Jump to content

Pitanje u vezi ustavnog prava na štrajk


sdfsezonac

Preporučene objave

Pozdrav, radnik sam XXXX, radim kao sezonac.

9.1.2019 smo pokrenuli štrajk, tražimo veće plaće, sve smo napravili kako su nas odvjetnici savjetovali da štrajk bude legalan i da nemamo problema, međutim, poslodavac nas je tužio, tužba je ošla na županijski sud u Vukovaru gdje su presudili u našu korist.
Razlog tužbe je bio taj da je poslodavac tvrdio kako sindikat nije smjeo sastaviti listu radnika koji su obvezni radit u vrijeme štrajka da bi tvornica funkcionirala na osnovnoj razini, koliko sam čuo poslodavac tu listu mora napraviti a pošto nije napravio na vrijeme sindikat je napravio tu listu i oni su nas tužili zbog toga i da smo spriječavali radnike koji nisu štrajkali da rade što nije istina zato što nam je rečeno da to ne radimo i da bi nam štrajk onda bio uzaludan, borimo se za našu dobrobit, suludo bi bilo sabotirat to.

Županijski sud je presudio u našu korist da bi se onda poslodavac žalio i vrhovni sud je 30.1.2019 presudio da je štrajk ilegalan, vrhovni sud je naveo ove razloge
1. U kolektivnom ugovoru piše da ne smijemo štrajkat
2. Svjedočenje svjedoka da smo ih spriječavali u radu
3. Pregovori o plaći su bili u eurima a ne u kunama

Znači zanima me za prvi razlog, kako je to ustavno? Kako nama poslodavac može ukinuti ustavno pravo, zar to ne znači da je kolektivni ugovor ilegalan? Kolektivni ugovor je potpisan 2011. i na neodređeno vrijeme je.
A za ovo treće, pregovaralo se u eurima zato što su nam gazde talijani i oni ne rade sa kunama, a čak su nam i oni protuponudu u pregovorima ponudili u eurima.

Meni ovo ništa nema smisla i totalno sam razočaran u naš pravni sustav, nakon skoro mjesec dana štrajkanja za koji nećemo biti uopće plaćeni mi nismo dobili ništa i dalje radimo za minimalac i sezoncima se ugovori produžuju na mjesečnoj bazi.
Molio bih ako mi netko može objasniti jel ovo sve legalno što je vrhovni sud presudio.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , sdfsezonac je napisao:

Županijski sud je presudio u našu korist da bi se onda poslodavac žalio i vrhovni sud je 30.1.2019 presudio da je štrajk ilegalan, vrhovni sud je naveo ove razloge
1. U kolektivnom ugovoru piše da ne smijemo štrajkat

Jel možete dati link na KU da se vidi točna formulacija članka koji zabranjuje štrajk?

Pitam iz razloga jer se pravo na štrajk iznimno može ograničiti, ali samo kod specifičnih vrsta "poslodavaca".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema ovome, VSRH teško da je mogao donijeti drugačiju odluku.

Nažalost, unošenjem tzv. klauzule socijalnog mira ("zabrane" štrajka) u KU (što jeste mogućnost stranaka KU, iako prema mojim saznanjima sindikati rijetko pristaju na to, u pravilu iz nekih opravdanih razloga), "odrekli" ste se prava na štrajk u slučaju da naknadno ne biste bili zadovoljni uvjetima KU-a. Stoga, jedini način da bi štrajk (iz te osnove) postao zakonit je da ili poslodavac ne bi ispunjavao svoje obveze po KU, ili da je KU otkazan uz propisanu proceduru otkaza, pa bi onda došlo do postupka pregovora oko sklapanja novog KU-a, u kojem bi postojala i mogućnost štrajka, ukoliko bi došlo do spora dviju strana.

Ovako, sa izričitim unošenjem klauzule, sindikat vam je, na neki način, učinio medvjeđu uslugu. Rezoniranje ŽS u Vukovaru također ima validno uporište (primjena najpovojnijeg prava), no kako radno pravo primarno počiva i potencira dogovor stranaka, a tek podredno, u slučaju izostanka dogovora, postavlja osnovna pravila, to je vjerojatno razlog zašto je VSRH odlučio dati prednost takvoj argumentaciji. Pitanje je, međutim, da li je ovakva argumentacija potpuno analogna nekim ranijim odlukama VSRH-a u similarnim slučajevima.

Pravo na reviziju, u ovom slučaju, ne postoji temeljem odredbe čl. 382a ZPP-a i tu je, što se redovnih i izvanrednih pravnih sredstava tiče, priči kraj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači ukratko ne možemo ništa dok poslodavac ne prekrši nešto u kolektivnom ugovoru ili dok KU ne istekne? I ako sam shvatio, mi se ne možemo ništa žaliti na to? Ići na ustavni sud? 

A kada kolektivni ugovor uopće može istić? Aneks je istekao u 8. ili 9. mjesecu. 

I ne shvaćam šta su naši odvjetnici radili i šta su savjetovali sindikatu ako je već KU takav. Oni su nas uvjeravali da 99% dobivamo sud... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, sdfsezonac je napisao:

Znači ukratko ne možemo ništa dok poslodavac ne prekrši nešto u kolektivnom ugovoru ili dok KU ne istekne?

U biti da.

Prije 45 minuta, sdfsezonac je napisao:

I ako sam shvatio, mi se ne možemo ništa žaliti na to? Ići na ustavni sud?

Ostaje eventualna mogućnost ustavne tužbe, ali sa puno većim izgledima da bude odbijena.

Prije 46 minuta, sdfsezonac je napisao:

A kada kolektivni ugovor uopće može istić? Aneks je istekao u 8. ili 9. mjesecu.

Koliko vidim, KU je sklopljen na neodređeno vrijeme, što znači da redovno prestaje otkazom. Druga opcija bila bi pisanim sporazumom stranaka ili pak sklapanjem novog KU (što je u biti posredni otkaz).

Prije 47 minuta, sdfsezonac je napisao:

I ne shvaćam šta su naši odvjetnici radili i šta su savjetovali sindikatu ako je već KU takav. Oni su nas uvjeravali da 99% dobivamo sud... 

Moguće su se držali argumentacije, koju je VSRH imao u nekim sličnim slučajevima, ali nažalost, svaki je slučaj svijet za sebe, pogotovo u delikatnim pitanjima kao što je štrajk.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija