Jump to content

darovni ugovor


sjlivic

Preporučene objave

Pozdravljam! Kako rješiti prebacivanje zemlje sa sestara na brata .Sad su vlasnici po 1/3 svaki.Njihov otac je zemlju ostavio sinu,ali je zemlja nekih 40-tih godina upisana na majku u zemljišniku jer je on plovio a ona obrađivala.Sestre se slažu sa prebacivanjem na brata ,ali šta je bolje:darovni ugovor ili tužba po oglusi ili neko treće rješenje.I šta je sa porezom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovisi koliko je zemlje na sestrama. neka sestre budu s lijeve strane, brat nek se legne na desnu, vi uzmite lopatu i prebacujte zemlju. ovo je najstariji poznati način, ali i jedan od najlakše provedivih i najefikasnijih.

a može se i ovako: neka sestre potpišu darovni ugovor i na njemu ovjere svoj potpis. neka ga potpiše i daroprimatelj u znak prihvaćanja (nije potrebna ovjera). isto predati u gruntovnici i čekati rješenje. definitvno najbrže.

za porez pogledati zakon o porezu na promet nekretnina. mislim da se ne plaća porez samo na prijenos vlasništva između srodnika u pravoj liniji (npr. majka-kćer, ili npr. djed-unuk), ali to ipak provjerite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Majka je umrla i provedena je ostavinska rasprava.u njoj piše da su vlasnici brat i 2 sestre po 1/3.Kad su se prihvacali nasljedjenog nitko od njih nije znao sta je pod kojim brojem ZU-a.To nisu znali ni do nedavno(iako je proslo 26 god.)Brat je bio uvjeren da je sve na njemu,jer mu je otac ostavio svu tu zemlju( sestre su dobile gradjevinske terene).One ( sestre ) se slazu da je to njegova zemlja i nemaju nista protiv da se prepise na njega! Zanima me najjednostavniji nacin-oni su stari od 87 do 94 godine pa bi to trebalo rjesiti jednostavno i jeftino!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što je netko već napisao gore, ugovor o darovanju i to je to, najsigurnije i najbrže. Potpis darovatelja mora biti ovjeren kod JB.

 

Drugačiji način je da tužite sestre pa Vam one priznaju tužbeni zahtjev, ali opet morate platiti barem pristojbe (ako i nekog da Vam napravi tužbu) i naravno ponovno porez na promet - što se ne isplati.

 

Morat ćete platiti porez na promet nekretnina u visini od 5% od vrijednosti koju procjeni porezna uprava kao tržišnu vrijednost. Osim ako zadovljavate koji od dolje navedenih uvjeta.

 

 

3. Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade

 

Članak 13.

 

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

 

...........

 

2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada nasljeđuju ili primaju na dar poljoprivredno zemljište, ako im je poljoprivreda osnovni izvor prihoda,

 

3. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, kada nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara. Gospodarskom zajednicom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,

......................

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija