Jump to content

Sudska tužba kao predmet ostavinske rasprave.


SanjaLucija

Preporučene objave

Poštovanje.

 

Nedavno mi je umrla mama.

Od imovine ima samo tekući račun i sudku tužbu koju je pokrenula prije cca 15-tak godina zbog ne vraćanja novca koje je posudila.

 

Dakle mama od imovine nema ništa osim tog sudskog spora. Mogu li tražiti da se ipak napravi ostavinska rasprava tako da mogu izjaviti da se ne prihvaćam nasljedstva i samim tim taj spor maknem sa svojih leđa. Jer tuženik je umro i već 15 godina se vodi tužba između njegove djece a troškovi suda i odvjetnika rastu, a ja ih ne mogu podmiriti jer nemam s čime.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jer tuženik je umro i već 15 godina se vodi tužba između njegove djece a troškovi suda i odvjetnika rastu, a ja ih ne mogu podmiriti jer nemam s čime.

 

obavjesti nadležni sud o smrti stranke. navedi broj predmeta (ako ti je poznat).

obje stranke su umrle i postupak bi trebao biti obustavljen osim ako nasljednici preuzmu spor.

ako nema imovine ne pokreći ostavinsku raspravu . ako neko pokrene ostavinsku možeš se odreći nasljedstva. procijeni.

kao nasljednik možeš dobiti ono što bude rezultat uspjeha u sporu ali i trošak.

troškovi suda i odvjetnika nisu mali s obzirom na godine spora.

 

ako nisi nasljednik(ne održi se ostavinska ili se odrekneš nasljedstva) ne nasljeđuješ moguće dugove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako nisi nasljednik(ne održi se ostavinska ili se odrekneš nasljedstva) ne nasljeđuješ moguće dugove.
da,uz napomenu da tu nema nikakvog automatizma u smislu nema nasljedstva-nema ni dugova ,budući da takva činjenica neumanjuje procesnu legitimaciju nasljednika povodom eventualne tužbe vjerovnika,no nasljednik se u takvom postupku sa uspjehom može pozvati na odredbe čl.139. Zakona o nasljeđivanju koje određuju da nasljednici odgovaraju za dugove ostavitelja do visine vrijednosti nasljeđene imovine
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovorima.

 

Jesam li dobro shvatila: Ako nema ostavinke ne postoji nasljednk i dovljno je da maminom odvjetniku dostavim smrtni list?

 

Neće automtizom prebaciti spor na mene?

U slućaju da se to desi i mama ev. izgubi spor pozovem se na taj čl 139.

 

 

smrtni list trebaš dostaviti sudu (ne pouzdaj se u odvjetnika koji je možda radi zarade odugovlačio postupak). kad odvjetniku dostaviš smrtni list on će od tebe kao nasljednika tražit da platiš dug. ako je majka plaćala neće to priznati(možda) ako nema potvrde o plaćanju. bitno je da ne prihvatiš spor i odvjetnik da ne potpišeš punomoć( ako mu potpišeš punomoć prihvataš spor).

 

nemogu automatski prebaciti spor na nasljednika. prvo nasljednika pozovu da se očituje prihvaća li spor ili ne. zato je bitno i sudu dostaviti smrtni list.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postupila sam kako ste mi rekli, hvala još jednom.

 

Još zamolba za jedno pojašnjenje. Mama je umrla 26.5. Mirovina joj sjela početkom 6. mjeseca. Kolege mi tvrde da joj pripada ta mirovina jer je bila živa skoro cijeli mjesec i da si ju podignem i pokrijem troškove. Da li je to ispravan podatak?

 

Sjećam se da je tata umro 11 u mj. pa smo imali pravo na mirovnu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija