Jump to content
Mojo

Rastava braka

Preporučene objave

Poštovani, 

Želim se rastati od muža jer me zlostavlja verbalno, psihički. Bilo je i nekoliko fizičkih obračuna prije. Ali vrijeđanje i ponižavanje je postalo nepodnošljivo. Imamo dvogodišnje dijete koje želim zaštititi od takvih gadosti, kuću koja pola-pola na nas dvoje, kredit na njegovo ime. Ja studiram, on radi. 

Zanima me što će biti kada u CZSS podnesem zahtjev za rastavom braka i medijacijom. Strah me je podnijeti taj zahtjev jer se bojim da neću dobiti skrbništvo nad djetetom jer nemam posao. Molim Vas za savjet. Koja su moja prava? Kako mogu zaštiti dijete i sebe? Što će biti s kreditom? Moram li ga i ja otplaćivati iako ne radim? 

U kući koju sređujemo ne živimo. Ima li on pravo tamo živjeti ukoliko mu ja to ne dopustim?

Lijep pozdrav

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Poštovana rastava braka i utvrđenje i podjela bračne stečevine (kredit i ostalo) su dva različita postupka...

Ako je bilo, od strane supruga, zlostavljanje, zasigurno on neće dobiti skrbništvo nad djecom, nemate se što toga bojati, također Vi imate pravo, tijekom postupka razvoda braka, zatražiti plaćanje skrbništva od isupruga i za sebe pošto studirate i nemate sredstava dostatnih  za život sve dok postoje te činjenice (dok ne završite studij i zaposlite se)...

Ovo ostalo što navodite se rješava u odvojenom postupku utvrđivanja i podjele bračne stečevine...

U kući mu nemate pravo braniti živjeti sve dok se ne provede postupak utvrđivanja i podjele bračne stečevine, kao ni on Vama..

Uređeno od Željac047

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad

• Similar Content

• objavio dajana1980
      Pozdrav, 
      Imam pitanje I pokusat cu objasniti najbolje sto mogu. 
      Znaci prije jedno 23 godine tata je bio jamac za kredit 'prijatelju' koji je nedugo nakon toga nestao s lovom I tata je placao taj kredit iducih 20godina I tek prije cca 3 godine ga otplatio.(ne znam koja banka ali mogu provjeriti s tatom). Po nekim mojim izracunima platio je preko 500 tisuca kuna u tih 20 godina. 
      Sad mene zanima postoji li ikakva sansa u slucaju da je taj covjek ziv pod uvjetom da ga se nade (racunam na to da je danas puno lakse naci nekog nego sto je bilo tada) i da se nesto napravi u vidu Ili privatne tuzbe ili bilo kakvog drugog prijedloga? 
      Unaprijed hvala, Dajana

P. S. Ispricavam se unaprijed ako sam stavila na krivi podforum nisam sigurna gdje pripada. 
    • objavio Zeznuto2019
      Pozdrav. Imam jako tešku situaciju vezano za moja prava, skrbništvo i postupak rastave. Već sam nekoliko godina sa suprugom koja unazad nekoliko godina stalno mulja a ujedno me i prevarila. Imamo Dvoje malo dobne djece 13g i 17g. Kada je sve isplivalo van i ova agonija krenula sa njenom prijevarom naravno da je bilo i verbalnih sukoba sa moje strane jer sam povrijeđen.Situacija se ponekad stiša a ponekad rasplamsati. Zadnje što mogu reći da u zadnjem verbalnom sukobu se počela ozljeđivati sa vidljivim ranama a ujedno je  i mene ozljedila te me navodno prijavila tako je rekla ili u zdravstvenoj ustanovi ili u centru za socijalnu skrb a tko zna možda i u policiji (Neznam stvarno jel je). Ona je dosta ne stabilna osoba i zanima me sljedeće jer smo prije nekoliko dana pokrenuli rastavu u centru za socijalnu skrb 
      Kako sud odlučuje o svemu ovome i skrbništvu ako me stvarno prijavila a ja sam ne dužan te kako to dokazati  JA SAM SPREMAN I ZA POLIGRAF He he he (djeca su nažalost čula jedan dio našeg verbalnog sukoba a samo ozljeđivanje nisu vidjela) 
      Da li mogu dobiti skrbništvo nad djecom ako ima zdravstvenih problema koji utječu na njene psihofizičke promjene i da li se to stanje može stvarno uzeti u obzir na osnovu njene dokumentacije tj dokazati da bolest uzrokuje takvo ponašanje a ona na procijeni glumi suprotno. 
      Oboje želimo skrbništvo a pogotovo ja jer stvarno ne zaslužuje djecu  te ako se ne možemo dogovori sporazumno putem centar za socijalnu skrb koliko će me koštati parnički postupak ili kako se već zove. 
      Ako sud presudi u njenu korist koliko ću morati plaćati alimentacija s time da imam kredit (plača neto 7886 kn a kredit 2985 kn) 
      Unaprijed zahvaljujem. 
    • objavio Dea222
      Pozdrav,nova sam ovdje. Zanima me tko moze ponovno pokrenuti,tj otvoriti slucaj o skrbnistvu a da to nije zahtjev za skrbnistvo,nego cijelo ponovno sudjenje?
    • objavio veivei
      Poštovani,
      nakon razvoda braka 2016-e,  ostao je kredit podignut za kupovinu stana, gdje je korisnik bio bivši suprug, a ja sudužnik. Par godina prije rastave ,vlasničko pravo je darovnim ugovorom preneseno na mene, a bivši suprug
      ima zabilježbu doživotnog stanovanja na 1/2 nekretnine. Bivši je suprug iselio iz stana 2016. godine . Od tada, ja plaćam kredit ,kao sudužnik ,jer on je odlučio ne plaćati, iako je zaposlen, a ja ne.Do sada sam nekako uspijevala
      plaćati ratu ,međutim uskoro to više neće biti moguće. Jasno mi je da sam kao sudužnik to dužna, međutim, postoje li ikakva mogućnost da se ova mučna situacija barem olakša . U pokušaju da isti stan iznajmim,a sebe preselim kod roditelja,bivsi se suprug zaprijetio policijom. Evidentno je da on svijesno onemogućava rješavanje ove situacije nastojeći mene dovesti u bezizlaznu situaciju.
      Molim za odgovor, hvala
    • objavio sljivan
      Poštovani,
      molim za pomoć.
      u prosincu 2012. smo uzeli stambeni kredit u PSŠ i obzirom da je na nekretninu išla hipoteka, banka (tj. PSŠ) je tražila policu osiguranja nekretnine od požara. Polica se otplaćivala godišnje trajnim nalogom. Kredit smo zatvorili ranije (u kolovozu 2017.) i od banke smo tražili potvrdu da nemamo više dugovanja kako bismo mogli izbrisati hipoteku. Svi trajni nalozi su obustavljeni.
      Jučer (veljača 2019) dolazi nam ovrha od allianza za neplaćenu premiju neživotnog osiguranja. U prvi mah nismo znali o čemu se radi jer se nigdje ne navodi o kojem osiguranju se radi, kada je dug nastao, po kojoj osnovi i td. Nije bilo nikakve pisane obavjesti niti opomene za neplaćenu premiju, već smo odmah dobili ovršni prijedlog.
      18.12. se svake godine naplaćivala premija police. 18.12.2017. godine nije sjela naplata police, niti je došla obavjest o dugovanju niti ovrha, što nam je imalo smisla jer smo kredit zatvorili ranije.
      Ono što me zanima jest, koje su mi opcije u ovom slučaju? Kako mogu postupiti? Zašto prošle godine nije bilo problema, a sada je? Jesu li to pokušaji ako prođe prođe ili što?
      Ako se žalimo na ovršni prijedlog povećavaju li mi se troškovi?
      Zahvaljujem.
      LP, Ivan
  • Online korisnici