Jump to content

predbracni ugovori


patakpaja

Preporučene objave

Postovani,

molio bih Vas da mi kazete/objasnite - po sadasnjim zakonima (ima najava kakvih promjena u skorijoj buducnosti, prednacrti i sl.?):

1.da li se u predbracnom ugovoru, odnosno - prije sklapanja braka,

kao i prije pocetka zajednickog stanovanja (sa ili BEZ registracije na opcini, kod notara, na sudu i sl.?) moze unaprijed utanaciti da svakom roditelju po brakorazvodu ili prestanku registrirane, kao i NEregistrirane vanbracne zajednice ili neregistriranog zajednickog suzivota pripadne po npr. 1 dijete od npr. dvoje zajednicke djece?

2. dodjela zajednickog roditeljstva odn. skrbnistva da svaki roditelj boravi sa djetetom boravi 50% vremena i placa 50%alimentacije - da li je to PRIJE svih tih raznih vrsta suzivota ugovorivo, kao i nakon prekida istih - provedivo u praksi?

ustavno pravno valjan ili nistavan takav predbracni ugovor?

3. ako su se obje strane upoznale i zajedno zivjele u npr. Zagrebu - da li po prekidu majka moze svojevoljno (bez obzira na razlog) promijeniti boravak u neki drugi grad ili selo, "a otac nek se snalazi kako zna i umije, kako ce vidjati svoje dijete/djecu u npr. Samoboru ili Dubrovniku?" (ili se majka smije seliti iskljucivo po tom zajednickom gradu/opcini?)

4. uzdrzavanje placa otac 50%, kao i majka - potpuno pravedno i moralno... a onda putem sudske odluke otac dobiva svaki drugi vikend i 3-4 sati 1x tjedno radnim danima cime zapravo boravi sa djetetom manje od 15%(u ovom problemu je svaki promil jako vazan!) - pod "pretpostavkom" da majka NIMALO ne onemogucava vidjanja oca sa djecom, iako otac placa punih 50%?

(pritom ne spominjem patnje odvojenog zivota oca od djeteta/djece u istom gradu i "konzumiranja svoje bijedne satnice" - nekako utuzive ili mogu pomoci povecanju oceve "satnice"?)

od 30dana x 24h = 720sati mjesecno, otac svoje dijete/djecu vidi samo 115 sati umjesto moralnih i postenih 360h?  (= polovina od cjelokupnih 720sati mjesecno)

5. po "cujenju" - prica se da npr. otac kupio u gotovini ili naslijedio stan/jednostambenu kucu PRIJE BRAKA/ZAJEDNICE, razidje se nakon 3dana ili 17 g. (da li postoje neki rokovi - relevantni?) sa majkom svoje djece (prica se i da nije nimalo vazno ko se od koga udaljio, imao ljubavnike/ljubavnice, ko je npr. alkoholicar, nekompatibilni karakteri i sl.) i da onda njegova djeca de fakto zakonski izbace oca na ulicu u podstanare... a majka kojoj su djeca sudski dodijeljena, putem skrbnistva nad djetetom/djecom nastavlja zivjeti u besplatno zivjeti u tudjem 100%vlastitom stanu - svog bivseg vjencanog/nevjencanog muza? a otac narednih "100godina" (dok djeca zavrse redovno skolovanje do 19. ili 26.godine) ima nekakvo "vlasnistvo neuseljivog stana" u kojem niti moze stanovati, niti ga prodati/raspolagati/iznajmljivati?

- sve to pod pretpostavkom da bivsa zena nema nikakvu nekretninu na svoje ime?

--bivsa zena nema nijednu nekretninu na svoje ime, ali imaju njeni roditelji u istom gradu jos jedan prazan (bez ljudi), ali namjesten stan koji cak niti ne iznajmljuju?

--- da li ima ikakvog utjecaja na vlasnistvo nad stanom i postotkom boravljenja sa djecom da li to dvoje ljudi imaju 1, 2, 3 ili npr. 10 djece?

a skuplji namjestaj bivseg muza zena bivsa prvi iduci dan izbaci na otpad na ulicu BEZ ikakve suglasnosti, a kamoli naknade?

6.ako su oboje istovremeno uzeli kredit na OBA imena - sto je onda sa tim stanom (ili kreditom?) u kom ostaju djeca u 99% sa majkom - a ocevi su po pitanju skrbnistva u rangu statisticke greske?

ili u 99% slucajeva otac:

1. gubi djecu

2. gubi stan

3. povrh 1. i 2. jos je u zakonskoj obavezi da placa alimentaciju?

 

7. sto je sa prekidom bilo koje od tih "zajednica" za vrijeme zenine trudnoce zbog npr. neke svadje?

naslucujem da su moja pitanja dosta komplicirana, ali se nadam da ce biti, osim meni, biti VRLO korisna svima koji ce citati nasu prepisku - za vrijeme vazenja sadasnjih(!) zakona,

puno puno Vam hvala...

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. predbračni ugovor je za rješavanje imovinskih, ne obiteljskih odnosa. Osim toga, ugovorom se ne može dijeliti nešto čega još nema (što ako bude troje djece, kako onda?)

2. čula sam za takve situacije u praksi, ako su roditelji normalni i mogu se dogovoriti, nema tog dogovora koji bi im mogli nametnuti sud ili czss (naravno, dijete na jednoj adresi mora imati prijavljeno prebivalište, ali stvarni život, svakodnevica, može se dogovoriti)

3. majka može; sudskom odlukom se može odrediti tko uzima i vraća dijete, odnosno tko snosi troškove puta

4. ne mogu komentirati je li pravedno i moralno, samo mogu reći da, čast iznimkama, nekim očevima i ovo malo sati predstavlja izazov pa ne provode s djecom ni toliko vremena.

5. nije točno, otac to ne mora trpjeti, može postaviti vlasničke zahtjeve prema bespravno useljenima, samo, kako bi to izgledalo?

6. bračni dugovi  bračna stečevina dijele se na pola među bračnim drugovima.

7. muž nema pravo na tužbu za razvod braka za vrijeme trudnoće i dok dijete ne navrši godinu dana, ali oba partnera se mogu sporazumno razvesti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija