Jump to content

Dioba nasljedjene obiteljske mirovine prema oporuci


Viki23

Preporučene objave

Zamolila bih vas za savjet u vezi jedne tocke u oporuci mojega oca koji je preminuo pocetkom Ozujka 2020. 

Naime, on je htio da se obiteljska mirovina dijeli na na dva jednaka dijela izmedju svoje supruge i kceri (iz prethodnog braka).

Supruzi je 60 godina a kceri 53 (to sam ja). Kcer nema nikakvih mirovinskih prava iz niti jedne drzave (radila je uglavnom kao dobrovoljni radnik u non-profit organizacijama). Zivi u inozemstvu sa svojim deckom a profesija joj je "domacica". Zato je vjerojatno otac htio da joj pomogne diobom obiteljske mirovine izmedju suprige i kceri. Kcer i supruga su to saznale samo nakon oceve smrti.

Otac je primao jednu mirovinu u Italiji a jednu u Hrvatskoj (radio je dugo godina u obje drzave.)

Znam da prema pravilima za primanje obiteljske mirovine samo supruga moze primiti obiteljsku mirovinu od mirovinskig zavoda (70% oceve mirovine u Hrvatskoj i 60% njegove mirovine u Italiji).

Ali ne znam koji bi bio najbolji nacin da se podjela mirovinskih sredstava izmedju supruge i kceri ozvanici? 

Kakvu vrstu ugovora bismo ja (kcer) i oceva supruga trebali skopiti (na bazi oceve oporuke) tako da to obavezuje suprugu da meni svakog mjeseca da polovicu pristiglih mirovinskih sredstava? Na primjer, putem zajednickog bankovnog racuna?

Napomena: Supruga je bila jako razocarana tom zeljom o diobi mirovine jer se za moga oca (22 godine starujeg) udala iz koristi. 

Kakva su moja prava u ovome slucaju? 

I na koji nacin da ih realiziram? To mi je sada jedini nacin da dobijem bilo kakvu mirovinu. 

Najljepse vam hvala na savjetu!

Srdacan pozdrav
Viki23

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Viki23 je napisao:

Ali ne znam koji bi bio najbolji nacin da se podjela mirovinskih sredstava izmedju supruge i kceri ozvanici? 

Ovo isključivo ovisi od dobre volje osobe koja stekne pravo na mirovinu, naime, prema odredbama čl. 42 st. 3 Zakona o nasljeđivanju, oporučitelj može svojom oporukom izazvati samo nasljednopravne učinke koji su predviđeni ovim Zakonom, međutim pravo na mirovinu ne čini ostavinu, več se isto uz ispunjenje propisanih uvjeta stjeće po odredbama ZoMO

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Viki,

ZOMO po ovoj temi kaže:

- supruga prima obiteljsku mirovinu u postocima koje ste naveli

- Vas ne pripadaju nikakva prava iz obiteljske mirovine i dalje stoji nemate nikakvih mirovinskih prava iz niti jedne drzave

- supruga nema nikakvu obavezu Vama isplaćivati dio svoje obiteljske mirovine

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija