Jump to content

Kupnja čestice sa više suvlasnika


midjurasin

Preporučene objave

Poštovani,

 

planiram kupiti česticu na kojoj je vinograd i klijet. Vlasnica završava legalizaciju te smo se dogovorili da u Ugovoru napišemo da ona snosi troškove završetka legalizacije (vodni doprinos i upis).

Na internetu sam našao izvadak iz zemljišne knjige i u Posjedovnici su navedene 3 čestice (od kojih ja kupujem samo jednu) i u Vlastovnici su navedena 4 vlasnika, s time da prodavateljica ima samo 2/8 vlasništva. Sada me zanima kako provjeriti tko je stvarno vlasnik koje čestice zasebno i na što paziti kod kupnje da ne bi ispalo da kupujem samo 2/8 vlasništva tog zemljišta.

 

Hvala, unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada me zanima kako provjeriti tko je stvarno vlasnik koje čestice zasebno i na što paziti kod kupnje da ne bi ispalo da kupujem samo 2/8 vlasništva tog zemljišta.

 

Pa upravo tako bi i ispalo - da ste kupili samo 2/8 tog zemljišta.

 

Ostalih 2/8 morate kupiti od drugih suvlasnika - osoba koje su upisane u gruntovnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači ispravan postupak bi bio da prodavateljica prvo prenese 100% vlasništva na sebe, pa tek onda prodaje?

Ili tako, ili da su te osobe žive i da 'prodaju izravno vama (da se izbjegne dvostruko plaćanje poreza.

 

 

Znam da su dvije osobe u Vlastovnici preminule no za jednu pretpostavljam da nije.

 

Klasika.

To vam je bar godina dana rješavanja papirologije minimum.

 

Ni u kom slučaju ne dajte nikakvu kaparu, osim ako vam stručna osoba sastavi predugovor sa definiranim rokovima i procedurom u slučaju raskida ugovora!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na savjetima. Danas sam se čuo sa prodavateljicom i kaže kako nisu usklađeni katastar i gruntovnica te da ima dokumentaciju po kojoj je to njezino vlasništvo.

Budem vjerojatno sutra vidio te dokumente pa da vidim o čemu se stvarno radi.

Pozdrav

 

onaj ko je u zemljišnim (gruntovnim) upisan kao vlasnik taj je i vlasnik. izvadi novi vlasnički list za predmetnu česticu.

 

posjedovni list sadrži ime posjednika (koji nemora biti i vlasnik).

nekretninu možete steči samo od vlasnika (upisan u vlasničkom listu iz gruntovnice).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

onaj ko je u zemljišnim (gruntovnim) upisan kao vlasnik taj je i vlasnik. izvadi novi vlasnički list za predmetnu česticu.

 

posjedovni list sadrži ime posjednika (koji nemora biti i vlasnik).

nekretninu možete steči samo od vlasnika (upisan u vlasničkom listu iz gruntovnice).

 

Hvala na odgovoru.

Evo danas sam provjerio i podatke i situacija je ovakva;

U gruntovnici su navedene tri čestice sa tri vlasnika, a u katastru su čestice odvojene i čestica koja mene zanima (druge dvije su nekoliko kvadrata šume) je u posjedu prodavatelja. Dakle konkretno: Gruntovnica: Čestice 1,2,3 - vlasnici A,B,C, svako po trećinu, Katastar: čestica 1 - posjednik A, čestica 2 - posjednik B, čestica 3 - posjednik C.

Sada mi je objašnjeno od strane odvjetnika (koji je prijatelj prodavatelja) da će se usklađenjem katastra i gruntovnice podaci iz katastra prenijeti u gruntovnicu te da nema potrebe to ići prije usklađivati. Meni je to malo čudno pošto je gruntovnica mjerodavna za stvarno vlasništvo.

 

Sad me zanima Vaše mišljenje; da li me možda odvjetnik mulja, pošto je prijatelj prodavatelja i ništa ne naplaćuje savjet ili je stvarno moguće da će se kada općina bude usklađivala katastar i gruntovnicu "prepišu" podaci iz katastra u gruntovnicu.

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad me zanima Vaše mišljenje; da li me možda odvjetnik mulja, pošto je prijatelj prodavatelja i ništa ne naplaćuje savjet ili je stvarno moguće da će se kada općina bude usklađivala katastar i gruntovnicu "prepišu" podaci iz katastra u gruntovnicu.

 

Mulja vas. I nadam se da nije odvjetnik.

 

Nema šanse da bi se u slučaju koji opisujete tako 'uskladili' katastar i gruntovnica.

 

To bi primjerice bilo moguće da je to u gruntovnici jedna čestica od 900 kvadrata sa tri vlasnika, a u katastru tri čestice svaka sa po 300 kvarata i sa jednim posjednikom koji je u gruntovnici suvlasnik jedne trećine.

A i tada to ne bi išlo 'samo od sebe'.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To bi primjerice bilo moguće da je to u gruntovnici jedna čestica od 900 kvadrata sa tri vlasnika, a u katastru tri čestice svaka sa po 300 kvarata i sa jednim posjednikom koji je u gruntovnici suvlasnik jedne trećine.

A i tada to ne bi išlo 'samo od sebe'.

 

 

Situacija je ovakva: (karikiram brojeve)

IZVADAK IZ ZEMLJIŠNE KNJIGE:

POSJEDOVNICA: Čestice: 1 - 10čhv, 2 - 20čhv, 3 - 30čhv

VLASTOVNICA: Osobe A,B,C svi sa 1/3 od tih čestica

 

POSJEDOVNI LIST 1

Osoba A - čestice 2,3 - 20+30=50čhv - osoba od koje kupujem

POSJEDOVNI LIST 2

OSOBA B - čestica 1 - 10čhv

Osobe C nema nigdje u posjedovnom i znam da je čovjek preminuo prije 20-tak godina.

 

Realno čestica koju prodavatelj posjeduje u posjednovnom listu je čestica koja me zanima i površine je 90% svih čestica zajedno.

Zaboravio sam napomenuti da je na toj čestici izgrađeni objekat (klijet) koji još nije do kraja legaliziran (predan zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju, ostalo je sve riješeno i plaćeno te bi u kupoprodajnom ugovoru napisali da prodavatelj snosi troškove provedbe legalizacije do kraja). Ako to ima veze.

 

Poanta je da bi htio to čim prije riješiti pa mi se ne da vrtiti sa papirologijom i tuženjem mrtvih osoba godinu dana.

 

I da, odvjetnik koji me savjetovao ima svoj ured, ali bilo je besplatno pa u stvari vjerojatno može reći što god hoće.

 

Koji je Vaš savjet da se to obavi u što manje vremena?

Da li bi imalo kakvog smisla da barem ova osoba koja je živa potpiše neku izjavu o odricanju tog dijela vlasništva i da se to ovjeri kod javnog bilježnika pa da bar riješim to sa njim? Sa ovim preminulim se mogu boriti i poslije u nadi da ako nije nitko do sad imao nikakva potraživanja prema tom posjedu, neće ni dok se to ne riješi?

 

Ili možda najbolje platiti "trećeg" odvjetnika da me savjetuje i to obavi do kraja... samo me opet mući trajanje tog svega.

 

 

Ispričavam se na malo dužem postu i zahvaljujem još jednom na savjetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Realno čestica koju prodavatelj posjeduje u posjednovnom listu je čestica koja me zanima i površine je 90% svih čestica zajedno.

Zaboravio sam napomenuti da je na toj čestici izgrađeni objekat (klijet) koji još nije do kraja legaliziran

 

bilo bi puno bolje da suvlasnik sredi da samo on bude vlasnik čestice koja se prodaje pa potom zaključitie ugovor.

možete kupiti njegov idealni dio (npr.1/3) koji i platite vlasniku tog idealnog djela.

tada vi postajete suvlasnik i sa drugim suvlasnicima rješavate problem.

za rješavanje papirologije će trebati vremena. mrtvu osobu nemožete tužiti ali možete njegove nasljednike. potraži ih. dobit ćeš više informacija.

 

ko je vlasnik zemljišta vlasnik je i klijeti (suvlasništvo). ko će klijet legalizirati i platiti legalizaciju ? to može svaki suvlasnik. bitno je platiti.

 

niko vam ne brani savjet potražiti od "trečeg" odvjetnika čije usluge bi platili. može vas zastupati što košta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija