Jump to content

Revizija i Ustavna Tuzba nakon drugostupanjske presude


Mirko P.

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Nakon 17+ godina parnicenja dobio sam presudu drugostupanjskog suda. Presuda je poprilicno skandalozna, sto ne cudi s obzirom na razmjere korupcije kod nas, ali je korak naprijed do Strasbourg-a. Ne moram niti spominjati da drugostupanjski sud nije bio nepristran (a morao bi to biti), sto je i vise nego ocito iz same presude. Osim toga imam i hrpu dokaza koje sam sudu uredno dostavio jos u redovnom sudskom postupku a sud se nije cak niti jednom jedinom rijeci u presudi osvrnuo na te nepobitne dokaze!? Jedan od sudaca iz sudskog vijeca je iz istog (jako malog) mjesta kao i tuzenik i sigurno se poznaje sa tuzenikom, a cak je i radio sa njim ali ne u istoj vec u drugoj firmi. Povrijedjen mi je citav niz odredaba iz ZPP-a ali i temeljna ljudska prava zbog duzine trajanja postupka (vec imam presudu od Vrhovnog Suda RH koja to potvrdjuje), odnosno pravo na pravicno sudjenje.

 

Imam par pitanja u vezi sa nastavkom ovog beskonacnog parnicenja po nasim sudovima:

 

1. Zanima me da li sam mogu napisati reviziju ili moram platiti odvjetniku da mi to napravi sto bi bilo izuzetno skupo? Siguran sam da cu je napisati bolje od ikoga, ali me zanima da li ce je Vrhovni Sud RH uzeti u obzir ako reviziju nije napisao odvjetnik vec direktno tuzitelj?

 

2. Da li mogu istovremeno sa revizijom podnijeti i ustavnu tužbu ili moram čekati rezultat revizije??? Receno mi je da se na reviziju ceka cca 3 do 4 godine!!!??? Ako mogu odmah podnijeti i tu ustavnu tuzbu rado bih je podnijeo.

 

3. Da li se mogu odmah zaliti Sudu za Ljudska Prava u Strasbourgu ili bas moram cekati da mi odbiju reviziju i ustavnu tuzbu sto ce sve skupa trajati po mojoj procjeni jos 7 ili 8 godina, dakle sve ukupno bi to bilo 25 godina parnicenja!? Ludilo od drzave.

 

4. Da li u reviziji i ustavnoj tuzbi mogu jasno naznaciti da sud nije bio nepristran? Da li mogu napisati da smatram da je odredjeni sudac trebao sam sebe izuzeti jer je ocito da je postojao razlog za izuzece tog suca? Dakle, ne na nacin da oklevetam tog suca bez veze, vec da jasno to argumentiram i potkrijepim dokazima. Da li me taj sudac moze tuziti ako tako nesto napisem, premda je to istina??? Znam da suci imaju imunitet ali zar je moguce da mogu biti toliko ocito pristrani i na kraju nikome nista? Takodjer, jedan od sudaca sa nizeg suda koji danas vise nije sudac vec odvjetnik danas zastupa tuzenika (imam dokaz) sto znaci da su i vise nego u prijateljskm odnosima. Smijem li i to spomenuti?

 

Nadam se da mi netko moze pomoci kratkim savjetom.

 

Hvala svima unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Zanima me da li sam mogu napisati reviziju ili moram platiti odvjetniku da mi to napravi sto bi bilo izuzetno skupo? Siguran sam da cu je napisati bolje od ikoga, ali me zanima da li ce je Vrhovni Sud RH uzeti u obzir ako reviziju nije napisao odvjetnik vec direktno tuzitelj?

 

Čl. 91a Zakona o parničnom postupku -

 

"Stranka može podnijeti reviziju preko opunomoćenika koji je odvjetnik.

 

Iznimno od stavka 1. ovoga članka, stranka može sama podnijeti reviziju ako ima položeni pravosudni ispit, odnosno za nju može reviziju podnijeti kao opunomoćenik osoba koja ju je prema odredbama ovoga ili kojega drugog zakona ovlaštena zastupati u tom svojstvu iako nije odvjetnik – ako ima položen pravosudni ispit."

 

Dakle - osobno bude išlo samo ako imate položen pravosudni ispit. Ili ako poznajete nekoga tko ima položen pravosudni ispit, a može vas zastupati, pa da se samo potpiše.

 

2. Da li mogu istovremeno sa revizijom podnijeti i ustavnu tužbu ili moram čekati rezultat revizije??? Receno mi je da se na reviziju ceka cca 3 do 4 godine!!!??? Ako mogu odmah podnijeti i tu ustavnu tuzbu rado bih je podnijeo.

 

Čl. 62. st. 3. Ustavnog zakona o Ustavnom sud RH -

 

"U stvarima u kojima je dopušten upravni spor, odnosno revizija u parničnom ili izvanparničnom postupku, pravni put je iscrpljen nakon što je odlučeno i o tim pravnim sredstvima."

 

Mala napomena - otvorili ste temu u podforumu Trgovačko pravo, pa ne znam prirodu vašeg predmeta, ali ako je riječ o trgovačkom predmetu, tada će tzv. redovna revizija (čl. 382. st. 1. ZPP-a) po vrijednosnom kriteriju (visini VPS-a) biti dopuštena ukoliko VPS prelazi iznos od 500.000,00 kuna (čl. 497a ZPP-a). Ako nije riječ o trgovačkom predmetu, tada vrijedi ovaj iznos > 200.000,00 kuna.

 

Ako kojim slučajem vaš predmet ne ispunjava kriterije za tzv. redovnu reviziju iz čl. 382. st. 1. ZPP-a, treba vidjeti postoje li možda uvjeti za tzv. izvanrednu reviziju - čl. 382. st. 2. ZPP-a.

 

OPREZ : Reviziju možete podnijeti u roku 30 dana od dostave drugostupanjske presude, ako to propustite pa podnesete ustavnu tužbu, ista će vam biti odbačena, s obrazloženjem kako niste koristili dopušteno pravno sredstvo.

 

3. Da li se mogu odmah zaliti Sudu za Ljudska Prava u Strasbourgu ili bas moram cekati da mi odbiju reviziju i ustavnu tuzbu sto ce sve skupa trajati po mojoj procjeni jos 7 ili 8 godina, dakle sve ukupno bi to bilo 25 godina parnicenja!? Ludilo od drzave.

 

Reviziju smo već utvrdili da morate izjaviti kako bi uopće mogli podnijeti ustavnu tužbu.

 

Inače, koliko je meni poznato do sada je bilo moguće podnijeti ustavnu tužbu, a paralelno s njom i zahtjev (tužbu) Europskom sudu, u kojem slučaju bi on "zastao" sa svojim odlučivanjem po pitanju tako dugo dok Ustavni sud RH ne odluči po ustavnoj tužbi. U biti se radilo o nekoj vrsti, ajmo reć "pritiska" od strane stranke na Ustavni sud da se požuri sa svojom odlukom. Koliko je to stvarno ubrzalo postupak - mislim da baš i ne.

 

Ali od 01.01.2014. postupak pred Europskim sudom se mijenja u smislu da zahtjev (tužba) mora biti potpun kod samog podnošenja, a kod vas će moći biti potpun tek kada ćete imati odluku Ustavnog suda po ustavnoj tužbi. Dakle, treba pričekati odluku Ustavnog suda.

 

4. Da li u reviziji i ustavnoj tuzbi mogu jasno naznaciti da sud nije bio nepristran? Da li mogu napisati da smatram da je odredjeni sudac trebao sam sebe izuzeti jer je ocito da je postojao razlog za izuzece tog suca? Dakle, ne na nacin da oklevetam tog suca bez veze, vec da jasno to argumentiram i potkrijepim dokazima. Da li me taj sudac moze tuziti ako tako nesto napisem, premda je to istina??? Znam da suci imaju imunitet ali zar je moguce da mogu biti toliko ocito pristrani i na kraju nikome nista? Takodjer, jedan od sudaca sa nizeg suda koji danas vise nije sudac vec odvjetnik danas zastupa tuzenika (imam dokaz) sto znaci da su i vise nego u prijateljskm odnosima. Smijem li i to spomenuti?

 

Možete, ali ćete uspjeh imati samo i isključivo ukoliko se radilo o razlozima za izuzećem iz čl. 71. st. 1. t. 1-6. ZPP-a, a to se propustilo učiniti ili ako govorimo o razlogu za izuzećem iz čl. 71. st. 1. t. 7. ZPP-a - ako ste formalno tijekom postupka, i na vrijeme stavili zahtjev za izuzećem, kojem nije udovoljeno, iako su postojali opravdani razlozi za izuzeće. To ćete moći isticati već i u reviziji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na odgovorima do sada!

 

Moram priznati da ste me malo zbunili. Naime, u kontaktu sam sa jednim odvjetnickim uredom i oni su mi rekli da mogu sam podnijeti reviziju i da moram jako paziti na odredbe ZPP-a na koje se pozivam, ali sada je netko gore spomenuo da reviziju mora podnijeti odvjetnik ili netko sa položenim pravosudnim ispitom!? Vidim da tako i pise u cl. 91 ZPP-a. Da li ovo stvarno znaci da moram imati punomocnika i da nema sanse da sam podnesem reviziju???

 

Da, radi se o trgovackom sporu i vrijednost spora je veca od 500.000kn. Zbog toga bi me i revizija kostala jako puno, pa je pisem sam. Presuda na koju pisem reviziju je presuda VTS-a u Zagrebu pa, logicno, nisam do sada zatrazio izuzece suca jer nisam niti znao tko sudi u mom predmetu dok nije donesena odluka (a prema zakonu strankama nije dopusteno znati koji sudac odlucuje u njihovom predmetu sve dok im odluke ne bude dostavljena).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li ovo stvarno znaci da moram imati punomocnika i da nema sanse da sam podnesem reviziju???

 

Tako je.

 

Presuda na koju pisem reviziju je presuda VTS-a u Zagrebu pa, logicno, nisam do sada zatrazio izuzece suca jer nisam niti znao tko sudi u mom predmetu dok nije donesena odluka (a prema zakonu strankama nije dopusteno znati koji sudac odlucuje u njihovom predmetu sve dok im odluke ne bude dostavljena).

 

Možete to istaknuti u reviziji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako reviziju budeš poslao sam, bez žiga i potpisa odvjetnika ili potvrde o položenom pravosudnom ispotu, bit će odbačena.

 

reviziju možeš pisati (u dogovoru sa odvetnikom ) ali je odvjetnik mora ovjeriti i potpisati kao opunomoćenik.

 

Pitanje za Bovu: Svakako cu probati naći nekog odvjetnika/punomoćnika, ali sumnjam da će mi to netko napraviti samo tako. Ako sam podnesem reviziju (dakle, bez odvjetnika) i revizija mi bude odbacena (sto i ocekujem, s obzirom da je 99% revizija odbaceno, koliko vidim) da li imam pravo onda podnijeti tuzbu Sudu za ljudska prava u Strasbourgu? Ili se ovakav zahtjev za revizijom koji je podnesen bez odvjetnika smatra nepravilnim i samim time nemam niti pravo na zalbu Strasbourg-u???

 

U biti, totalno sam izgubio povjerenje u nas pravni sustav i samo mi je vazno da podnesem sve korake koje moram da dodjem do Strasbourg-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam podnesem reviziju (dakle, bez odvjetnika) i revizija mi bude odbacena (sto i ocekujem, s obzirom da je 99% revizija odbaceno, koliko vidim) da li imam pravo onda podnijeti tuzbu Sudu za ljudska prava u Strasbourgu? Ili se ovakav zahtjev za revizijom koji je podnesen bez odvjetnika smatra nepravilnim i samim time nemam niti pravo na zalbu Strasbourg-u???

 

Prije Europskog suda, morat ćete ići i sa ustavnom tužbom. Kako bi Ustavni sud tumačio ovo vaše, ajmo reć na neki način "izigravanje" sustava, teško je sa sigurnošću reći. Po mom mišljenju, to ne bi smjela biti zapreka dopustivosti ustavne tužbe, jer ćete formalnu odluku VSRH o odbacivanju revizije imati. Ali to je samo moje mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne polažite prevelike nade niti u Evropski sud.

 

Samo jako mali broj zahtjeva koji budu podneseni Evropskom sudu se uopće uzima u postupak, većina bude odbačena u prethodnom ocjenjivanju. Pri tome se ne ocjenjuje samo utemeljenost zahtjeva nego i njegov značaj za podnositelja i njegovo šire značenje (kao mogućeg presedana), što znači da mogu biti odbačeni i sasvim utemeljeni zahtjevi. Osim toga - vjerovali ili ne - zahtjevi iz Hrvatske prvi filter prolaze kroz ured u kojem rade zaposlenici iz Hrvatske, od kojih su neki ranije zastupali RH u sporovima pred tim sudom protiv stranaka iz RH!

 

Pogledajte malo statistike (a i druge informacije) toga suda na njihovim stranicama. Imate statistike posebno za svaku državu.

 

Vaš slučaj zbog izrazito dugog trajanja i veće vrijednosti doduše ima nešto veće šanse da bude uzet u obzir, ali ne bih se oslanjao na to.

 

Evropskom sudu mogli ste se (i možete) obratiti i prije okončanja postupka zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku, ali opet pod uvjetom da ste prethodno iscrpili sva takva sredstva na nacionalnoj razini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@G-man i KronicnaStranka: Hvala Vam na pomoci i savjetima!!!

 

@G-man: nije mi namjera "izigravati sustav" kako ste spomenuli (vjerujem u dobroj namjeri) i nadam se da cu naci nekoga da podnesem reviziju kako zakon nalaze. S druge strane, s obzirom na visinu odstetnog zahtjeva koju je odredio aktuar, ja ne bih bio u mogucnosti platiti tu reviziju pa me onda zapravo zakon diskriminira "zbog tankog dzepa" :) i tako mi onemogucava da se dalje borim za pravdu. Netko mi je rekao da je moguce podnijeti Ustavnu tuzbu i u njoj objasniti zasto nisam podnijeo zahtjev za reviziju. Kako bilo, nadam se da cu ipak naci makar nekoga sa pravosudnim ispitom ili nekoga tko bi ovo preuzeo "na postotak" i podnijeti reviziju u roku od 30 dana.

 

Ne polažite prevelike nade niti u Evropski sud.

 

Osim toga - vjerovali ili ne - zahtjevi iz Hrvatske prvi filter prolaze kroz ured u kojem rade zaposlenici iz Hrvatske, od kojih su neki ranije zastupali RH u sporovima pred tim sudom protiv stranaka iz RH!

 

 

@KronicnaStranka: Toga sam se i bojao! Znaci najprije ce ovi nasi "pravednici" koji rade u Strasbourg-u ocijeniti da li je moj zahtjev opravdan, pa tek onda ce isti biti (eventualno) proslijedjen dalje... Strasno! Kome covjek danas moze vjerovati vise... Ali neka, borit cu se do kraja!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaboravio sam jos samo pitati... Da li nakon sto podnesem reviziju, pa onda i Ustavnu Tuzbu moram cekati na odgovor VSRH i Ustavnog Suda ili mogu odmah podnijeti zalbu Strasbourg-u???

 

Receno mi je da se na reviziju ceka 3 do 4 godine (nadam se da ovo nije istina)!!! A ne znam koliko se ceka na odgovor Ustavnog Suda nakon podnosenja Ustavne Tuzbe.

 

U svakom slucaju, s obzirom da se zalim na presudu VTS-a, po mom shvacanju tuzbu Strasbourg-u bi trebao podnijeti u roku od 6 mjeseci od donosenja ove presude. Ili ipak tuzbu Strasbourgu mogu podnijeti u roku od 6 mjeseci nakon odgovora Ustavnog Suda na moju Ustavnu Tuzbu? Ako je ovo drugo, onda ce mi sveukupno parnicni postupak pred nasim sudovima trajati 20+ godina!!! Vjerujem da nisam jedini, ali sto je previse je previse...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaboravio sam jos samo pitati... Da li nakon sto podnesem reviziju, pa onda i Ustavnu Tuzbu moram cekati na odgovor VSRH i Ustavnog Suda ili mogu odmah podnijeti zalbu Strasbourg-u???

 

Po mom mišljenju - nažalost, morat ćete čekati. Naime, nakon 01/01/2014 pravila postupka kod Europskog suda su se promijenila, na način da već u trenutku podnošenja zahtjeva njemu, isti mora biti potpun - nema više ispravka ili dopune. A potpun će moći biti samo ako ćete imati odluke svih domicilnih instanci (sudova).

 

I inače, dosad ako se zahtjev podnio prije nego su domicilni sudovi odlučili, postupak pred Europskim sudom je bio na "hlađenju" tako dugo dok domicilni sudovi nisu napravili svoje. Tako da tu ne možete "profitirati".

 

P. S. Ono sa "izigravanjem" je bilo u dobroj namjeri, ništa loše nisam mislio time.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
Ok. Hvala G-man! Hvala i svima drugima koji su se ukljucili u ovu temu/raspravu do sada!

 

Mirko, da li ste dosada nešto postigli? Naime, i ja si sama pišem reviziju jer nemam lovu za odvjetnika. Kako ste Vi prošli sa time?

Meni je praomoćna presuda Županijskog suda sjela na imovinu moje pokojne majke koja je iznosila 200.000. eura. Navedeni objekt je po sudskom vještaku (sami su ga angažirali) preopterećena za 50.000 eura.

Tako da sam se ja kuće riješila (čitajte prodala), vratila novac za jednog njezinog klijenta, zamijenila za razliku kvadrature (kuća zamjena za stan), prebacila drugog njezinog klijenta kojem duguje još 100.000 DM sa kamatama na novi stan i - sada sam dobila na OIB ovrhe u iznosu od 4.000.000,00 kuna.

Pa, ja nikada tu lovu niti sam vidjela, niti ju imam!

I ovako sam dužna još ovom čovjeku 100.000,00 DM još iz 1998. Znači, naslijedila sam samo dugovanja.

I, onda je sud odlučio da svi njihovi neriješeni ili zanemareni predmeti imaju dopustive ovrhe na moj OIB i sada dugujem jednu malu banku.

Nema mi logike da pod svim tim stresnim teretom, još plaćam odvjetnika da nekome objasni da ustvari nisam naslijedila - baš ništa.

Zato reviziju pišem sama.

Niti se mogu zaposliti, niti osnovati svoju firmu, niti tražiti poticaje kao dugogodišnja nezaposlena osoba - jer lova će otići ljudima koje nikada u životu nisam vidjela.

I, baš me interesira kako ste se Vi organizirali.

Meni je sud odredio i plaćanje alimentacije (sasvim drugi postupak) za dijete od 15 godina u iznosu od 1.800,00 kuna mjesečno, s razlogom - ako možete vratiti ovih 4.000.000,00 kuna - imate i za dijete 1.800,00 kuna mjesečno.

Meni se čini da mi jedino psihijatrija može pomoći.

Nit orala, nit kopala i - sudstvo se pokušava porješavati predmeta.

Možete mi savjete davati u inbox, alli ja ne zazirem niti ovako javno.

Objaviti ću sve presude javno, pa - tko živ - tko mrtav.

Ali, zbog smrti moje majke - ja i moj sin se "spotrti" nećemo dati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zašto se nisi odrekla nasljedstva. odricanjem od nasljedstva nebi bila nasljednik i nebi nasljedila dug uz imovinu.

nasljednik vrača dugove ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

ali ako si na bilo koji način priznala dugovanje tada si dužna i vratiti taj dug.

 

revizija ti neće proči a proći će rok od 30 dana za pokretanje ustavne tužbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdravljam, možda sam na krivom mjestu ali vidim spominje se revizija pa reko da probam ovdje... zanima me može li se zatražiti revizija predmeta (ili već kako se to zove) zbog sumnje u neodgovornost, aljkavost i sve veću sumnju u nekaku potkupljenost samog odvjetnika. i to našeg! po svim odlukama sudova, "mi smo zakasnili ovo, nismo napravili ono, pa je osporeno ovo , pa ono ". čovjek nam 30 godina vodi spor i nakon pravomočne presude u našu korist, neuspjevamo ishoditi onu zadnje a to je naplata tog duga... i sa svakim novim sudskim raspravama, sve više izgleda da ćemo izgubiti sve... pitam se šta je sa odštetom šta se spor nije rješio u razumnom roku, nego evo ulazi u mislim 30 godinu ... molim savjet ili smjernicu što dalje. hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija