure.

 

Dogovor tj. sporazumni raskid vam je najbolja opcija.

 

Po meni bi taj novi posao bio razlog za izvanredan otkaz, ali me zbunilo što čitam odgovore pravnika na stranicama vezane za posao koji navodi kako novi posao nije razlog za izv.otkaz....

 

I nije, a o tome se naša sudska praksa već opetovano očitovala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tehnički, ali to Vam ne bih preporučila ako ima bilo kakve mogućnosti dogovora između Vas i poslodavca (jer se izlažete mogućnosti da će poslodavac od Vas potraživati nastalu štetu), Vi možete neopravdano ne dolaziti na posao, i tada će poslodavac biti prisiljen dati izvanredni otkaz Vama (jer mu se neće isplatiti držati na plaći radnika koji ne radi). Ali još jednom podvlačim, ako imate mogućnost da to izvedete bez spaljenih mostova, svakako iskoristite tu mogućnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija