Jump to content

Tužba za prijevaru


giusseppe

Preporučene objave

Unaprijed se ispričavam zbog povećeg teksta.

 

Poštovani,

molio bih Vas za savjet.

Naime, prije 6 mjeseci posudio sam obiteljskoj prijateljici 20 000kn na ruke za zatvaranje kredita. Dogovorili smo se da će vratiti kada zatvori kredit te da će mi kroz 10 dana vratiti posuđeni novac. Obzirom da je prošao 18 puta duži period od dogovorenog, živci su mi na rubu. Osoba se ne javlja na telefon već cjelokupna komunikacija od samog početka odvija se putem WhatsUp i SMS poruka. Kompletno cijeli tijek situacije može se pratiti kroz poruke. Od samog početka kada me je zamolila da joj posudim novce, dogovora o povratku novca i sl. sve je evidentirano kroz poruke Naravno, zadnjih nekoliko mjeseci piše poruke tipa "Sutra ću 100% uplatiti" pa ne uplati. Pa se izvlači da je bolesna da ne može, da je bila u banci ali da je taman zatvorena i sl. O svemu tome zna moja supruga (kojoj je također potvrdila putm SMS-a da je posudila novac), te njezin dečko kojem je priznala da je posudila novac od mene. Također, posuđeni novac nije koristila za zatvaranje kredita, već za sasvim nešto drugo. Kontaktirao sam odvjetnika, obzirom da se radi o meni velikoj sumi novaca, te dogovorio sastanak s njim s tim da sam mu poslao sve poruke vezane za slučaj. Zanimam me da li je netko bilo u sličnoj situaciji te svaki savjet bi dobrodošao. Normalan razgovor s "bivšom" prijateljicom ne dolazi u obzir jer očito kod nje civilizirani razgovori ne vrijede. Pr. kaže da je u bolnici, a ja je nazovem na poslovni broj i javi se. Tako da laže od samog starta. Ono što me najviše zanima vrijednost sms poruka i whatssup poruka na sudu kao oblik dokaza. Samo da napomenem da je više puta kroz komunikaciju priznala da je primila taj novac. Njezin broj lako više ljudi može potvrditi. Svaki savjet je dobrodošao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cuvajte sve poruke. iste se mogu prihvatiti kao dokaz...

a za pocetak joj se obratite pisanim putem postom preporuceno da vam u roku 15 dana uplati natrag posudjene novce sukladno usmenome dogovoru jer ce te u protivnome podnijeti kaznenu prijavu radi kaznenog djela prevare.

- isto pismo radi tezine moze sastaviti/poslati vas odvjetnik.

 

ako nakon tih 15 dana ne bude pomaka, slobodno putem odvjetnika podnesite kaznenu prijavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imao sam istu, pola drzave je imalo istu ako ne i slicnu situaciju.

 

prvo napravite sto sam vam kazao.

ici ce te na policiju dati iskaz, (tamo ponesite isprintane poruke koje imate...)

potvrdu s poste da ste poslali dopis...

vi, i doticna gospodnica ce biti pozvana...

tu vam odvjetnik ne treba...

 

nakon sto vas se saslusa vas i nju, opcinsko drzavno odvjetnistvo odlucuje da li ce pokrenuti ili ne kaznenu prijavu... - mislim da je mjesec dana rok.

 

slicna tema:

 

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/89586-Posudba-novaca?highlight=prevara

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

nakon par dana došlo je do napretka u slučaju. Još nisam podignio tužbu, ali mi je dotična uplatila 1000 kn na račun nakon što sam joj poslao SMS sa sadržajem mogučnosti podizanja tužbe. Dao sam joj rok za isplatu ostatka do kraja mjeseca travnja. Naravno, danas mi se javlja SMS-om da ne može uplatiti, te da će uplatiti drugi tjedan. (Opet problemi, nesto se iskompliciralo te moli da ju ne prijavim jer bi mogla ostati bez posla). Sve SMS i Whatsupp poruke sam isprintao gdje se vidi sve. Da li da sačekam još 2 tjedna ili da odem na policiju i prijavim ju za kazneno djelo prijevare? Da li je uplatom 1000 kn na moj račun napravila pogrešan korak i time priznala svoju krivnju ili to nema nikakve veze?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odlicno!

uplatom 1000kn je priznala postojanje duga!

uzmite od banke svoje potvrdu u papirnatome obliku i cuvajte ju!

 

sad lijepo imate pravovaljane osnove za tuzbu, troskove tuzbe i kamate (naravno upitno je imate li se od cega naplatiti ako doticna nema primanja/imovine...)

 

ispostujte svoj rok koji ste joj dali za cekanje uplate!

cekajte do kraja mjeseca,

1. ponedjeljak, neradni dan.

ako sljedeci tjedan ne uplati, slobodno podnesite prijavu 2. tjedan 5.oga mjeseca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, prvo u policiju prijaviti slučaj sa sljedećim papirima:

1. Ispis Whatsupp razgovora

2. Ispis SMS razgovora

3. Njezinom uplatom na moj račun

4. Mojoj isplatom ( sačuvao sam obje potvrde kada sam isplatio novac na šalteru banke )

 

Da li trebam napisati izjavu o toku događaja ili samo u policiji ispričati sve? Zapravo prepričati jer sve lijepo piše u porukama.

 

Inače, dotična je djelatnica jednog ministarstva i ima stalna primanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, zapisite si na papir kronoloski slijed događanja jer ce vas tamo pitati pa da znate reci...

 

nije bitno radi li, bitno je da li ce te se moci naplatiti! razlika je velika!

 

ako je ista osoba u blokadi, opterecena kreditima i sl. nema vam skorasnje naplate...

 

primjera radi:

 

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/91808-poslodavac-kao-ovre%C5%A1nikov-du%C5%BEnik

 

imati ce te samo dodatne troskove s pokusajem tuzbe...

 

a prijava vas nista ne kosta...

 

a uvijek mozete i krenuti s privatnom tuzbom ako ista prijava bude odbacena (a misljenja sam da u vecini slucajeva ovakove budu odbacene...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I dalje se natežem sa dotičnom gdje je ona sama zadala rok do kraja ovog tjedna, dakle sutra. I pristao sam na to. Obzirom da će vjerovatno opet izmisliti neki razlog i neće vratiti novac, zar to nije pokušaj prijevare? I to tko zna koji. Definitivno sam odlučio da zbilja nema više smisla čekati i otići ću na policiju prijaviti slučaj. Obzirom da je dotična zaposlenica OS RH, da li nakon zapisnika je moguće isti odnijeti na vojno stegovi sud?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija