Jump to content

Porezi na čekove iz inozemstva


brancin

Preporučene objave

Poštovani,

 

zanimaju me propisi u vezi s plaćanjem poreza na google adsense čekove ($) koji se uplaćuju na devizne žiro račune banaka koje posluju u RH.

 

1.) moram li plaćati porez na takve prihode?

(postoje li kazne ako ne platim)

2.) prati li porezna uprava uplate na devizne žiro račune?

3.) postoje li neke porezne olakšice ili npr. određene svote (85.000kn, 50.000?) do kojih se porez ne mora plaćati?

 

Na Imamnovac ( http://skrati.net/adsenseporez/ )

piše da taj prihod trebamo prijaviti kao "drugi dohodak"

i platiti ogroman porez (čak 44% ukupne zarade).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno je da ste obveznik plaćanja poreza na dohodak koji se još naziva "drugi dohodak" i uplata koju dobijete iz inozemstva je bruto dohodak izkojeg morate platiti sve pripadajuće doprinose, porez i prirez. Na stranici koju ste naveli sve je točno objašnjeno.

1. ukoliko porezna uprava utvrdi takav primitak na kojeg niste obračuna porez možete snositi sankcije.

2. PU bi trebala pratiti uplate na devizne žiro račune

3. porez na dohodak se mora plaćati na bilo koji iznos. No, ukoliko vaš godišnji primitak bude veći od 85.000,00 kn ulazite u sustav PDV-a i tada morate plaćati i PDV

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, samo što ja još nemam navedene mirovinske stupove u koje bih trebao uplatiti novac, još sam student.

Procedura koja je navedena na Imamnovac.com je prekomplicirana, svaki mjesec bi morao potrositi puno vremena na čekanja u redovima, birokraciju.

Može li se porez platiti jednom godišnje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

brancin je napisao:

Ok, samo što ja još nemam navedene mirovinske stupove u koje bih trebao uplatiti novac, još sam student.

Ovo je još jedan novi trenutak gdje morate voditi računa da, ukoliko ste nekome od roditelja na poreznoj kartici kao uzdržavani član, vaš godišnji ukupni prihod ne smije biti veći od 9.600,00 kn. U protivnom morate se brisati sa PK jer se može dogoditi da iz tog osnova treba vaš roditelj platiti porez.

A što se tiče mirovinskog fonda vi možete izabrati OMF na bilo kojem šalteru REGOS-a u poslovnicama FINA-e. A ako ne izaberete REGOS će vas sam rasporediti u jedan fond.

Plaćanje poreza i doprinosa nije neka velika procedura. Dovoljno je da ponesete uplatnice u vašu banku kad idete podignuti te novce. Svejedno morate doći u banku, pa ne vidim razlog što vam je to komplicirano.?!

Porez se plaća po odbitku, dakle u trenutku isplate i ne može se jednom godišnje. Ako platite jednom godišnje onda će vam se morati obračunati zatezna kamata na kašnjenje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Porez se plaća po odbitku, dakle u trenutku isplate"

- znači samo kad podižem novac s računa, ne kad uplaćujem ček na račun.

Ako je tako procedura je lakša, ali onda se općenito ne isplati raditi u ovoj državi. Ja za 200$ (1.000kn) radim preko 100 sati, da bi mi sad država uzela od toga 440kn. To ne brine one koji imaju satnicu poput xxxxx, xxxxx xxxxxxx...

Hvala na odgovorima..

 

editirano

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porez se plaća kad vam novac bude uplaćen na račun, bez obzira da li ćete ga vi trošiti ili ne!!!

 

Napominjem da 20% od bruto iznosa ide u mirovinske fondove (genracijski i obvezni), od kojega ćete vi imati koristi a ne država.

Isto tako možete ostvariti povrat poreza na kraju godine jer se ovdje plaća fiksno 25% poreza. Na kraju godine se sve kumulira i sukladno izračunu postoji mogućnost da vam se dio poreza vrati.

 

Dio vaše objave u kojoj poimenice navodite neke osobe sam editirala i molim Vas da ubuduće poštuje pravila ovog foruma!

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, sorry za navođenje imena. Javnosti su te osobe i zanimanja dovoljno poznati i bez podsjećanja na njih.

 

Eto, bar 5% ide u moju osobnu mirovinu, a hoće li biti generacijske solidarnosti od preostalih 15% i za 40 godina i hoćemo li toliko doživjeti vrlo je nesigurno.

 

Btw, ima li netko na forumu tko zna približno koliko se od poreznih 25% može dobiti natrag preko povrata poreza u slučaju da su prihodi npr. 20.000 kn godišnje, i da su to jedini prihodi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim na mogućih 20.000kn godišnje od adsense čekova

i nikakve dodatne prihode. To je taj "drugi dohodak",

inače 80%tni izvoz jer domaći oglašivači ne plaćaju kao

stranci.

 

Od 20.000kn ode 4000 na mirovine,

pa na porez jos 4.000, te preostaje 12.000 "zarade".

Zarada se dodatno smanjuje zbog troškove ulaganja

u online posao koji nisu sitni, ali ovdje su nebitni.

Prireza nema u mom gradu.

Dakle, od poreznih 4.000 može li se vratiti bar 1000?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo izračun za 20.000,00 primitaka

13.913,14 - dohodak

2.608,70 - HZZO

2608,70 - I stup

869,57 - II stup

3478,27 - porez

10.434,78 - neto za isplatu

 

U ovom slučaju prešli ste iznos veći od 9.600,0 kn i zato ne možete nikome biti na PK.

Na kraju godine vratit će vam se ukupni porez jer nećete iskoristiti vaš osobni odbitak od 19.200,0 kn

(vama je dohodak 13.913,14)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jako jednostvano :-)

 

Da pokušam dekodirati izračun:

1. za HZZO ode identično kao za prvi stup mirovine (2608,7) - zašto točno toliko? Inače na Imamnovac.com uopće se ne spominje taj dio za HZZO.

2. od preostalih 17391,3 se oduzme 20% za prvi i drugi stup

3. od preostalih 13913,04 dohotka se oduzme 15% poreza i ostaje 10434,78.

 

S obzirom da ću u kalendarskoj 2007. godini zaraditi manje od 9.600kn mislim da me roditelji jos mogu ostaviti kao uzdržavanog člana na godišnjoj prijavi poreza za 2007.. Kad se u veljači 2009. bude prijavljivao porez za 2008. onda više neću biti uzdržavani član.

Dakle ako želim povrat poreza moram i ja predati godišnju prijavu u veljači. Osim toga, moram ju predati i zbog toga što nisam odmah po primitku novca na žiro račun platio sve navedene poreze. Možda mi opale neku kaznu i samo zbog toga..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako za 2007. ne budete imali primitak veći od 9.600,00 kn tada i sami možete tražiti povrat poreza, bez obzira što ste roditelju na PK.

Ako mislite da ćete u 2008. ostvariti veći primitak od 9.600,0 kn onda se skinite sa PK. Ako kojim slučajem ipak ostvarite manji primitak tada vas rodtielj može naknadno prijaviti na DOH obrascu.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@PlavoMore

Kad već navodite priručnik u kojemu se ne spominje doprinos za HZZO, onda bi bilo poželjno da navedete naziv priručnika i izdavača.

Ovako dovodite korisnike u sumnju.

btw

Prateći redovito propise koji se odnose na obračun drugog dohotka, nigdje nije zvanično objavljena izmjena načina obračuna drugog dohotka.

Sve dok se izmjena ne objavi u NN obveznici isplate drugog dohotka dužni su, po odbitku, obračunavati sve zakonom propisane dorpinose, porez i prirez, te izvršitelju isplatiti neto dohodak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija