Jump to content

nasljedni red


le_sare

Preporučene objave

Poštovani,

 

Ostavinska rasprava je podijelila ostavštinu na način da su moj otac, stric i dvije tete naslijedili po četvrtinu. Tete su se odrekli svog djela u korist oca tako da sada otac ima ¾ a stric ¼ na svim nekretninama.

Moje pitanje:

Ako stric, koji nema nasljednika ni ženu, jednoga dana umre, kome pripada ta ¼? Tete koje su se odrekle imaju djecu pa ma zanima da li u tom slučaju ta djeca ima ju pravo na dio stričeve imovine iako su se prethodno njihove majke odrekle svog dijela.  Stric također posjeduje i jednu svoju nekretninu  1/1  koja je napravljena prije ostavinske rasprave na zemljištu koje je dobio od svog oca.

Da ponovim dva pitanja:

·         Da li djeca teta imaju pravo na dio od stričeve četvrtine?

·         Da li djeca teta imaju pravo na dio kuće koja je napravljena prije ostavinske rasprave.

 

Nadam se da sam bio koliko toliko razumljiv.

Lp

Ante

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, le_sare je napisao:

i ako su se prethodno njihove majke odrekle svog dijela.

Treba naglasiti da se njihovo odricanje odnosi na sasvim drugi ostavinski postupak(za prepostavit iza umrlog roditelja),tako da se učinci tog odricanja nemogu protezati na ostavinski postupak iza strica.

 

Prije 48 minuta, le_sare je napisao:

Da li djeca teta imaju pravo na dio od stričeve četvrtine?

Imaju ako su po redosljedu nasljeđivanja pozvani na nasljeđe.

 

Prije 49 minuta, le_sare je napisao:

  Da li djeca teta imaju pravo na dio kuće koja je napravljena prije ostavinske rasprave.

Nasljeđuje se sve ono što u trenutku smrti ostavitelja predstavlja njegovu imovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Isprike, ali bih se htjela ubaciti  po pitanju nasljednog reda.

Prvo bih objasnila situaciju, a onda bih postavila pitanje.

Suprug i ja živimo sa njegovim djedom, dok je njegov otac umro, a majka je još živa, međutim zbog svojih privatnih razloga je napustila svoju obitelj prije 8 godina. Po smrću supruga, moga svekra, ona je ishodila sebi suprugovu mirovinu. Moje je pitanje, tko po smrti suprugova djeda ima pravo na nasljedstvo? Samo moj suprug - njegov djed ili i njegova majka tj. snaha (zbog obiteljske mirovine) ? Jer sam prema nekim informacijama čula da i ona ima pravo na pola upravo iz razloga te mirovine. Ako je tako, što je najbolje uraditi da ona ne dobije ništa?

Lp

Nina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , šumarka je napisao:

Po smrću supruga, moga svekra, ona je ishodila sebi suprugovu .

Ako mislite da je ona naslijedila muževu mirovinu, morate znati da se mirovina ne može naslijediti, jer ona se stječe prema odredbama Zakona o mirovinskom osiguranju.

 

prije 1 sat , šumarka je napisao:

Moje je pitanje, tko po smrti suprugova djeda ima pravo na nasljedstvo?

Da je otac Vašeg supruga živ onda bi on naslijedio djeda, a ovako ga nasljeđuju njegova djeca tj. Vaš suprug ukoliko je jedinac, ako nije jedinac onda na jednake dijelove sa ostalim unucima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije naslijedila mirovinu, jer nije on ni bio u mirovini, imao je prava, ali ju nije želio (ne znam zašto), već je po njegovoj smrti ona pokupila svu njegovu dokumentaciju i ishodila sebi njegovu mirovinu iz razloga što se njoj više ne radi, a prema informacijama koje je dobila - da ima pravo na nju.

Jeste, jedinac je, ali samo provjeravam da li je ova informacija koju sam primila točna da možemo znati što da radimo dalje jer ne želimo da ona dobije dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija