Jump to content

Borbena7

Moderator
  • Broj objava

    22920
  • registrirao se

  • Osvojio dana

    394

Objave koje je Borbena7 objavio

  1. prije 2 minuta, Čuvar22 je napisao:

    Nisu mi se pismeno ništa očitovali na to, jedino mi je tehnički direktor rekao u ljutnji da to nije korektno od mene, odlazis na kraju projekta i slicno...

    Trebali su i to da su zaprimili pismeno, da ne prihvaćaju ili prihvaćaju sporazum (bilo djelomično ili u cijelosti), da Vam teče otkazni rok od tog dana, da otkazni rok traje toliko i toliko dana, da imate neiskorištenih dana godišnjeg odmora koje ćete morati odraditi ili ćete ih koristiti od dana do dana kojeg bi već naveli, te da Vam određenog navedenog datuma prestaje radni odnos.

    prije 6 minuta, Čuvar22 je napisao:

    Sad mi je situacija da me uglavnom svi izbjegavaju. U principu radim i dalje ali me nitko niti zove telefonski, niti salje kakve mailove, poruke. Baš kao da ne postojim.

    Uglavnom, odrađujete otkazni rok, iako se nitko nije udostojio odgovoriti na uručeni otkaz.

  2. Dana 06. 05. 2024. u 9:57, Čuvar22 je napisao:

    Što mi je dalje činiti?

    @Čuvar22 Bilo bi lijepo kad bi dali povratu informaciju, jer ste i dalje aktivni na forumu, a ne samo ovako pasivno promatrati raspravu o Vašim pravima.

    Dana 12. 05. 2024. u 10:37, weezz0 je napisao:

    Pa ako radnik daje sporazumni otkaz, a poslodavac ga ne potpise, taj otkaz se "nije dogodio".

    Radnik je ponudio sporazumni otkaz, poslodavca ga je odbio potpisati i taj dio je uredu (pogotovo ako je to odradio pisanim putem).

    Međutim, posve je neispravno Vaše tumačenje, da je za poslodavca dovoljno da samo ignorira pismeno ili kako kažete da se ponaša kao da se ništa nije dogodilo.

    Ovakvim prostim tumačenjem poslodavac može ignorirati radnika sve dok ne dobije pismeno kakvo želi ili u prijevodu zauvijek.

    Ovo je protivno ne samo Zakonu o radu, već i Ustavu RH koji jasno kaže da kod nas nema prisilnog, a ni obvezatnog rada (čl. 23.). A Vi to upravo zagovarate. Radnik je po Vama u prisilnom radnom odnosu, jer je poslodavac bacio pismeno koje mu nije po volji.

    Dana 12. 05. 2024. u 10:37, weezz0 je napisao:

    Ne razumijem kako se onda odjednom takav nepostojeci otkaz pretvara u redovni otkaz, koji je druga vrsta otkaza i dokumenta

    Nema nikakvog "pretvaranja". Poslodavca je dobio ponudu koju nije prihvatio, u daljem tekstu je radnik ponudio odrađivanje otkaznog roka sukladno Zakonu o radu, a koji je pravna posljedica i obveza na strani radnika u slučaju redovitog otkaza o radu. Znači, nudim sporazum, a ti ga ne prihvaćaš, onda radim otkazni rok prema Zakonu o radu i to je to od mene kao radnika, ako imaš kakvih drugih potraživanja izvoli se pismeno očitovati, a u protivnom kao radnik imam svoja prava po prestanku radnog odnosa kao npr. naknadu za neiskorišteni godišnji odmor.

    prije 38 minuta, weezz0 je napisao:

    sporazumni otkaz je prvenstveno sporazum. sporazuma "nema" ako ga obje strane ne potpisu. dakle, tako se nije dogodio, nije stupio na snagu. ako radnik zeli sporazum, a poslodavac ne, a radnik zeli otkaz, onda radnik mora dati drugaciji tip otkaza, dakle on sam ga mora dati.

    Upravo tvrdite ovo što sam navela. 

    Prema Vam, radnik se mora nuditi poslodavcu dok se ovom ne svidi sadržaj, a do tada je u prisilnom radu ili prisilnom radnom odnosu.

    Uz navedeno, radnik ne može davati višestruke otkaze. Jedan sporazumni prijedlog sa ponudom odrade otkaznog roka uz šutnju poslodavca je upravo jedan dopušteni redoviti otkaz ugovora o radu kojeg je ovdje dao radnik.

    prije 38 minuta, weezz0 je napisao:

    sto ako poslodavac dobije primjer sporazuma, ali zeli promjene pa predlozi svoj sporazum?

    Upravo to je ovdje poslodavca i morao napraviti. Pisano se očitovati, a on se pravi blesav, jer mu šutnja trenutno odgovara, a što je jasno i iz upita korisnika koji je pokrenuo temu.

    prije 38 minuta, weezz0 je napisao:

    zar to vise nije moguce samo zato jer je radnik vec takav sporazum predao?

    Moguće je, nitko nije rekao da nije, a isto tako radnik može odbiti to potpisati i ustrajati na redovitom otkazu i određivanju zakonskog propisanog maksimalnog otkaznog roka, a na kojega se i pozvao. 

    prije 38 minuta, weezz0 je napisao:

    ne razumijem kojom logikom se vi vodite

    Primjenom propisa.

    prije 38 minuta, weezz0 je napisao:

    gdje pise to da se zahtjev za sporazumnim otkazom nepotpisan od jedne strane smatra drugim tipom otkaza ako poslodavac ne reagira?

    Kakvi bi zakoni bili da u njima sve ovako piše. Zakoni se između ostalog i tumače i to u skladu sa drugim važećim propisima RH.

    prije 38 minuta, weezz0 je napisao:

    gdje pise to da se zahtjev za sporazumnim otkazom nepotpisan od jedne strane smatra drugim tipom otkaza ako poslodavac ne reagira?

    Sve temeljite na ovome, a uporišta u propisima nemate. 

    Gdje piše da poslodavac pismena radnika, Zahtjev u ovom slučaju može baciti ili bacati u smeće i praviti se da ništa nije zaprimio?

  3. prije 56 minuta, Podpitanje je napisao:

    - pravomoćnost cca 13 dana nakon primitka presude (ovo je malo neobično, rok za žalbu je bio 8 dana, ispada da su brojali radne dane)

    Nisu već istek roka ovisi o danu na kojega pada.

    prije 56 minuta, Podpitanje je napisao:

    izvršnost cca 38 dana nakon presude (rok za plaćanje je bio 30 dana, ispada da je to rok za žalbu + rok za plaćanje, kazna je plaćena cca 25 dana nakon primitka)

    Mora pisati u odnosu na što 30 dana tj. od pravomoćnosti.

    prije 57 minuta, Podpitanje je napisao:

    - mjera zabrane počela je s datumom  izvršnosti presude, a ne sa datumom unosa (kako je dopis suda prema MUP-u "putovao" tako je mjera upisana "unazad").

    Naravno, zato se tako strogo prema propisima i računa.

    prije 57 minuta, Podpitanje je napisao:

    Da malo nadopunim temu sa stvarnim primjerom pa možda nekome pomogne:

    Bilo bi konkretnije da ste naveli stvarne datume.

  4. prije 14 minuta, Maida44 je napisao:

    Iskreno, po meni je to čisto lihvarenje.

    Pretjerujete. Sve je u rješenju obrazloženo. Naknada za troškove provedbe se donosi na temelju propisa, tako da nema govora o lihvarenju. 

    prije 14 minuta, Maida44 je napisao:

    Troškovi su već davno premašili glavnicu.

    Odavno je on mogao podmiriti duga da ovrhovoditelj ne pokušava prisilnu naplatu i ne radi nove troškove provedbe.

    prije 15 minuta, Maida44 je napisao:

    Čemu, iz kojeg razloga?

    Iz razloga što provedba ovrhe košta, a naknada ovisi o vrsti ovrhe, a samim tim i o propisu. Sve morate imati obrazloženo u pravomoćnom i ovršnom sudskom rješenju. 

  5. Dana 12. 05. 2024. u 15:39, Yvanne je napisao:

    Taj suradnik radi takvog uznemiravanja ima opomenu pred otkaz ali mu otkaz Ugovora o radu nitko ne želi dati jer ima par godina do penzije i u firmi se boje da bi morali dati otpremninu ako mu daju otkaz.

    Kada poslodavac otkazuje ugovor o radu zbog skrivljenog ponašanja radnika, tada taj radnik nema pravo na isplatu otpremnine.

    Tako da se postavlja pitanje, da li poslodavac smatra opravdanom tu opomenu koju mu je dao?

  6. prije 3 sati , marija0908 je napisao:

    Mora li poslodavac u tom slucaju dokazati da mu je nanesena šteta?

    Ne, ako mu je uistinu platio tu edukaciju i ako mu je isplaćivao plaću za vrijeme dok je bio odsutan radi usavršavanja, ali zato mora dokazati krivnju radnika koja je razlog za izvanredni otkaz.

    prije 3 sati , marija0908 je napisao:

    Naime, radnik više ne radi poslove za koje mu je plaćena edukacija.

    Premalo informacija. Zašto ne radi?

  7. prije 5 minuta, Antisa420 je napisao:

    Na kraju svega to znaci da se ne pokusavam zaposlit u HR jer ce mi nakon prve plate zablokirat racune?

    Ne mora biti tako. 

    Ovrha se provodi na svim računima ovršenika koji su otvoreni u bankama sa sjedištem u RH i samo ako ovrhovoditelj zatraži ovu ovrhu od FINA-e kada se zaposlite, jer će mu u bilo kojem drugom trenutku FINA-a poslati obavijest da ne može provesti ovrhu.

  8. Slobodno pitate što Vas zanima i nema potrebe za zatvaranjem teme.

    Zastara je 10. godina od pravomoćnosti rješenje o ovrsi, ali samo ako u ovom roku nije bilo prekida zastarnog roka, jer po prekidu zastara i dalje teče, ali se zastarni rok računa iz početka. Uglavnom, nemojte računati na zastaru.

    Sve i da umrete dug i dalje postoji, te za njega odgovaraju Vaši nasljednici, ali samo do visine vrijednosti nasljeđene imovine. 

  9. prije 3 sati , weezz0 je napisao:

    ok. po mojem tumacenju, zahtjev za sporazumnim otkazom nije otkaz vec zahtjev (za (sporazumni) otkaz). po mojem tumacenju, u slucaju da poslodavac odbije takav sporazum, onda bi radnik trebao dati drugu vrstu otkaza da bi otkaz stupio na snagu.
    smatram da ste u krivu.

    Čovjek je poslodavcu uručio Sporazum o prestanku ugovora o radu gdje je naveo da će odraditi otkazni rok od mjesec dana. Ako je poslodavac odbio potpisati sporazum, a na što ima pravo, onda se morao pisano i očitovati, a ovako je prešutno prihvatio da teče otkazni rok od maksimalnih zakonskih propisanih mjesec dana.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija