Jump to content

Što kad je suvlasnika nemoguće kontaktirati ?


Krov

Preporučene objave

Problem koji imam dosta je kompleksan pa ću pokušati ukratko:

1 parcela, 1 kuća  (ovom legalizacijom legalizirana), 2 etaže - prizemlje i kat.

Vlasnik sam 1/2 kuće (vertikalno) i okućnice već 23 godine.

Druga vertikalna polovica kuće i okućnice je u vlasništvu 2 sestre od kojih jedna koristi prizemlje a druga kat.

S vlasnicom iz prizemlja redovno komuniciram i suradjujem oko pokrenutog postupka formiranja posebnih čestica kako bih se odvojili u ZK.

U medjuvremenu odnosi dviju sestara do te mjere su se pogoršali da uopće ne komuniciraju tako da se i ne zna gdje živi ova iz gornje etaže.

Nismo je ni sestra niti ja u mogućnosti pronaći ni na bilo koji način kontaktirati.

Geodetkinja koja nam izradjuje elaborat radi formiranja okućnice sada traži potpis svih vlasnika, ali je ova nedostupna.

Zajednički krov nam je počeo prokišnjavati...ja ne mogu sve sam financirati...

Što mi je činiti sada ? Da li postoji mogućnost da se sva ta papirologija obavi budući da je nedostupna?

Možda da se nekako formalno obavijesti na nekoj oglasnoj ploči ili na adresi koja se navodi u svim papirima pa onda ako se ne javi da se smatra obaviještenom ili kako ?

hvala puno na pomoći.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Krov je napisao:

 

Zajednički krov nam je počeo prokišnjavati...ja ne mogu sve sam financirati...

Što mi je činiti sada ? Da li postoji mogućnost da se sva ta papirologija obavi budući da je nedostupna?

Možda da se nekako formalno obavijesti na nekoj oglasnoj ploči ili na adresi koja se navodi u svim papirima pa onda ako se ne javi da se smatra obaviještenom ili kako ?

hvala puno na pomoći.

 

suvlasnici su dužni otkloniti nedostatke da bi spriječili daljnje poropadanje kuće.

dogovorite se o ulaganju. dignite kredit.

nakon popravke od suvlasnice koja nije sudjelovala tražite povrat uloženoga (za njen dio nekretnine), uvečano za zakonske kamate. zastara je tri godine. pokretanje spora upišite u  suvlasnički dio osobe od koje tražite povrat sredstava. nakon presude ovrhom na nekretninu (suvlasnički dio tražite povrat ulaganja) tražite iznos iz sudske odluke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK, hvala vam na informaciji o mogućnosti naknade troškova za krovište. Ostaje mi nedoumica kako riješti problem potpisa na dokumente.

Naime, geodetkinja je napravila elaborat oko odvajanja i formiranja čestica. Sad to kako ona kaže, čeka potpis ove nedostupne suvlasnice.

Da li je vama ili nekom poznato da li je moguće i na koji način nastaviti proces u katastru i ZK odjelu s obzirom nedostupnost te suvlasnice ?

Ona živi i radi u Njemačkoj, znamo joj staru adresu ali ništa više. Tamo nemamo koga pitat gdje je. Jednostavno ne vidim načina kako do nje.

Što se u takvom slučaju radi?

Hvala lijepa na odgovoru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Krov je napisao:

Vlasnik sam 1/2 kuće (vertikalno) i okućnice već 23 godine.

Šta Vam to znači? Vertikalno? Vlasnik ste idealnog dijela 1/2 čestice. 

Pretpostavljam da zgrada nije etažirana? Da li je to jedna veća čestica na kojoj se nalazi zgrada i vi ste vlasnike 1/2 te čestice? 

Ubiti imate dva problema, 1. oko sanacije krovišta, 2. oko parcelacije? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

Vertikalno, to sam se laički izrazio, mislio sam na to kad pogledate na kuću koja ima 2 etaže prizemlje i kat - i sad je vertikalno podijelite.

Želio sam slikovito objasniti kako su vlasnici s lijeve strane 2 sestre (prizemlje jedna sestra, a kat druga sestra), dok sam ja vlasnik desne vertikalne polovice tj. prizemlje+kat s desne strane kuće. 

Sve ostalo ste točno pretpostavili, dakle vlasnik sam 1/2 čestice koja je usput rečeno u neskladu katastar-gruntovnica. 

Trenutačno smo u procesu formiranja okućnice i formiranju 2 novih čestica od ove zajedničke. Upravni odjel za prostorno uredjenje izdao je rješenje za te nove čestice na osnovu elaborata geodeta i tu smo sad stali, tj. ne možemo dalje prema katastru i naastavno prema gruntovnici dok se neki od dokumenata (koji točno neznam ovog trenutka) ne potpišu od svih suvlasnika.

I sad imam tu situaciju da ne mogu do jedne od tih suvlasnica. Pretpostavljam da ću morati na kraju nekako putem suda ili kako ?

Jel vam poznato kako i da li se uopće to može dalje nastaviti bez nedostupne suvlasnice?

Inače već 20-tak godina traje to navlačenje da bi se papiri konačno doveli u red.

Puno hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, Krov je napisao:

Upravni odjel za prostorno uredjenje izdao je rješenje za te nove čestice

Ni to nisu smjeli, jer kod dokaza pravnog interesa nemaju potpis suvlasnika. 

Međutim, Vi znači imate Rješenje o formiranju čestice za redovnu uporabu građevine, nakon toga imate potvrđen parcelacijski elaborat od strane Upravnog odjela za prostorno uređenje?

Prije 56 minuta, Krov je napisao:

neki od dokumenata (koji točno neznam ovog trenutka) ne potpišu od svih suvlasnika.

Ugovor, na osnovu koju ćete provesti parcelaciju u katastru i zemljišnim knjigama. 

 

 

uređeno: od mutavi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko se sjećam bila je punomoć sestre sestri za potpisivane ali je onda nakon sukoba očito uskraćena. 

Inače taj je postupak formalno pokrenula ova "dostupna" sestra jer ona češće dolazi i brine oko njihovog dijela kuće.  Zasad je angažiran geodet koji eto javlja da dalje ne može.  Naime, radi se o vikendici na jednom otoku gdje nitko od nas ne živi. Njih dvije su Hrvatice ali žive Njemačkoj, a ja u Zg. 

Rješenje od prostornog uređenja ima naziv  "Rješenje o utvrđivanju građevne čestice" i unutra se novode površine za nove čestice koje je potrebno formirati. Inače, uspješno smo dovršili legalizaciju i imamo Rješenje o izvedenom stanju te su svi troškovi podmireni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Izgleda da sam usamljen u svom problemu, kako sam u naslovu teme naveo "što kad je suvlasnik nedostupan" nema odgovora na to pitanje.

Pretpostavljao  sam da ću na kraju morati u dodatne troškove tj. kod odvjetnika. Za kojih mjesec dva ću onda čuti ima li kakvo rješenje da se nastavi postupak odvajanja i formiranje moje kat. čestice. Ako budem još imao volje i energije.. ako ne, bit će status quo pa ce moja djeca i unuci nastaviti jednog dana, šta drugo.

U svakom slučaju javit ću se sa svojim daljnjim iskustvom mozda nekom pomogne. LP svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija