Jump to content

Prevare pri stambenom zbrinjavanju


davmiocev

Preporučene objave

Ja ne poznajem niti jednog čestitog Hrvatskog branitelja , a da mu netko od roditelja ili rodbine nije bio na dobroj poziciji u komunističkom sistemu, da je stambeno zbrinut.

Nema sumnje da takvih negdje ima ali ih ja ne poznajem. S obzirom ja spadam u tu skupinu tih branitelja koji su se godinama nadali nećemu što je jedna obična laž iprijevara.

Zakoni se očito donose samo da kad ostvarimo sve uvjete i taj  zakon treba profunkcionirati jednostavno ga promijene . 

Eto mene su izbrisali iz liste za stambeno zbrinjavanje . 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , davmiocev je napisao:

Ja ne poznajem niti jednog čestitog Hrvatskog branitelja , a da mu netko od roditelja ili rodbine nije bio na dobroj poziciji u komunističkom sistemu, da je stambeno zbrinut.

Nema sumnje da takvih negdje ima ali ih ja ne poznajem. S obzirom ja spadam u tu skupinu tih branitelja koji su se godinama nadali nećemu što je jedna obična laž iprijevara.

Zakoni se očito donose samo da kad ostvarimo sve uvjete i taj  zakon treba profunkcionirati jednostavno ga promijene . 

Eto mene su izbrisali iz liste za stambeno zbrinjavanje . 

Šta Tebe muči ? Post je ono "boli glava." zašto si maknut sa liste?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, ako se možeš pronaći u nekim od ovih dolje stavkama , onda si izgubio pravo na stambeno zbrinjavanje prema zakonu o hr. braniteljima......

Članak 37. (NN 148/13)

(1) Pravo na stambeno zbrinjavanje ostvaruje se ako osoba iz članka 36. ovoga Zakona i članovi njenog obiteljskog kućanstva nemaju sljedeće zapreke za ostvarivanje istog:

ako ima u vlasništvu odgovarajući stan ili kuću,

ako takav stan ili kuću koristi u svojstvu zaštićenog najmoprimca na neodređeno vrijeme,

ako je imala stan ili kuću u vlasništvu koju je prodala, darovala, zamijenila ili na drugi način otuđila nakon početka Domovinskog rata,

ako je na temelju Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo to isto pravo ustupila drugom stanaru i na navedeni način tom drugom stanaru omogućila kupnju stana po povoljnijim uvjetima,

ako je drugom ustupila ili diobenim ugovorom zamijenila svoj nasljedni dio kuće ili stana za drugo stvarno pravo prema propisima o nasljeđivanju,

ako je stambeno zbrinuta putem Zakona o obnovi na način da je obnovljena kuća ili stan bila IV., V. ili VI. kategorija oštećenja, a na istoj su navedene I. – V. faza obnove,

ako je stambeno zbrinuta dodjelom stana, odnosno stambenog kredita prema ranije važećem Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji,

ako je stambeno zbrinuta putem Zakona o područjima posebne državne skrbi darovanjem kuće ili stana u državnom vlasništvu, darovanjem građevinskog materijala za popravak, obnovu i nadogradnju odnosno, izgradnju obiteljske kuće ili stana,

ako je stambeno zbrinuta odgovarajućom stambenom površinom, odnosno pripadajućim stanom na teret državnog proračuna Republike Hrvatske, ali po drugom posebnom propisu.

(2) Zapreke propisane stavkom 1. ovog članka ne primjenjuju se kada se stambeno zbrinjavaju djeca smrtno stradaloga, zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez oba roditelja i djeca smrtno stradaloga, zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez roditeljske skrbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, ro-la je napisao:

Dakle, ako se možeš pronaći u nekim od ovih dolje stavkama , onda si izgubio pravo na stambeno zbrinjavanje prema zakonu o hr. braniteljima......

Članak 37. (NN 148/13)

(1) Pravo na stambeno zbrinjavanje ostvaruje se ako osoba iz članka 36. ovoga Zakona i članovi njenog obiteljskog kućanstva nemaju sljedeće zapreke za ostvarivanje istog:

ako ima u vlasništvu odgovarajući stan ili kuću,

ako takav stan ili kuću koristi u svojstvu zaštićenog najmoprimca na neodređeno vrijeme,

ako je imala stan ili kuću u vlasništvu koju je prodala, darovala, zamijenila ili na drugi način otuđila nakon početka Domovinskog rata,

ako je na temelju Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo to isto pravo ustupila drugom stanaru i na navedeni način tom drugom stanaru omogućila kupnju stana po povoljnijim uvjetima,

ako je drugom ustupila ili diobenim ugovorom zamijenila svoj nasljedni dio kuće ili stana za drugo stvarno pravo prema propisima o nasljeđivanju,

ako je stambeno zbrinuta putem Zakona o obnovi na način da je obnovljena kuća ili stan bila IV., V. ili VI. kategorija oštećenja, a na istoj su navedene I. – V. faza obnove,

ako je stambeno zbrinuta dodjelom stana, odnosno stambenog kredita prema ranije važećem Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji,

ako je stambeno zbrinuta putem Zakona o područjima posebne državne skrbi darovanjem kuće ili stana u državnom vlasništvu, darovanjem građevinskog materijala za popravak, obnovu i nadogradnju odnosno, izgradnju obiteljske kuće ili stana,

ako je stambeno zbrinuta odgovarajućom stambenom površinom, odnosno pripadajućim stanom na teret državnog proračuna Republike Hrvatske, ali po drugom posebnom propisu.

(2) Zapreke propisane stavkom 1. ovog članka ne primjenjuju se kada se stambeno zbrinjavaju djeca smrtno stradaloga, zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez oba roditelja i djeca smrtno stradaloga, zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata bez roditeljske skrbi.

Sve je to lijepo napisano crno na bijelo.

Međutim, ima dosta branitelja ( hrvi ) koji su ostvarili pravo na stambeno zbrinjavanje a vlasnici su jedne ili više nekretnine ( nisu upisani-uknjiženi u zemljišne knjige kao vlasnici ali su u  stvarnosti vlasnici nekretnina ).

Dok pak s druge strane ima branitelja sa statusom hrvi koji nisu i neće ostvariti pravo na stambeno zbrinjavanje jer su uknjiženi u zemljišnim knjigama kao vlasnici nekretnina.

Tako da tko je muljao i skrivao svoje stvarno stanje kao vlasnika nekretnina će ostvariti pravo na stambeno zbrinjavanje, a tko nije muljao i tko je prijavio u zemljišne knjige sebe kao vlasnika za nasljeđenu obiteljsku nekretninu, taj neće ostvariti pravo na stambeno zbrinjavanje.

Opet se ostvarivanje prava svodi na muljanje, petljanje i laži. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvarno ne kužim.

Tko je "muljao" taj neka za to i odgovara, odnosno tko zna za takve osobe neka ih prijavi ili što već.

Oni koji imaju nasljeđene nekretnine (dakle imaju gdje stanovati) ne vidim zašto bi i trebali ponovno biti stambeno zbrinuti preko min. branitelja, osim pod uvijetima poboljšanja životnih uvijeta.

Problem je što ljudi kojima je stvarno potrebno hitno stambeno zbrinjavanje nikada neće riješiti svoj problem jer ili nisu članovi podobnih udruga ili nisu članovi stranke, a vlast samo čeka da dotični umru ili odustanu od svojih potraživanja i jedan problem manje.

Zašto se je čekalo 15-tak godina da se stanovi koji su dani na korištenje braniteljima mogu konaćno otkupiti, naravno sada po cijenama i do 5 puta vecima nego što su ih dobili u otkup do 2003 godine. Branitelji su do tada već uglavnom u mirovini koja je također manja nego što je bila 2000 -tih godina, i prihodi su im manji rata kredita za otkup veća, troškovi života još veći....

Ili još veći apsurd da su nasljedili neku nekretninu u kojoj je nemoguce živjeti i nalazi se u nekoj zabiti, za min. branitelja postajete stambeno zbrinuti a ustvari ste još veća sirotinja.

 

I tako možemo u nedogled zbrajati nepravednosti prema ljudima ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ro-la je napisao:

Stvarno ne kužim.

Tko je "muljao" taj neka za to i odgovara, odnosno tko zna za takve osobe neka ih prijavi ili što već.

Oni koji imaju nasljeđene nekretnine (dakle imaju gdje stanovati) ne vidim zašto bi i trebali ponovno biti stambeno zbrinuti preko min. branitelja, osim pod uvijetima poboljšanja životnih uvijeta.

Problem je što ljudi kojima je stvarno potrebno hitno stambeno zbrinjavanje nikada neće riješiti svoj problem jer ili nisu članovi podobnih udruga ili nisu članovi stranke, a vlast samo čeka da dotični umru ili odustanu od svojih potraživanja i jedan problem manje.

Zašto se je čekalo 15-tak godina da se stanovi koji su dani na korištenje braniteljima mogu konaćno otkupiti, naravno sada po cijenama i do 5 puta vecima nego što su ih dobili u otkup do 2003 godine. Branitelji su do tada već uglavnom u mirovini koja je također manja nego što je bila 2000 -tih godina, i prihodi su im manji rata kredita za otkup veća, troškovi života još veći....

Ili još veći apsurd da su nasljedili neku nekretninu u kojoj je nemoguce živjeti i nalazi se u nekoj zabiti, za min. branitelja postajete stambeno zbrinuti a ustvari ste još veća sirotinja.

 

I tako možemo u nedogled zbrajati nepravednosti prema ljudima ...

Ima muljanja i to je sve po zakonu.

Znači, zašto osoba koja je naslijedila nekretninu u kojoj se može živjeti , ne bi tražila stambeno zbrinjavanje po osnovi zakona vezano za hrvi, kada uz malo muljanja može na zakonit način doči do iste nekretnine ?

Jednostavno , nekretninu koju je naslijedio ( od roditelja ili nekog drugog rođaka ili pak neke treće osobe ) ne prepiše na sebe već na svog brata , sina ili neku treću njemu blisku osobu, a od ministarstva branitelja kao nezbrinut stambeno dobije stan ili kredit za stambeno zbrinjavanje.

Onda taj stan koji je dobio od ministarstva branitelja iznajmljuje ili živi u njemu a iznajmljuje onu prvu nekretninu koju je naslijedio. 

Sve je po zakonu , 100 %. Uz malo muljanja, laži i petljanja ..... ali uglavnom sve je po zakonu !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Upravo sam u sličnom problemu sa stambenim zbrinjavanjem.
Ukratko 2 i pol godine čekanja da bi nas zvali da potpišemo papire da idemo po hitnom postupku i naravno dobili riješenje da imamo pravo na stambeno zbrinjavanje i riješenje još jedno da se odričemo tog istog prava (sve napismeno uz 2 zapisnika) i kao sada sve vodi Zagreb na Savskoj i zovem danas Zagreb i javi se gospođa ja joj objasnim sve i pročitam sve papire (dobre 4 stranice) da bi mi žena rekla da ne postoji više hitno stambeno od 1.1,ove godine. Znači čekaj malo 2 i pol godine čekanja na stambeno zbrinjavanje i iščekivanje drugog stana jer je naš u doslovnom raspadu (pretprošla godina je bila jako kritična radi količine snijega na krovu s tim da je drvena konstrukcija i fale 2 grede koje drže krov) da bi došlo do svega ovoga i faktički po mom nekom laičkom mišljenju piši kući propalo ponovno čekaj 1.1 iduće godine i trči skupljaj papire ( i moli Boga da ne pogineš u tom stanu) tko tu koga kako i zašto ne znam ali do kraja tjedna ako ne istjeram i ako bude kako ja mislim da će bit ponovno skupljanje papira itd.meni ne preostaje ništa drugo nego izaći u javnost sa svim.
Naravno grad nema ništa s tim i oni nam ne mogu pomoći podružnica u Gospiću pere ruke sa zapisnicima i riješenjima donjetim i prebacuje lopticu Zagrebu a Zagreb pere ruke novim zakonom. (malo je sve zbrda zdola napisano oprostite) I sada što da ja dalje radim osim da sjedim i živciram se jer prolazim isto ono što sam prolazila prije 10 godina kada smo tražili stambenu jedinicu od strane grada dok nas draga socijalna koja nam stvarno puno pomaže nije uputila za taj zahtjev i Gospić.
Samo se pitam do kada više tako tko je tu kriv i što dalje napraviti jer gdje god sam otišla sa tim papirima samo šalju od vrata do vrata nitko s ničim ništa nema. Doslovno umorna psihički od toliko trčanja. A država umjesto da pomogne ipak imam doma bolesno dijete i majku a i sama sam sa zdravljem loše oni nas zakopavaju kojekakvim novim zakonima i što ja znam. Više stvarno ne znam ni kome se obratiti ni koga kriviti za ovako stanje i uzaludno trčanje i tjernje da bi nešto bolje sebi i svojima osigurao jer drugačije ne možeš. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, davmiocev je napisao:

Ja ne poznajem niti jednog čestitog Hrvatskog branitelja , a da mu netko od roditelja ili rodbine nije bio na dobroj poziciji u komunističkom sistemu, da je stambeno zbrinut.

Nema sumnje da takvih negdje ima ali ih ja ne poznajem. S obzirom ja spadam u tu skupinu tih branitelja koji su se godinama nadali nećemu što je jedna obična laž iprijevara.

Zakoni se očito donose samo da kad ostvarimo sve uvjete i taj  zakon treba profunkcionirati jednostavno ga promijene . 

Eto mene su izbrisali iz liste za stambeno zbrinjavanje . 

Tako je.

Kao osoba koja bi imala pravo na stambeno zbrinjavanje, prvo je potrebno lagati . Predočiti kako pravno nema nikakvih nekretnina na sebi, što se sa stvarnim stanjem ne mora slagati jer pravno nema ali stvarno mu imaju roditelji kuću od 300m2 ,vikendicu i manji stan od 50m2 ali osoba koja traži stambeno zbrinjavanje kao hrvi mora lagati da nema nekretnine. U biti, pravno gledajući ih nema. 

Da su mu roditelji prepisali samo stoti dio tih nekretnina, ista osoba bi pravno gledajući imala nekretnine i ne bi mogla biti uvrštena u listu za stambeno zbrinavanje.

Kada bude uvrštena na istu listu, roditelji te osobe mogu joj prepisati sve nekretnine no ona je svoje pravo ostvarila. 

Da su joj roditelji prepisali nekretnine prije podnosenja zahtjeva, ne bi imala pravo na stambeno zbrinjavanje.

Zato ako laže, nema problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Kompa je napisao:

Tako je.

Kao osoba koja bi imala pravo na stambeno zbrinjavanje, prvo je potrebno lagati . Predočiti kako pravno nema nikakvih nekretnina na sebi, što se sa stvarnim stanjem ne mora slagati jer pravno nema ali stvarno mu imaju roditelji kuću od 300m2 ,vikendicu i manji stan od 50m2 ali osoba koja traži stambeno zbrinjavanje kao hrvi mora lagati da nema nekretnine. U biti, pravno gledajući ih nema. 

Da su mu roditelji prepisali samo stoti dio tih nekretnina, ista osoba bi pravno gledajući imala nekretnine i ne bi mogla biti uvrštena u listu za stambeno zbrinavanje.

Kada bude uvrštena na istu listu, roditelji te osobe mogu joj prepisati sve nekretnine no ona je svoje pravo ostvarila. 

Da su joj roditelji prepisali nekretnine prije podnosenja zahtjeva, ne bi imala pravo na stambeno zbrinjavanje.

Zato ako laže, nema problema.

Malo si pogriješio.roditelji mu mogu prepisati nekretninu tek kada dobije stan od ministarstva a ne kada ga uvrste na listu ( kako tvrdiš), jer će u slućaju da dobije stan morati izhodovati potvrdu ( novu) o vlasništvu nekretnina pa bi se odmah uvidjelo da je ( dotični branitelj) već stambeno zbrinut i ništa od stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , buda2 je napisao:

Malo si pogriješio.roditelji mu mogu prepisati nekretninu tek kada dobije stan od ministarstva a ne kada ga uvrste na listu ( kako tvrdiš), jer će u slućaju da dobije stan morati izhodovati potvrdu ( novu) o vlasništvu nekretnina pa bi se odmah uvidjelo da je ( dotični branitelj) već stambeno zbrinut i ništa od stana.

Malo duža verzija ali ipak funkcionira.

Srž je u tome da će ipak dobiti pravo kao ratni stradalnik dok netko drugi koji je također ratni steadalnik jednake kategorije kao i ta osoba neće dobiti isto pravo ako mu roditelji u nasljedstvo prepišu imovinu prije nego dobije od države ili si on sam istu nekretninu kupi na kredit iako pravno gledajući nije vlasnik iste nekretnine idučih 20 ili 30 god dok ne otplati kredit.

Tu je greška u sustavu a koju grešku su pojedinci otkrili na vrijeme i nisu na sebe stavljali nikakve nekretnine iako su višestruko isto mogli.

S druge strane imaju ljudi koji su uistinu podstanari , koji plaćaju svaki mjesec najam za stan ali zato jer imaju na sebi nekretninu koja vrijedi 1000 ili 2000€ i koju ne mogu nikome prodati jer je nitko ne želi kupiti, nemaju pravo na stambeno zbrinjavanje.

Nisam niti u jednoj od ovih skupina, hvala Bogu .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija