Jump to content

Darovnica


Neraa

Preporučene objave

Pozdrav.

Moj otac i stric su nasljednici svega 50/50. Žele meni jedan stan darovati.Koji je najjednostavniji način? Darovnica brat na brat pa platiti 5% pdva zatim darovnica s mog oca na mene bez placanka pdva? Naglasavam da je stric bez potomka to jest ja sam njegov legalni nasljednik. 

Druga stvar oni žive zajedno u stambrnoj zgradi s 3 stana ali darovali bi meni drugoli koji nije na toj lokaciji.Medjutim da li je moguce stanove na lokaciji na kojoj zive darovati bez pdva s obzirom da su zivjeli svi na toj adresi u trenutki nasljedstva?

Drugo pitanje, mogu li oni prodati stan zajedno i kupiti drugi i staviti ga na moje ime?

Unaprijed hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad je doslo do nasljedstva? Ako je bilo nedavno, trebali ste na ostavini odmah rijesiti da se stric odrice 50% jednog stana koji bi otac darovao bez placanja poreza, ali sad je gotovo. Jedina opcija je ako je npr. umro djed (otac Vaseg oca) na koga je bio taj stan pa su ga na ostavini naslijedili Vasi otac i stric, a baka je jos uvijek ziva, stric bi svoj dio mogao darovati baki pa onda baka Vama bez placanja poreza.

prije 1 sat , Neraa je napisao:

Moj otac i stric su nasljednici svega 50/50. Žele meni jedan stan darovati.Koji je najjednostavniji način? Darovnica brat na brat pa platiti 5% pdva zatim darovnica s mog oca na mene bez placanka pdva? Naglasavam da je stric bez potomka to jest ja sam njegov legalni nasljednik. 

Za pocetak, ovdje se na radi o PDV-u, nego porezu na promet nekretnina.

Mogu oba jednim darovnim ugovorom direktno darovati Vama, placate 3% poreza na promet nekretnina, ali samo na stricev dio. Nema smisla komplicirati da stric daruje ocu pa onda on Vama, na kraju dodete na isto.

prije 1 sat , Neraa je napisao:

Druga stvar oni žive zajedno u stambrnoj zgradi s 3 stana ali darovali bi meni drugoli koji nije na toj lokaciji.Medjutim da li je moguce stanove na lokaciji na kojoj zive darovati bez pdva s obzirom da su zivjeli svi na toj adresi u trenutki nasljedstva?

U Vasem slucaju nema veze gdje tko zivi i koji se stan daruje. To ima veze s porezom na dohodak, ako se stan kupi pa proda/daruje u roku 2 g., onda se dodatno placa porez na dohodak koji nije malen.

prije 1 sat , Neraa je napisao:

Drugo pitanje, mogu li oni prodati stan zajedno i kupiti drugi i staviti ga na moje ime?

Ako otac i stric kupe, platit ce porez na nekretnine u cijelom iznosu pa pri darovanju morate platiti opet porez na stricev dio, a jos bi doslo i do poreza na dohodak ako daruju prije isteka 2 g. od kupnje.

 

Prva opcija da Vam daruju stan koji su naslijedili je najjeftinija. Ako je krajnji cilj prodajom stana koji Vam otac i stric daruju kupiti novi, onda morate vidjeti sto se vise isplati: ovisno o razlici u cijeni stana kojeg prodajete i onog koji kupujete izracunajte je li jeftinije da Vam stric daruje:
- stan (3% poreza od 50% procijenjene vrijednosti stana)
- novac od prodaje svoje polovice polovice stana koliko je potrebno da kupite novi stan (4% poreza).

Jos placate porez od 3% na novi stan u svakom slucaju.

Ako ne prijavite dar u novcu od strica, porezna bi Vas mogla priupitati od kud Vam ti novci; trebali biste dokazati da ste mogli svojim radom zaraditi te novce (i cuvali ih u carapi) ili ako bi otac mogao dokazati da ima te novce pa da Vam je "darovao". Platiti novi stan mozete samo preko banke (zabranjeno je placanje na ruke iznad 100 000 kn) tako da bi trebali novce imati na svom racunu u banci, a tu je onda porezna koja bi vidjela tu uplatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija