Jump to content

Prodaja j.d.o.o. s dugovima


jadojdoo

Preporučene objave

Lijep pozdrav svima.

Nitko od odvjetnika i računovođa mi ne može točno reći odgovor na moje pitanje, vjerovatno zato jer je j.d.o.o. relativno nov na tržištu.

Imam j.d.o.o. za 50 000 kuna pozajmice prema sebi i 20 000 kuna neplaćenih doprinosa, dali ja taj j.d.o.o. mogu prodati sa svom imovinom, obvezama i dugovima na način da imovinu, sve obveze i dugove preuzme na sebe novi vlasnik. Odnosno pitanje glasi dali ja mogu danas sutra imati problema zbog obveza koji su nastali dok sam ja poslovao iako je novi vlasnik sve preuzeo na sebe?

Napominjem da se radi o j.d.o.o.

Hvala vam puno na odgovorima i pomoći

uređeno: od jadojdoo
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"prodaja trgovačkog društva" zapravo nije prodaja, već "prijenos poslovnog udjela", pa su Vam tu relevantne odredbe o prijenosu poslovnog udjela - čl. 412.-419. ZTD-a (j.d.o.o. je također trgovačko društvo, pa na sve što nije regulirano kroz onih nekoliko posebnih odredbi o j.d.o.o.-u, odnose se odredbe o ostalim trgovačkim društvima, prvenstveno d.o.o., ali i d.d.).

Načelno je bitno da stjecatelj poslovnog udjela ulazi u istu pravnu situaciju u kojoj je bio prenositelj poslovnog udjela. Ako je u vrijeme upisa prenositelj dužan nešto društvu, tada stjecatelj i prenositelj za taj dug solidarno odgovaraju društvu. Prema van, za obveze ionako odgovara društvo, a ne vlasnik poslovnog udjela ili direktor.

Vi možete odgovarati kao bivši direktor ili osnivač po nizu osnova: iz ZTD-a za proboj pravne osobnosti iz čl. 10. ili kao odgovorni član uprave po čl. 252. ZTD-a (za radnje koje ste učinili dok ste Vi bili direktor); Poreznoj upravi možete odgovarati kao porezni jamac za obveze s osnove poreza i doprinosa za vrijeme dok ste bili direktor, ako Porezna uprava teoretski pokrene takav postupak; možete odgovarati kazneno, za, primjerice, prijevaru u gospodarskom poslovanju ili zloupotrebu povjerenja u gospodarskom poslovanju (ili utaju poreza, ili neuredno vođenje poslovnih knjiga) za radnje koje ste odradili dok ste bili direktor.

Dakle, po mom mišljenju - da, Vi ste, unatoč prijenosu poslovnog udjela, odgovorni za sve što ste napravili kao direktor i osnivač prije prijenosa poslovnog udjela. Međutim, pozajmica društvu je dug društva prema Vama, a dug s osnove poreza i doprinosa za Vas je dužno platiti društvo za Vas, tako da Vi kao Vi, osobno, kao fizička osoba, za to ne odgovarate, za to odgovara pravna osoba koju ste osnovali (osim u onih par situacija koje sam Vam nabrojala).

Ali na koncu moram reći općeživotnu konstataciju da zaista ne znam tko bi pri zdravoj pameti preuzimao poslovni udjel u trgovačkom društvu sa 70.000,00 kn duga, kad svatko može osnovati novi, friški j.d.o.o. za pukih stotinjak eura.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 42 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

"prodaja trgovačkog društva" zapravo nije prodaja, već "prijenos poslovnog udjela", pa su Vam tu relevantne odredbe o prijenosu poslovnog udjela - čl. 412.-419. ZTD-a (j.d.o.o. je također trgovačko društvo, pa na sve što nije regulirano kroz onih nekoliko posebnih odredbi o j.d.o.o.-u, odnose se odredbe o ostalim trgovačkim društvima, prvenstveno d.o.o., ali i d.d.).

Načelno je bitno da stjecatelj poslovnog udjela ulazi u istu pravnu situaciju u kojoj je bio prenositelj poslovnog udjela. Ako je u vrijeme upisa prenositelj dužan nešto društvu, tada stjecatelj i prenositelj za taj dug solidarno odgovaraju društvu. Prema van, za obveze ionako odgovara društvo, a ne vlasnik poslovnog udjela ili direktor.

Vi možete odgovarati kao bivši direktor ili osnivač po nizu osnova: iz ZTD-a za proboj pravne osobnosti iz čl. 10. ili kao odgovorni član uprave po čl. 252. ZTD-a (za radnje koje ste učinili dok ste Vi bili direktor); Poreznoj upravi možete odgovarati kao porezni jamac za obveze s osnove poreza i doprinosa za vrijeme dok ste bili direktor, ako Porezna uprava teoretski pokrene takav postupak; možete odgovarati kazneno, za, primjerice, prijevaru u gospodarskom poslovanju ili zloupotrebu povjerenja u gospodarskom poslovanju (ili utaju poreza, ili neuredno vođenje poslovnih knjiga) za radnje koje ste odradili dok ste bili direktor.

Dakle, po mom mišljenju - da, Vi ste, unatoč prijenosu poslovnog udjela, odgovorni za sve što ste napravili kao direktor i osnivač prije prijenosa poslovnog udjela. Međutim, pozajmica društvu je dug društva prema Vama, a dug s osnove poreza i doprinosa za Vas je dužno platiti društvo za Vas, tako da Vi kao Vi, osobno, kao fizička osoba, za to ne odgovarate, za to odgovara pravna osoba koju ste osnovali (osim u onih par situacija koje sam Vam nabrojala).

Ali na koncu moram reći općeživotnu konstataciju da zaista ne znam tko bi pri zdravoj pameti preuzimao poslovni udjel u trgovačkom društvu sa 70.000,00 kn duga, kad svatko može osnovati novi, friški j.d.o.o. za pukih stotinjak eura.

Prvenstveno hvala Vam puno na opsežnom odgovoru i trudu koji se uložili.

Možda sam se krivo izrazio, ja imam prema poduzeću pozajmicu 50 000 kn i dug prinosa nekakvih 20 000 kuna.

Sada ću probati ponovno objasniti situaciju bez okolišanja pa mi možda ukažete put kojim je najbolje krenuti.

Želim nekako maknuti s vrata taj j.d.o.o. jer tek kada sam ga otvorio sam saznao da postoje paušalni obrti gdje se plaća oko 1200 kn poreza i novac lijepo sijeda na moj osobni račun. Sa j.d.o.o. sam se zakopao, skroz, našao lošeg knjigovođu koji me prijavio na visoku netto plaću, imao sam novce na računu i malo pomalo ga posuđivao s računa firme, sada sam u poziciji gdje novac ne mogu vratit firmi jer nemam tu gotovinu a posao ide ok. Igrom slučaja i pričajući o svom problemu stupio je samnom u kontakt čovjek koji je rekao da mu dam 5000 kn i da će on sve preuzeti na sebe, pitao sam kako, on je rekao da se ja ne brinem, i da je to njegov problem. 

Iskreno želim se rješit tog j.d.o.o. i otvoriti obrt i nastaviti normalno živjeti. Molim Vas da mi pomognete naći rješenje.

Hvala Vam puno još jednom.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima j.d.o.o. prednosti jer ne odgovarate svojom vlastitom imovinom i svojim vlastitim računom, a kod obrta odgovarate. Ja ne bih vjerovala "čovjeku", "čovjek" čim dođe u vlasništvo Vaše firme, utužit će Vas osobno za pozajmicu i neplaćene doprinose, a dalje će voditi Vaš posao. Predlažem da radije dovedete j.d.o.o. u plus i onda ga zatvorite, to je najbolje rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

Ima j.d.o.o. prednosti jer ne odgovarate svojom vlastitom imovinom i svojim vlastitim računom, a kod obrta odgovarate. Ja ne bih vjerovala "čovjeku", "čovjek" čim dođe u vlasništvo Vaše firme, utužit će Vas osobno za pozajmicu i neplaćene doprinose, a dalje će voditi Vaš posao. Predlažem da radije dovedete j.d.o.o. u plus i onda ga zatvorite, to je najbolje rješenje.

Hvala na savjetu. Realno on ne može nastaviti s mojim poslom, jer je moj posao čista usluga. Prodaja mi je bila puno brža opcija, a obrt ne mogu otvoriti za istu djelatnost dok imam j.d.o.o.. Kada bih to mogao, zarađivao bih na obrt i platio sve pozajmice u firmu koje imam. Čak sam razmišljao da prije nego što mu prodam firmu da mi potpiše papir da neće imati nikakva potraživanja od mene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno, mislim da morate promijeniti računovođu.

evo LINK na takvu temu na Forum.hr-u. Koliko ja također znam, ako uz Vaš j.d.o.o. i djelatnost koju obavljate nisu vezana neka posebna odobrenja za obavljanje djelatnosti od strane nadležnih institucija (npr. igre na sreću, factoring ili leasing, osiguranje, druge financijske usluge), ne vidim zapreke da za istu djelatnost postoji i obrt, pa i paušalni.

Stvar je vjerojatno samo u tome da ako ste istovremeno prijavljeni u j.d.o.o.-u kao zaposleni direktor, istovremeno i kao obrtnik morate plaćati poreze i doprinose jer od toga ne možete pobjeći, obrtnik je samostalno zanimanje i sam si plaća doprinose. Ali tome se doskoči tako da kad otvorite obrt, budete nezaposleni direktor u svom j.d.o.o.-u, jer ste osigurani po drugoj osnovi (kao obrtnik). Ima li to smisla?

Kad je to rečeno, ja također nisam uvjerena da je muljanje i šaranje s poslovnim modelima općenito dobra ideja - ako je Vaš posao održiv, održiv je i kao j.d.o.o. i kao obrt. Ako nije održiv, nije održiv ni kao obrt ni kao j.d.o.o.. Imajući dva ili više poduzeća ili poslovnih pothvata, čovjek se lako spotakne u prefakturiranjima, preknjiženjima i prebacivanjima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani.

Vi može te Prenijeti Svoj Poslovni Udjel u Cijelosti na Novu Osobu - Stjecatelja, bez bilo kakve Zapreke.

A, sve Vezano uz Dugovanja Vas Kao Osnivača, Vašem J d o o - u i Dugovanja koja Isti ima prema 

Drugima, Riješi te Međusobnim Ugovorom.

Na primjer,Vi ne može te sa Nekom Pokretninom Podmiriti Obaveze Prema Vašoj Firmi,a Ista ne može prema

Svojim Vjerovnicima, ali možda to Može Novi Stjecatelj.

Vama Treba Novac da Isti Vrati te Firmi , a to Treba i Firmi da Podmiri Svoje Obaveze.

Ako ste me Shvatili..?

Sa Pokretninom se to Ne može ,iako je Ista možda Puno Vrednija od Novčanih Obaveza.

Ako želi te ,Konkretniji Odgovor,ostavi te u Mom Pretincu ,nešto za Kontakt,pa kad budem Imao Više 

Vremena..Odgovorit ču Vam Detaljnije.

Poz. Frenki

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, frenki zg je napisao:

Poštovani.

Vi može te Prenijeti Svoj Poslovni Udjel u Cijelosti na Novu Osobu - Stjecatelja, bez bilo kakve Zapreke.

A, sve Vezano uz Dugovanja Vas Kao Osnivača, Vašem J d o o - u i Dugovanja koja Isti ima prema 

Drugima, Riješi te Međusobnim Ugovorom.

Na primjer,Vi ne može te sa Nekom Pokretninom Podmiriti Obaveze Prema Vašoj Firmi,a Ista ne može prema

Svojim Vjerovnicima, ali možda to Može Novi Stjecatelj.

Vama Treba Novac da Isti Vrati te Firmi , a to Treba i Firmi da Podmiri Svoje Obaveze.

Ako ste me Shvatili..?

Sa Pokretninom se to Ne može ,iako je Ista možda Puno Vrednija od Novčanih Obaveza.

Ako želi te ,Konkretniji Odgovor,ostavi te u Mom Pretincu ,nešto za Kontakt,pa kad budem Imao Više 

Vremena..Odgovorit ču Vam Detaljnije.

Poz. Frenki

Frenki hvala najljepša na odgovoru.

Naime ja sam punoo gruntao i izgruntao.

Upravo sam u procesu otvaranja obrta, iz obrta ću izvadit novac vratit firmi novce i pokrenuti likvidaciju. Koštat će me 2000 kn i trajati će 8 mjeseci te napokon mogu mirno spavati.

Svakako želim svima zahvaliti na odgovorima i pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, jadojdoo je napisao:

Frenki hvala najljepša na odgovoru.

Naime ja sam punoo gruntao i izgruntao.

Upravo sam u procesu otvaranja obrta, iz obrta ću izvadit novac vratit firmi novce i pokrenuti likvidaciju. Koštat će me 2000 kn i trajati će 8 mjeseci te napokon mogu mirno spavati.

Svakako želim svima zahvaliti na odgovorima i pomoći!

Poštovani.

Otvaranje Obrta je >Omča oko Vrata <.!

Pazi te da ne Zaglibi te sa Obrtom , to jest sa Svojim O.I.B.-om Do Kraja Života.

Neznam koliko ste Upoznati o Načinu Rada sa Obrtom i Ostalim Problemima koji Mogu Iskrsnuti ..?

>Izvuči Sredstva < iz Obrta i Vratiti ih J d.o.o- u..?

Dali Znate Koliko Vam Sredstava Treba,i Vremena da Firmu Dovede te na - Nulu..? i Pokrenuti Likvidaciju..?!

Samo Povrat Pozajmice Firmi od 50.000. Kn. je Velik Novac.

Otvaranje Obrta i Likvidacija Firme ..Koštaju. Dug koji Firma ima prema Mirovinskom + Kamate na taj Iznos..?

Napisao sam Vam u Prošlom Odgovoru,,da postoji Način da to Sve Riješite sa Puno Manjim Troškom i Ponovo

si Registrira te Firmu.

U Današnja Vremena,,Malo tko se Usrečio sa Firmom,,a kamoli sa Obrtom. !

Želim Vam Uspjeh u Radu i da Uspijete sve to Riješiti.

Poz. Frenki

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Lijep pozdrav. Imam problem sa j.d.o.o firmom pa dal mi netko moze pomoc. Na firmi postoji dug kao sto je 5 neisplacenih plaća, porez od 40 000 kn, i neke sitnarije sveukupno 10 000ak kn.. Znaci dug je nekakvih 10 000 eura.. E sad ovako, bio sam kod bilježnika i rekao mi je da se firma moze prebaci jer sam našao osobu koja je voljna preuzeti firmu za određeni novac. Zanima me dal ta osoba preuzima cijeli dug tako da ja s tim vise nemam veze.. Tocnije, da se dug pise na njega.. Unaprijed Vam hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija