Jump to content

Dobivanje drzavljanstva


anonimno

Preporučene objave

drzavljanka sam republike hrvatske sa stalnim boravkom u bosni i hercegovini i zelim se udati za stranog drzavljanina koji ima dozvolu boravka u austriji (studentska viza). nakon sklapanja braka na teritoriju republike hrvatske, da li je moguce da on dobije hrvatsko drzavljanstvo? da li postoji odredjeno vrijeme trajanja braka da bi on dobio drzavljanstvo? da li je potrebno testiranje znanja hrvatskog jezika prije sklapanja braka ili pri podnosenju zahtjeva za primanje drzavljanstva?

hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, u početku će dobiti privremeni boravak u Hrvatskoj. Tek nakon dvije godine može podnijeti zahtjev za stalnim boravkom i dodjelom hrvatskog državljanstva (no, ima tu još drugih uvjeta koje mora ispunjavati). Za dobivanje hrvatskog državljanstva mora imati certifikat o aktivnom znanju hrvatskog jezika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Prije mjesec dana sam dobila stalni boravak po braku i tek sada mogu tražiti državljanstvo RH. Prije stalnog boravka moraš biti u braku 3 godine i boraviti na teritoriji RH 3 godine , plus moraš biti zdravstveno osiguran, imati sredstva za uzdržavanje i osigurani smještaj i t.d. Puno papira potrebnih i nepotrebnih. Znači, nakon 3 godine privremenog boravka (svaku godinu postupak se ponavlja) imaš pravo tražiti stalni boravak, što opet hrpa papira. I tek kada dobijesh stalni boravak imaš pravo tražiti državljanstvo RH. Po braku ne treba polagati ispit iz jezika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morate biti u braku najmanje 3 godine. Osim toga stepenica prije državljanstva je stalni boravak, a da bi njega dobio vaš suprug mora boraviti u RH i to najprije 1 g. na privremenom boravku i nakon toga zatražiti stalni pa državljanstvo. Testiranje za sada nije potrebno no što će se dešavati za godinu ili dvije nitko ne zna. U Evropi i svijetu testiranja su normalna stvar pa bi bilo dobro da pomalo počnete supruga podučavati osnovama hrvatskog jezika. Trebat će vam puno strpljenja oko skupljanja papirologije odnosno čekanja na rješavanje zahtjeva. Sretno.

 

PS Pogledajte Zakon o hrvatskom državljanstvu i Zakon o strancima koji reguliraju tu materiju. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav ljudi !

Zanima me,poshto zhivim u BiH(niko iz porodice nije iz RH),a zhelim da dobijem drzhavljanstvo,kako je to moguche postichi ? Naravno,ne bih pitao da me interesuje fiktivni brak(brak radi papira) zato mi tu opciju nemojte ni predlagati....

Ja sam chuo opciju da se drzhavljanstvo mozhe dobiti ako se zavjetujem da chu shtititi R. Hrvatsku tj. da odsluzhim vojni rok ... sada ne znam koliko je to istina,alÿ djeluje mi prelagano ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Državljanstvo možete steći ako ste pripadnik hrvatskog naroda, ako ste u braku sa drž. RH duže od tri godine ili ako imate neprekidan boravak u rh duži od 5 godina. To po sadašnjem zakonu. Ovo vezano za vojni rok što vam je netko natuknuo sigurno se odnosi na opciju posebnih zasluga za RH (no to vam dobivaju istaknuti glazbenici, sportski djelatnici ljudi koji su pomagali RH tijekom domovinskog rata humanitarnom pomoći), ali se u tom slučaju traži od neke institucije da izda potvrdu u kojoj se obrazlaže zapto bi vi trebali dobiti državljanstvo RH odnosno kako ste vi državi pomogli. Ovo za služenje vojnog roka i štićenje RH u današnjoj državi, čujem prvi put. Možda je to vrijedilo tijekom rata, no sada čisto sumnjam.

 

Od 01.01.2008. godine na snagu bi trebao stupiti novi Zakon o strancima usklađen sa uvjetima koje postavlja EU i Schengen border code, naime do ljetne stanke sabora trebao bi biti izglasan u hitnoj proceduri , a do nove godine i podzakonski akti (pravilnici) i po njemu će uvjeti za stalni boravak temeljem braka, izdavanje poslovnih dozvola i dr. biti pooštreni (povećava se broj potrebnih godina boravka u RH), pa vjerujem da će se promijeniti i odredbe Zakona o hrvatskom državljanstvu. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

JA SAM ISTO UDANA ZA STRANCA. SVE DO ISTEKA TRI GODINE BRAKA OD IMA PRAVO SAMO NA PRIVREMENO BORAVIŠTE, A POSLIJE TRI GODINE IMA PRAVO TRAZIT STALNO BORAVISTE, ALI TO NIJE HRV PUTOVNICA. SAMO DOBIJE HRVATSKU OSOBNU ZA STRANCE.

 

TADA IMA PRAVO NA DOZIVOTAN OSTANAK U HRV, A ZA PROVJERU JEZIKA NISAM CULA. VJEROJATNO JE TO KAD TRAZI PUTOVNICU.

 

SRETNO S PAPIRIMA, POGOTOVO AKO NIJE IZ EUROPE.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija