Jump to content

Ustavni sud - Zakon o braniteljima


Dodadi

Preporučene objave

Svi znamo da je Ustavni sud, po prijedlogu Sindikata...., Udruga... i još nečega, ukinuo povlasticu za direktan upis djece HRVI-a, dragovoljaca i dr. u srednje škole i na fakultete. Znači Zakon o braniteljima ..... je i te kako "šupalj". Pitam Vas da li Vam je poznato dal' je i koja Udruga branitelja na Sudu postavila pitanja ustavnosti odredbe članka u kojem se datumom ograničava mogučnost podnošenja zahtjeva za RVI na osnovu PTSP-a. Svi mi znamo da se radi o poremećaju iz domene psihijatrije, pa mi nije jasno kako nekome s psihičkim poremećajem ili bolešću neko pravo možeš ograničiti datumom. To mi samo po sebi baš ne izgleda "normalno". Da li je koja Udruga poduzela što po tome pitanju i ako nije zašto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako nije zašto?

 

ptsp, kao bolest koja se relativno lako simulira, kao i jedna poplava "novih" ptsp-ovaca taman uskladjena sa krajnjim rokom za posljedice iz rata, ali i krajnja nekompetentnost (ili strah ili konformizam) lijecnika koji pisu dijagnoze (nikada NITKO nije vracen bez dijagnoze ptsp-a!) je proizvela toliki broj invalida samo po toj osnovi da su oni sada veliki problem, kako cijeloj drzavi tako i ostalim invalidima.

 

naime, jasno je da sto je veci broj onih koji ce po osnovi invalidnosti ostvarivati nekakvo pravo, da ce to pravo, u svom opsegu, biti manje za sve koji ga ostvaruju...

 

zbog toga nitko, pa ni braniteljske udruge, ne vole "nove" invalide i ne poduzimaju nista.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PTSP je kao bolest poznat u svijetu odavno, ratni PTSP takodjer, ratovali su ljudi (prvenstveno ameri) odavno (mislim na modernije ratove) i oni su to i uvrstili u psihicke poremecaje. A kod nas, budimo iskreni, zdravstvo je na jako niskim granama pa uz casne izuzetke, ni velikoj vecini psihijatara (pogotovo starijih - koji nisu skloni ucenju i ne govore engleski pa zbog nedostatka literature ne mogu ni nauciti) nije bas previse jasno kako procijeniti tu bolest. Najmracniji primjer koji ja znam je kad se jedan lega pokusao ubiti, prerezao vene, a oni ga odveli na psihu, zamotali, nakljukali tabletama i kaze mu doktor, ajd ti kuci, nema mjesta u bolnici....

 

A ni drugi nisu nista bolji... Evo ti moj primjer: od nebrojeno puno izrazito bliskih detonacija velikog kalibra 1991 godine mi stalno, 24 sata na dan zuji u usima, sluh mi nije ostecen jako (Fawler= 40%) tako da na to nisam dobio invalidnost. A ja vec godinama hocu izluditi zbog tog zujanja. I nadjem ja na netu, u Americi, naravno sve o tome, to je trajno propadanje perifernih slusnih zivaca uslijed akusticne traume, vrlo ozbiljan poremecaj - moze dovesti do ludila - za koji se u kulturnim zemljama propisuje slusni aparat koji se namjesta na frekvenciju zujanja pa ga ponistava. Isprintam, prevedem, odnesem na ORL, a ono, panika - doktor doslovno isao pitati okolo zna li itko ista o tome, on nikad cuo.... I jos me zamolio da mu ostavim papire - samo one na hrvatskom, engleski mu ne treba! :-D

 

I, naravno, nista od toga. I sto onda reci..... A za PTSP dajem ruku da bar 50% psihijatara samo glumata da zna sto je to... nazalost...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PTSP je kao bolest poznat u svijetu odavno, ratni PTSP takodjer

 

ptsp je poznata bolest i ptsp je ozbiljna bolest.

 

medjutim, nesto sa ptsp-om u hrvatskoj nije u redu za sto su prvenstveno krivi lijecnici koji ga olako dijagnosticiraju (jer im je tako najlakse i jer su tako svi sretni i zadovoljni).

 

ptsp-paradoksi koji jasno govore da u hrvatskoj ptsp nije bas sasvim "cist" su npr ovi:

 

1-tesko ranjeni, dakle bas oni branitelji kod kojih se, buduci da su prosli najvece stresove, moze ocekivati najvisi postotak ptsp-a iznimno rijetko oboljevaju. bas suprotno, oni koje metak nije ni okrznuo su masovno "prolupali".

-razliku izmedju ove dvije skupine u bitnome predstavlja sto tesko ranjeni hrvi i bez ptsp-a (opravdano) ostvaruju sva materijalna prava.

 

2-osim branitelja, u ratu je velike stresove iskusio i citav narod, civili... gradovi su padali, ljudi su bjezali, drugi gradovi su granatirani tesko i u dugim vremenskim periodima, svi koji su tamo obitavali su iskusili zivotnu ugrozu.

-opet, ptsp-a medju civilima prakticki i nema. od ptsp-a u hrvatskoj ne boluju djeca, starci, bakice i sve sto od dijagnoze ptsp-a ne moze imati nikakve koristi, dok opet paradoksalno, vojnosposobni, dakle oni koji bi prema logici stvari morali biti i "najcvrsci" masovno leze po psihijatrijskim odjelima. ispada da su u hrvatskoj dedeki bakice i djeca "zestoki momci" u odnosu na vojnosposobne - najzdraviji i najsposobniji dio populacije.

 

3-u hrvatskoj se banitelju sa ptsp-om - ostavlja vozacka?! nevjerojatno, dijagnosticirani ptsp, terapija od koje bi, da se redovno uzima, morao biti "polumrtav", ali on i dalje smije voziti i sto je najbolje, suprotno svakoj logici, nema nikakve pogibije na cesti, jos nisam cuo da je neku prometnu nesrecu izazvao branitelj obolio od ptsp-a, a da bi to bio uzrok nezgode. ti ljudi, iako oboljeli od ptsp-a i pod zestokim terapijama, odlicno upravljaju motornim vozilima?!

 

4-kao sto se moze vidjeti npr. upravo na ovom podforumu, neki oboljeli od ptsp-a pokazuju iznimno zanimanje za sasvim prakticne probleme sto je opet potpuno nekarakteristicno za dijagnozu ptsp-a. umjesto da u skladu s dijagnozom budu "ludi" (bez uvrede, figurativno) i nezainteresirani za prakticne stvari u zivotu, ovdje se do u detalje analiziraju raznorazni koeficijenti, raspravlja o borbenom i neborbenom stazu, govori o dionicama i raspolaganju s njima, izradjuju excellove tablice za izracun mirovina, diskutira o dodjelama stanova...ovo je u najmanju ruku nekarakteristicno za jednu ozbiljnu dijagnozu kao sto je ptsp!

 

5-usporedba se nekome moze uciniti neumjesnom, ali s medicinskog aspekta nije - kao sto su hrvatski branitelji prozivljavali stresove, isto su prozivljavali i pripadnici svih vosjki koje su ratovale na ovom podrucju. ipak, ptsp je daleeeko najcesci upravo kod hrvatske vojske. jednu bitnu razliku cine hrvatski zakoni koji na osnovu ptsp-a dodjeljuju cijeli niz sasvim opipljivih privilegija.

 

ne govorim ni o kome ponaosob, ali jedini moguci zakljucak kojim bi se objasnile sve ove nelogicnosti je da se pod krinkom ptsp-a rjesavaju neki sasvim drugi problemi, a ne lijeci psihicka bolest.

 

u tom smislu, lijecnici u hrvatskoj odlicno znaju sto je to ptsp i kako se dijagnosticira, ali nerijetko pred sobom imaju onoga kojem je primarni cilj dobiti "papire" i zato, linijom manjeg otpora, dok u anamnezi imaju rat samo serijski pisu - ptsp i svi zadovoljni dok se ne dostigne kriticna masa nakon koje ce se prava ukidati ili smanjivati svima jer ova drzava to jednostavno nece moci izdrzati.

 

upravo onako kako se to dogodilo sa upisom na fakultete, nitko nije imao problema dok stvar nije postala masovna i dok to nije postalo neizdrzivo. sada to pravo ne ostvaruje vise nitko.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i ja sam trpio strahove i stresove, i vjerovatno ne mogu zamisliti kako je tebi bilo sa malom djecom, sigurno pakao, ali ova naša država je toliko ispačena, prevarena i pokradena da stvarno ne vidim mogućnosti da se pomogne svim stradalnicima domovinskog rata među kojima spadaju svi gdje su padale granate.

kako je rekao dsemovca bilo bi dobro da poradite na vašem zdravlju i zdravlju vaše obitelji a daj bože da hrvatska više stane na noge onda ćemo svi imati socijalni mir.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne možete nas trpati sve u isti koš.

 

ne znam zasto si se nasao prozvanim niti zasto tvrdis da "sve trpam u isti kos"?

 

nikoga nisam niti imenovao, niti pojedinacno prozvao vec sam govorio o "opcoj slici" i sve detaljno obrazlozio!

 

u krajnjoj liniji, upravo bi ti morao biti zabrinut zbog nje, kad se bude lomilo, a lomiti se sa ovakvim stanjem mora, to je ovoj (relativno siromasnoj)drzavi jednostavno neizdrzivo, lomit ce se na tvojim ledjima, ne na mojim, ja sam kroz rat prosao bez bolesti i invalidnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto sve gledate kroz novac

 

a i ovo... cuj, hajde prosetaj kroz topice na ovom podforumu - u njih 99% se govori o - novcu (mirovina, dionica, koeficijent, stan, komisija...), a topice su pisali upravo - branitelji.

 

dakle, ne bi se moglo reci da "mi" (dakle ne branitelji iako ja osobno jesam branitelj) gledamo kroz novac, to tako gledate upravo "vi", kazem ti, procitaj malo forum, sve nekakva konkretna materijalna prava...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma slušaj ti pametni doktore nauke..što ti želiš reći svojim izjavama da oni koji su bolesni od PTSP-a su lažni bolesnici ( postoji moguće da ima lažnjaka) ,kako ti možeš biti papa iznad pape pa sada tvdriš da doktori nemaju pojma pa svima pišu takvu dijagnozu... naravno ti koji si bio možda 1 dan ili 2 dana naravno da tvoj radni put je jako opasan pa sad kako da doktori tebi dijagnosticiraju PTSP... totalni si promašaj....zašto bi samo ranjeni (naravno da mi je žao svakog ranjenog kolege),al zar smo mi krivi svi ostali koji nismo ranjeni? osobno znam jednoga koji se sam ranio dok je bio pripadnik spec.policije i sad je on veći hrvi nego drugi koji su polesni po pitanju PTSP-a.. nadalje brslaš gluposti kako bi se prikazao pametno bolestan,,,pa zašto oboljeli od PTSP-a ne bi trebali zadržati vozačke ? taj problem je rješen i neće im biti oduzete vozačke dozvole što je konačno netko pametan i prokužio...ima i civilnih bolesnika sa problemima psihe,ima srčanih bolesnika ima alkoholičara znači svima njima bi trebalo omogučiti upravljanje motornim vozilom,a ratni oboljeli od ptsp-a jedino su oni opasni jer uzimaju lijekove na kojima piše da umanjuju pozornost u upravljanju motornim vozilima,pa pitam ja tebe zar takve ljekove ne piju i ostali civilni bolesnici !!!!!!! a o ovisnicima narkotika (narkomanima glupo je i pričati što se ti nisi upitao kako oni mogu upravljati napušeni,nafiksani ,našmrkani...... kad bi svima bilo zabranjeno upravljanje po nekim tvim simptomima ispada da bi samo TI upravljao u prometu lijepom našom,a svi mi ostali koji smo se borili za lijepu našu da idemo autobusom,pješice ili jašimo na magarcu.........jako si ti bezobrazan u pogledu tvojih zatraženih objašnjenja.....očito si zalutao na ovaj forum i samo svima kako meni tako i ostalim oboljelim veteranima domovinskog rata još više živce uništavaš no možda si ti ciljano i došao vamo s takvim provokacijama.....znaš neprijatelj ne miruje a četnika i domačih izdajica na žalost ima još dosta.... odgovor onoj što grize nokte !!! ak nemaš što pametnije grizi i dalje nokte,ako ti je dosadio popi

nešto za smirenje kao i svi mi ostali...nadalje imaš i civilnu mirovinu :-x

 

Editirao Mrljavac ! (deltacro-molim bez vrijeđanja).

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tvdriš da doktori nemaju pojma pa svima pišu takvu dijagnozu...

 

ne, nisam to rekao, rekao sam nesto sasvim drugo.

 

ostatak posta ti i ne zasluzuje osvrt, uglavnom neutemeljeno vrijedjas, a ne osvrces se niti na jedan izneseni argument (jer to naravno ne mozes, barem ne uspjesno).

 

inace, poslati nekoga u MIROVINU, dakle zakljuciti da on vise nije radno sposoban zato jer je psihicki bolestan, a istovremeno mu dozvoliti da upravlja motornim vozilom je apsurd nad apsurdima, nesto do sada nevidjeno u svjetskim razmjerima bez obzira sto je tebi prakticnije voziti se u autu nego ici tramvajem.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

deltacro je napisao:

.... odgovor onoj što grize nokte !!! ak nemaš što pametnije grizi i dalje nokte,ako ti je dosadio popi

nešto za smirenje kao i svi mi ostali...nadalje imaš i civilnu mirovinu :-x

 

hvala na savjetu,

ali radije ne bih..ni pila male okrugle niti isla u mirovinu..

 

treba ici na posao i raditi..

ako se svi pocnemo tako smirivati, tko ce raditi pa nesto i zaraditi da se isplate mirovine i ostala prava onima kojima doista treba..

 

na pogresnu si se "istresao"..

uzmi si onu koja ti je pri ruci..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.
  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija