Jump to content

Postava odašiljača na zgradu


lucija093

Preporučene objave

Jedan od suvlasnika inzistira da se na zgradu tj. na ravnu terasu postavi odašiljač/antena teleoperatera tvrdeći da će nam isti uplatiti na račun pričuve novac za korištenje iste. Tim bi se sredstvima navodno uredila zgrada. Ja se protivim postavi odašiljača/antene. Dostavljen mi je idejni projekt iz čega je vidljivo da se radi o određenom uređaju većih dimenzija i težine.Prije cca 1,5 godinu jedva se sanirala terasa jer mi je godinama curilo u stan ispod te terase. U javnosti je poznato da ti uređaji imaju štetno zračenje i da je to pogubno za zdravlje a ja imam dvoje djece i bolesnog muža s karcinomom.  Da li je potrebna za takove radove suglasnost svih suvlasnika zgrade ili je dovoljno natpolovična većina po suvlasničkim omjerima. Što mogu poduzeti da se zaštitim i kome se obratiti. Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, moram upozoriti na nekoliko činjenica s tehničkog aspekta. Ni meni ne bi bilo svejedno da mi nešto odašilje nad glavom, međutim moram Vas upozoriti na nekoliko zabluda zbog kojih će vas poznavatelji struke "pokopati".

"U javnosti je poznato da ti uređaji imaju štetno zračenje i da je to pogubno za zdravlje" - nikada nigdje u svijetu nije to dokazano, to je sve u fazi nagađanja, a zračenje je isključivo elektromagnetsko - nije rendgensko ili nuklearno kojeg se treba bojati i koje dokazano šteti. Možda će za 50 godina biti drugačija priča, ali trenutno koliko se god pokušava dokazati štetnost tih odašiljača - nikome ne uspjeva.

Druga stvar je da postoje zakoni koji reguliraju maksimalnu jačinu elektromagnetskog zračenja takvih uređaja, te sve dok je zračenje unutar navedenih granica, a ne samo da je unutar granica već je često i puno manje od maksimalnih dozvoljenih razina, nemate se za što uhvatiti. 

Treće, takvi odašiljači odašilju "u krug" oko njih, no ne i direktno ispod, tako da bi vas više moralo zabrinjavati ako susjedna zgrada ima odašiljače koji gledaju na vaše prozore, nego odašiljač na vašoj zgradi. Nadalje, jačina elektromagnetskog polja opada s kvadratom udaljenosti - 10 metara dalje od odašiljača je elektromagnetsko polje 100 puta slabije, a često su te udaljenosti još veće.

Dakle, ne može se protiv činjenica, "u javnosti" je svašta poznato, kud li sreće da sudovi sude na temelju toga što je u javnosti poznati. Na kraju, operater Vama mora pružiti dobar signal, a premještanjem odašiljača samo biste premjestili "problem" nekome drugome, na nečiju drugu zgradu ili dvorište.

Lp!

uređeno: od Gigabit
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, lucija093 je napisao:

Jedan od suvlasnika inzistira da se na zgradu tj. na ravnu terasu postavi odašiljač/antena teleoperatera tvrdeći da će nam isti uplatiti na račun pričuve novac za korištenje iste. Tim bi se sredstvima navodno uredila zgrada. Ja se protivim postavi odašiljača/antene. Dostavljen mi je idejni projekt iz čega je vidljivo da se radi o određenom uređaju većih dimenzija i težine.Prije cca 1,5 godinu jedva se sanirala terasa jer mi je godinama curilo u stan ispod te terase. U javnosti je poznato da ti uređaji imaju štetno zračenje i da je to pogubno za zdravlje a ja imam dvoje djece i bolesnog muža s karcinomom.  Da li je potrebna za takove radove suglasnost svih suvlasnika zgrade ili je dovoljno natpolovična većina po suvlasničkim omjerima. Što mogu poduzeti da se zaštitim i kome se obratiti. Unaprijed hvala.

za najam preko godinu dana potrebna je suglanost svih suvlasnika (100%).

ZV

Izvanredni poslovi

Članak 41.

(1) Za poduzimanje poslova koji premašuju okvir redovitoga upravljanja (naročito promjena namjene stvari, veći popravci, dogradnja, nadogradnja, preuređenje, otuđenje cijele stvari, davanje cijele stvari u zakup ili najam na dulje od jedne godine, osnivanje hipoteke na cijeloj stvari, odnosno davanje pokretne stvari u zalog, osnivanje stvarnih i osobnih služnosti, stvarnoga tereta ili prava građenja na cijeloj stvari) potrebna je suglasnost svih suvlasnika.

(2) U sumnji se smatra da posao premašuje okvir redovitoga upravljanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, bovu je napisao:

za najam preko godinu dana potrebna je suglanost svih suvlasnika (100%).

Mda, samo što se na to mogu odnositi i odredbe čl.86

Poslovi redovite uprave cijelom nekretninom su osobito:

...

-iznajmljivanje i davanje u zakup zajedničkih dijelova zgrade, odnosno zasnivanje drugih pravnih odnosa vezanih za postavljanje, održavanje i razvoj elektroničke komunikacijske infrastrukture i plaćanje naknade vlasnicima u skladu s posebnim propisima.

Pa je za to opet potrebna samo večina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Gigabit je napisao:

Pozdrav, moram upozoriti na nekoliko činjenica s tehničkog aspekta. Ni meni ne bi bilo svejedno da mi nešto odašilje nad glavom, međutim moram Vas upozoriti na nekoliko zabluda zbog kojih će vas poznavatelji struke "pokopati".

"U javnosti je poznato da ti uređaji imaju štetno zračenje i da je to pogubno za zdravlje" - nikada nigdje u svijetu nije to dokazano, to je sve u fazi nagađanja, a zračenje je isključivo elektromagnetsko - nije rendgensko ili nuklearno kojeg se treba bojati i koje dokazano šteti. Možda će za 50 godina biti drugačija priča, ali trenutno koliko se god pokušava dokazati štetnost tih odašiljača - nikome ne uspjeva.

Druga stvar je da postoje zakoni koji reguliraju maksimalnu jačinu elektromagnetskog zračenja takvih uređaja, te sve dok je zračenje unutar navedenih granica, a ne samo da je unutar granica već je često i puno manje od maksimalnih dozvoljenih razina, nemate se za što uhvatiti. 

Treće, takvi odašiljači odašilju "u krug" oko njih, no ne i direktno ispod, tako da bi vas više moralo zabrinjavati ako susjedna zgrada ima odašiljače koji gledaju na vaše prozore, nego odašiljač na vašoj zgradi. Nadalje, jačina elektromagnetskog polja opada s kvadratom udaljenosti - 10 metara dalje od odašiljača je elektromagnetsko polje 100 puta slabije, a često su te udaljenosti još veće.

Dakle, ne može se protiv činjenica, "u javnosti" je svašta poznato, kud li sreće da sudovi sude na temelju toga što je u javnosti poznati. Na kraju, operater Vama mora pružiti dobar signal, a premještanjem odašiljača samo biste premjestili "problem" nekome drugome, na nečiju drugu zgradu ili dvorište.

Lp!

Sjećam se kad smo bili na strucnoj ekskurziji na odašiljaču "Psunj". To je tv odasiljac i takodjer zraci elektromagnetske valove. Tada smo upozoreni da se nitko ne penje i ne prilazi na odredjenu blizinu jer se moze ostati sterilan. Razlika jest u snazi, ali koliko pratim operateri (po svijetu gdje ljudi su organizirani i prate) povecaju snagu samovoljno. Pogledajte na netu koliko ima info o routerima u stanu i da ih gasite kad idete spavati. Venu biljke u kuci i slicno. Mobitel takodjer ima elektromagnetsko zracenje i stetno je i dokazano je. Ne znam zasto zracenje od bazne stanice (koja je znatno jaca od mobitela) ne bi bilo stetno. Korisno sigurno nije ! Pogotovo ako suprug ima tumor. Tu je i dvoje djecice. Osobno bih se borio protiv tog postavljanja. Ako bi postavili antene onda bih odselio nek se zrace oni koji su dozvolili postavljanje. Medjutim ako ljudi vide antenu onda cete teze prodati stan. Mozda ga pak kupi netko tko vjeruje propagandi. Dakle ne zelim se raspravljati da li je stetno, ali korisno sigurno nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija