Jump to content

pomoć


helpp

Preporučene objave

imam jedno pitanje vezano uz osiguravajuća društva i njihova prava naplate. naime, prije 5 godina i 8 mjeseci poginuo mi je otac u prometnoj nesreći koju je on skrivio. na obdukciji je utvrđena nedozvoljena količina alkohola. na temelju toga nam je odbijen zahtjev za naknadu štete. kroz proteklo vrijeme nitko nas iz osiguravajućeg društva nije kontaktirao. međutim, prije par dana je došao čovjek iz osiguranja i traži od nas da platimo naknadu štete.

pošto se radi o povećem iznosu, nismo ga u stanju niti mogućnosti isplatiti. da li društvo ima pravo od nas tražiti te novce pošto je automobil bio registriran na oca ili se radi o nekakvoj muljaži?

molim pomoć ako netko ima sličnih iskustava ili netko tko je upućen u zakone vezane uz ovakve slučajeve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

helpp je napisao:

imam jedno pitanje vezano uz osiguravajuća društva i njihova prava naplate. naime, prije 5 godina i 8 mjeseci poginuo mi je otac u prometnoj nesreći koju je on skrivio. na obdukciji je utvrđena nedozvoljena količina alkohola. na temelju toga nam je odbijen zahtjev za naknadu štete. kroz proteklo vrijeme nitko nas iz osiguravajućeg društva nije kontaktirao. međutim, prije par dana je došao čovjek iz osiguranja i traži od nas da platimo naknadu štete.

pošto se radi o povećem iznosu, nismo ga u stanju niti mogućnosti isplatiti. da li društvo ima pravo od nas tražiti te novce pošto je automobil bio registriran na oca ili se radi o nekakvoj muljaži?

molim pomoć ako netko ima sličnih iskustava ili netko tko je upućen u zakone vezane uz ovakve slučajeve.

 

Vaš pokojni otac je očito upravljajući vozilom udario u nekog ili nešto i napravio drugom štetu.

 

Osobno ja sam mišljenja da niste dužni nikom plaćati ništa.

 

Događaj se dogodio prije ovog novog zakona o obveznim osiguranjima u prometu koji je na snazi od 1.1.2006. godine, po kojim osiguranje ima pravo regresno potraživati zbog alkohola i to u roku od 5 godina od njihove isplate.

 

Ovo izlazi iz prekršajnog i prometnog prava, ima forumaša koji će sigurno dati kvalitetniji odgovor od moga, a možda i ispraviti nešto moje, pa ću ga pozvati u raspravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čovjek iz osiguranja je rekao da se vodio sudski postupak u trajanju od 4 godine (o čemu mi nismo nijednom bili obavješteni) te da je postupak završio tek u 10. mjesecu 2010. godine po kojem smo mi obavezni isplatiti novac.

Pa me sada zanima, da li to ima kakve veze s obzirom da je zakon donesen od 2006. godine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...i rekao da dugujete gomilu love.

 

Moguć idući potez je da kaže da mu date 7.000-8.000 kuna pa da će srediti zastaru.

 

Moguće da se radi o vrlo domišljatom prevarantu.

 

Idući put kad dođe prvo ga slikajte fotoaparatom, pa javite što je rekao ili dostavio.

 

Na sudu imate pravo uvida u sve predmete, raspitajte se u arhivi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o osiguranju je sačinjen po starom Zakonu o osiguranju i prometna nesreća se dogodila za vrijeme važenja tog starog zakona.

 

Tek iza 01.01.2006. godine su osiguravatelji dobili pravo regresno potraživati od počinitelja koji je bio pod nedozvoljenom količinom alkohola, a vi ste naveli 5 godina i 8 mjeseci, dakle prometna nesreća se dogodila krajem 2005. godine - prije početka važenja tog novog Zakona o obveznim osiguranjima u prometu.

 

Sve sam vam odgovorio, ovo više nema veze ni s prekršajnim ni s prometnim pravom, već je ovo pitanja obveznog prava i obveznih odnosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nastupila je zastara, protekao je rok od 5 godina.

Zakon o obveznim odnosima 2005

Naknada štete Članak 230. (1) Tražbina naknade štete zastarijeva za tri godine otkad je oštećenik doznao za štetu i za osobu koja je štetu učinila.

 

(2) U svakom slučaju ta tražbina zastarijeva za pet godina otkad je šteta nastala.

 

(3) Tražbina naknade štete nastale povredom ugovorne obveze zastarijeva za vrijeme određeno za zastaru te obveze

 

http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zakoni-zoo-07.asp

 

pročitaje malo o zastari da određenim radnjama ne bi priznali štetu pa je ipak morali nadoknaditi.

Pozdrav

 

ovo pišem pod uvjetom da nije bilo nikakvog postupka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

 

Što se tiče zastare stvar je malo drugačija. Sudska praksa ima stav da se zastara počinje računati od dana isplate, dakle zastara za moguće regresno potraživanje nastupa tek 5 godina nakon isplate oštećenom.

 

slažem se sa vama glede sudske prakse, samo kako sam i naveo ovaj dio za zastaru se odnosi samo ako nije bilo nikakvog postupka, a i sam helpp je naveo da nisu primili nikakvo rješenje od suda niti im je predočena ikakva dokumentacija. ako je čovjek iz osiguranja uistinu "lovac u mutnom" ne može naknadno potraživati naknadu štete sudskim putem, a što bi vam moga navesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Odsjek 6. (Zakon o obveznim odnosima)

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

dug nastao zbog prometne ima osobno svojstvo.

osiguranje uputite da u sudskom postupku vrše potraživanje duga.

osiguranju nepotpisivati nikakav papir koji bi se mogao tumačiti kao priznanje duga.

 

na sudu tražite uvid u spis

ako ste stranka u postupku (kao nasljednici)imate pravo izvršiti uvid u spis i zastupanje po opunomoćeniku (odvjetniku)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija