Jump to content

100.000 tema na Legalis portalu!  Nakon 16 godina od pokretanja ove stranice, dana 31.07.2019. na Legalis portalu je pokrenuta 100.000-ta tema. Time je na ovom portalu raspravljeno više od 100 tisuća pravnih pitanja, i to kroz 526.000 pojedinačnih objava korisnika. U ovom trenutku Legalis portal broji 90.700 registriranih korisnika.

Sign in to follow this  
Željka2

Porez kod darovanja automobila

Preporučene objave

Molim da me savjetujete. 

Radi se o novom automobilu kojeg želim darovati majci, ali uz napomenu da ja budem korisnik. Zanima me:

1. Kako to učiniti; darovni ugovor ovjeren kod javnog bilježnika ili se može nekim ugovorom napraviti prijenos vlasništva bez ovjere? 

2. Plaća li moja majka porez na takvo darovanje? 

Hvala :-)

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , Željka2 je napisao:

Molim da me savjetujete. 

Radi se o novom automobilu kojeg želim darovati majci, ali uz napomenu da ja budem korisnik. Zanima me:

1. Kako to učiniti; darovni ugovor ovjeren kod javnog bilježnika ili se može nekim ugovorom napraviti prijenos vlasništva bez ovjere? 

2. Plaća li moja majka porez na takvo darovanje? 

Hvala :-)

Od 1.1.2018. STP je preuzela na sebe prijenos vlasništva. Priznaju ugovore koji nisu ovjereni tako da se na taj način može izbjeći ovjera kod JB i nepotreban trošak. Što se tiče ugovora imate za kupiti u NN primjerak darovnog ugovora kojeg ispunite. Vaša majka ne bi trebala platiti porez jer su darovanja roditelj-dijete i obratno oslobođena od poreza (samo dođite na prijepis za svaki slučaj s rodnim listom). Ako se odlučite kupiti ugovor u NN mislim da on nema tu mogućnost da neko bude korisnik pa Vam zato preporučam da odete s majkom do JB i napravite punomoć u kojoj će pisati da smijete upravljati vozilom koje glasi na majku u zemlji i inozemstvu.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

A ovo ne vrijedi više?

Darovanje djetetu/roditelju
Odredbe ovih zakona, u odnosu na darovanje roditelja djetetu odnosno djeteta roditelju značile bi sljedeće:

  • darovanje roditelja djetetu: budući se radi o krvnim srodnicima u ravnoj liniji nema obveze plaćanja poreza na nasljedstva (s obzirom na propisano oslobođenje), bez obzira je li tržišna vrijednost vozila manja ili veća od 50.000,00 kn. Imajući u vidu odredbu čl. 26. st. 5. Zakona o posebnim porezima, ne plaća se niti posebni porez budući se radi o daroprimatelju/nasljedniku iz prvog nasljednog reda; 
  • darovanje djeteta roditelju: bez obzira je li tržišna vrijednost vozila manja ili veća od 50.000,00 kn ne plaća se porez na nasljedstva (krvni srodnici u ravnoj liniji), ali je stjecatelj (roditelj) obvezan platiti posebni porez po stopi od 5% budući roditelj nije u odnosu prema djetetu u prvom nasljednom redu. Porez se plaća na iznos tržišne vrijednosti u trenutku nastanka porezne obveze (stjecatelj je obvezan nastanak porezne obveze prijaviti ispostavi PU prema svom prebivalištu u roku od 15 dana od stjecanja, a posebni porez obračunava i naplaćuje PU).

[1] Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (Nar. nov., br. 117/93 - 100/15)

[2] Zakon o posebnom porezu na motorna vozila (Nar. nov., br. 15/13 i 108/13 – ispr.)

[3] Zakon o nasljeđivanju (Nar. nov., br. 48/03 – 33/15)

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite svoj korisnički račun na ovoj stranici. Lako je, potpuno besplatno i trajno!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

Sign in to follow this  



×