Jump to content

Javna dražba - kriva procjena porezne uprave


Teofida

Preporučene objave

Pozdrav, uskoro će biti javna dražba na nekretnini u kojoj živim i u kojoj sam većinska vlasnica (80%). Dražba se provodi na dijelu jednog od suvlasnika koji ima 10 posto. Procjenu je napravila porezna uprava, ali krivo jer su ( pretpostavka) pod kuću stavljene i gospodarske zgrade pa je sto kvadrata kuće na selu stare 60-ak godina/ procijenjeno na 100.000 eura.

Zainteresirana sam za kupnju, ali po realnijoj cijeni. Sudac koji vodi predmet rekao mi je da ja ne mogu podnijeti prigovor jer nisam stranka u postupku nego da zamolim suvlasnika da napiše prigovor i priloži ga na prvoj javnoj dražbi. U tom slučaju sud bi zatražio novu procjenu.

 

Bila sam i na poreznoj, ali mi nisu dali uvid u katalog jer to nije javno. Što mi preostaje? Mogu li predložiti banci da podnese prigovor? Mogu li napisati prigovor direktno Poreznoj upravi?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, uskoro će biti javna dražba na nekretnini u kojoj živim i u kojoj sam većinska vlasnica (80%). Dražba se provodi na dijelu jednog od suvlasnika koji ima 10 posto. Procjenu je napravila porezna uprava, ali krivo jer su ( pretpostavka) pod kuću stavljene i gospodarske zgrade pa je sto kvadrata kuće na selu stare 60-ak godina/ procijenjeno na 100.000 eura.

 

Procjenjuje se nekretnina kao cjelina, kako je upisana u zemljišne knjige. Postoji li neki razlog zašto te gospodarske zgrade ne bi ušle u procjenu?

 

Zainteresirana sam za kupnju, ali po realnijoj cijeni. Sudac koji vodi predmet rekao mi je da ja ne mogu podnijeti prigovor jer nisam stranka u postupku nego da zamolim suvlasnika da napiše prigovor i priloži ga na prvoj javnoj dražbi. U tom slučaju sud bi zatražio novu procjenu.

 

Ne morate činiti ništa.

Za tih 10 % nema teoretske šanse da se javi kupac koji nije već suvlasnik. Samo se dogovorite sa drugim suvlasnicima da se nitko od njih ne javi na licitaciju. Pričekajte još nekoliko licitacija, pa korekciju cijene porezne uprave.

 

Tih 10% na kraju će se prodati za 2000, možda najviše 3000 €. I to isključivo nekom od suvlasnika.

 

Mogu li predložiti banci da podnese prigovor?

Ja bi na vašem mjestu kad prođe ova licitacija otišao u banku i ponudiio im 2000 €.

 

Bila sam i na poreznoj, ali mi nisu dali uvid u katalog jer to nije javno. Što mi preostaje? Mogu li napisati prigovor direktno Poreznoj upravi?

Procjene porezne uprave ionako su totalno nerealne.

Ne znam gdje je ta kuća i kakva je, ali da sada stavite u oglasnik tu nekretninu za 45000 € lako moguće da vas nitko ne bi niti nazvao, a još manje da bi naišao kupac.

Pokušajte, već za vlastitu informaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru. Ako bi bila točna moja pretpostavka ( idući tjedan tražit ću uvid u spis) gospodarske zgrade obračunate su po cijeni stambenog kvadrata pa je zato takva cijena. Učinit ću kako ste predložili, direktno ponuditi banci. Ako se ne slože čekati licitacije. Javim se s povratnom informacijom. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako bi bila točna moja pretpostavka ( idući tjedan tražit ću uvid u spis) gospodarske zgrade obračunate su po cijeni stambenog kvadrata pa je zato takva cijena.

 

Prolistajte internet oglasnike i potražite nekretnine slične veličine,staristi i lokacije. Uzmite u obzir da su i tamo iskazane cijene u prosjeku i do 20-30 % veće od stvarnih cijena po kojima se nekretnine trže.

I kao što sam već spomenuo - dajte oglas, pa da vidite hoće li se javiti ijedan ozbiljni kupac.

 

Učinit ću kako ste predložili, direktno ponuditi banci. Ako se ne slože čekati licitacije. Javim se s povratnom informacijom.

 

Pazite samo ako uđete u taj aranžman sa bankom da vam se u procesu kupnje ne upiše koji drugi vjrovnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Procjenu je napravila porezna uprava, ali krivo jer su ( pretpostavka) pod kuću stavljene i gospodarske zgrade pa je sto kvadrata kuće na selu stare 60-ak godina/ procijenjeno na 100.000 eura.

 

možda je porezna procijenila cijelu nekretninu?

 

zašto niste tražili raskid suvlasništva isplatom.

isplatili suvlasnikovih 10% nekretnine po procijeni sudskog vještaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani, želim poslati povratnu informaciju koju sam danas saznala. Nakon druge javne dražbe (održane krajem travnja) gore spomenuta nekretnina nije prodana i sud je obustavio ovrhu. U međuvremenu (nakon prve javne dražbe) PBZ Card je potraživanje ustupio agenciji za naplatu potraživanja. Do danas, u gruntovnici još nije izbrisana zabilježba PBZ-a, iako je sudsko rješenje izdano krajem travnja. Dužnik nema namjeru podmiriti dug. Budući da je ovrha obustavljena je li moguće s dužnikom napraviti kupoprodajni ili darovni ugovor? Spremna sam ponuditi i jedan manji iznos agenciji, ali budući da nisam stranka u postupku to može loše završiti po mene. Jer dugovanje je od strane agencije, a PBZ je naveden u gruntovnici i pitanje koliko još ovrha čeka dužnika. Nemam namjeru povlačiti se poslije po sudu jer sam na pečat pravomoćnosti, PBZ nakon prve javne dražbe za isto tako mali udio u oranici nije poslao sudu dostavnicu, čekala tri mjeseca i to nakon što sam na ured predsjednika suda napisala požurnicu. Porezna uprava gore spomenuti iznos za dražbu je odredila (uvid u spis) jer u gruntovnom izvatku piše kuća i dvije zgrade = 244m2. To je pomnožila sa cijenom kvadrata kuće. Znači, gospodarske zgrade nisu navedene posebno pa je zbog toga nastao takav nerealan iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija