Jump to content

hemic

Korisnik
  • Broj objava

    22
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je hemic objavio

  1. Od onih koji su online, ako može brzi odgovor. Kako treba pisati drugi dio punomoći koju će mi dati otac za njegovu ostavinski postupak. Ono prvo znam, a da li u nastavku mogu napisati: da u moje ime donosi odluke u ostavinskom postupku na zemljištu i nekretninama... Hvala
  2. Zna se koliko Zakon predviđa plaćenog dopusta i u kojim slučajevima. Interni je dogovor s poslodavcem ukoliko se radi potrebi više dana nego je Zakonom predviđeno. Ja mislim da to zakonski ide kroz bolovanje ili normalan dopust. Ako ti daje slobodne dane, podrazumijeva se da su to dani koje si odradila ili ćeš ih odraditi. U drugom dijelu pitanja nije jasno da li si imala slobodne dane za odrađeni vikend ili si odradila u komadu 12 dana. Jer u Zakonu ima članak o preraspodjeli radnog vremena koji kazuje da ne mora isključivo biti vikend slobodan, nego da moraš imati tjedno 2 dana slobodna (40-satno tjedno radno vrijeme). Spas ti je što u državnoj službi imaš veću satnicu za rad vikendom.
  3. Ukoliko je mirovina invalidska, nema pravo.
  4. U slučaju profesionalne nesposobnosti, poslodavac se obvezuje naći ti drugi posao u firmi (posao koji možeš obavljati). Ja mislim da ti u tom slučaju pripada plaća shodno poslu koji si obavljao do trenutka nesposobnosti.
  5. Ja mislim samo za ozljedu na radu (ovisno o njezinoj težini). To što nije bilo zaštitne ograde, to će inspektorat teretiti i kazniti firmu. Sa tobom to nema nikakve veze.
  6. Pretpostavljam da nemate nikakvo Rješenje o godišnjem odmoru. Po meni je najbolje (zbog mira u familiji) nejavljanje i nedostupnost.
  7. Ja mislim da je to pušiona. Ako ga tužiš(te), savjetovat će vam da proglasite stečaj (što se plaća). Ukoliko iz stečajne mase ne bude sredstava da vam se isplati što vas ide, nikom ništa. A ja mislim i da si izgubio prava na Zavodu. Možda je netko optimističniji?!
  8. Pitanje: Je li ista situacija ako se radi o starosnoj i o invalidskoj mirovini?
  9. Treba se dobro posavjetovati, jer imam primjer iz jedne državne firme (primjer od ove godine), gdje je djelatnik samim ulaskom radnog odnosa u 2010.g. stekao pravo na cijeli godišnji odmor. Ja mislim da to nije daleko i zbog toga što ti oni nude da će napisati koliko je ostalo neiskorišteno kako bi to koristila kod novog poslodavca. Napominjem da je to samo u slučaju da se i novi poslodavac složi s tim.
  10. Trebate vidjeti što vam stoji u Ugovoru. To je jedina osnova za bilo kakvu tužbu.
  11. Ako je dobio otkaz zbog povrede radne dužnosti, onda može. Ako nije dobio otkaz zbog toga, onda, ja mislim, s datumom isteka ugovora, može se zaposliti druga osoba.
  12. Ja smatram da, ukoliko je ugovor potpisan, prihvaceni su i svi njegovi clanci. (tako i ovaj o isplati kazne u slucaju otkaza). ja mislim da se ne moze sada neki clanak ugovora osporiti kao nemoralan ili stetan za jednog od potpisnika. to i jest cilj ugovora da se jedna strana zastiti u slucaju nekih spornih pitanja. (svatko ce potpisati 40satno radno vrijeme, neradnu subotu ili takve stvari). sad je gotovo. sad bi trebala pogledati u ugovoru ostale clanke i eventualno ako bi se naslo nepridrzavanje u ostalim clancima, dati otkaz zbog nepridrzavanja ugovora. (voditi racuna da se eventualna nepridrzavanja mogu dokumentirati).
  13. na znam pretjerano o toj problematici, ali ono sto znam jest da odvjetnika placa onaj tko ga je angazirao. naravno, ukoliko dobijete spor (sto je ovdje izgledno), imat cete i sredstva za placanje odvjetnika. samim tim bi odvjetniku trebalo ici u prilog sto prije okoncati spor. sudske troskove (ukljucujuci i vjestaka, ako ga je angazirao sud), placa strana koja izgubi spor. ako ste prvi puta na svoju ruku angazirali vjestaka, trebali ste se dogovoriti s njim za placanje, ili, kako ste i napravili, placanje obavili sami. (samo mi jos nije jasno zasto ste ga platili ako niste dobili rezultat vjestacenja). ja cak mislim da mozete u sudskom postupku zatraziti povrat tih sredstava (ali im nemate sto priloziti kao rezultat, jedini racun vjestaka).
  14. plaća bi ti trebala biti 70% od osnovice (dakle, bez onoga dodatka za odvojeni život). nakon 6 mjeseci 80%. naime, to je iznos kojim će firma teretiti HZZO (jer plaća ide na teret HZZO-a, a isplaćuje ti je firma). osim ako se radi o ozljedi na radu. to ja mislim. možda će ti "cigo1" bolje odgovoriti. on tu ima osobnog iskustva.
  15. je. Svaka ozljeda koja je uzročno povezana sa obavljanjem posla je ozljeda na radu. bitne su 2 stvari: - da ne postoji neka kronična bolest koja je dovela do preloma - da se napravi prijava Zavodu u propisanom roku
  16. sreo sam se sa sličnim slučajem (doduše, radilo se o utvrđivanju visine mirovine). mirovinsko tumači da prof. nesposobnost zanči nesposobnost obavljanja poslova na koje si zaposlen (što znači da bi ti mogli ponuditi neki drugi posao), a opća nesp. znači nesposobnost obavljanja bilo kakvih poslova i umirovljenje.
  17. a, moj cigo1! kad vidim da nisi online, mičem se od računala. ti si spas, hvala.
  18. zakon o radu (narodne novine 149/09) glava VIII. članci: 67, 68, 73.
  19. pozdrav rješenje ti je samo ako on ne shvati zašto te nema na poslu. ako on shvati, neće ti htjeti dati otkaz. zapamti: što god s njim dogovorila, obavezno neka to bude u pisanoj formi, sa naznačenim datumom. ako to nemaš, kad mu to dostaviš, on će ti početi brojiti otkazni rok. imaš li godišnji odmor? može li se s njim dogovoriti da ga ne koristiš i da te pusti bez otkaznog roka? nemoj da moraš odrađivati otkazni rok i da ti na kraju ne da godišnji odmor.
  20. pozdravljam cigu1! pogledao sam ranije ovih par clanaka. nigdje u njima nije decidirano navedeno: radnik slobodne dane moze koristiti po valstitoj zelji. naslucuje se to po nacinu na koji je napisano, ali nigdje to ne pise jasno. ovo sto pitam za slobodne vikende... ni u jednom ni u drugom slucaju, u kolektivnom ugovoru ne pise nista. konkretno, u ovom slucaju se radi o smjenskom radu (40-satno radno vrijeme, 5 dana tjedno). negdje mi je u glavi da sam procitao da u slucaju smjenskog rada, radnik moze traziti barem jedan vikend (tjedne slobodne dane), bas u vrijeme vikenda (mislim na subotu i nedjelju). dakle, barem jednom tijekom mjeseca. e, to sada ne mogu nigdje pronaci.
  21. pozdrav zanima me sta je sa koristenjem slobodnih dana. naime, u ugovoru o radu stoji da za svaki prekovrameni dan, radnik ima pravo na 1,5 slobodan dan. ali nigdje nije jasno napisano da li radnik ima pravo te slobodne dane koristiti po vlastitoj volji (naravno, ukoliko priroda posla to dozvoljava). jos jedno pitanje: da li negdje stoji da li radnik ima pravo na slobodan vikend? i ako ima, koliko vikenda u mjesec dana?
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija