Jump to content

Kako povratiti nekretninu od ilegalnih stanara?


Ldp

Preporučene objave

Moj otac dao je na koristenje svom tadasnjem prijatelju stan dok se ne snadje. Proslo je otada 30 godina, a navodno roditelji od tog bivseg prijatelja sada zive u tom stanu. Mob otac ima vlasnicki list i zeli taj stan pokloniti meni. Ja sam podstanar i zelim taj stan loristiti sto prije. Otkud krenuti, kome se obratiti, koji su mi prvi koraci i sto mogu ocekivati? Hvala unaprijed! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Ldp je napisao:

Moj otac dao je na koristenje svom tadasnjem prijatelju stan dok se ne snadje. Proslo je otada 30 godina, a navodno roditelji od tog bivseg prijatelja sada zive u tom stanu. Mob otac ima vlasnicki list i zeli taj stan pokloniti meni. Ja sam podstanar i zelim taj stan loristiti sto prije. Otkud krenuti, kome se obratiti, koji su mi prvi koraci i sto mogu ocekivati? Hvala unaprijed! 

Potrebno je podići tužbu za iseljenje stanara kod nadležnog općinskog suda. Za to vam treba odvjetnik. Bojim se da nećete tako skoro useliti u taj stan. Te tužbe se rješavaju u roku od godine dana ali očekujte žalbe tog prijatelja na to rješenje čime će se odužiti proces. Ukoiko se nakon presude ne žele iseliti iz stana potrebno je napraviti ovrhu za iseljenje. Vlasnik nekretnine mora podići tu tužbu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, BRKICA00 je napisao:

Potrebno je podići tužbu za iseljenje stanara kod nadležnog općinskog suda. Za to vam treba odvjetnik. Bojim se da nećete tako skoro useliti u taj stan. Te tužbe se rješavaju u roku od godine dana ali očekujte žalbe tog prijatelja na to rješenje čime će se odužiti proces. Ukoiko se nakon presude ne žele iseliti iz stana potrebno je napraviti ovrhu za iseljenje. Vlasnik nekretnine mora podići tu tužbu

Hvala puno na odgovoru, otac ce mi dati punomoc za pravne poteze, ne zivi u Hrvatskoj. Zato je i nastala takva situacija. Mogu li traziti tuzbom i neku odstetu za dugogodisnje korištenje tudjeg stana bez ikakvog ugovora, naknade? Ilegalno su u stanu, a ja sam podstanar jer ne mogu u svoje? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Ldp je napisao:

Zato je i nastala takva situacija. Mogu li traziti tuzbom i neku odstetu za dugogodisnje korištenje tudjeg stana bez ikakvog ugovora, naknade

Da, možete tražiti naknadu za korištenje stambenog prostora. S obzirom da je otac dozvolio korištenje prostora nisu baš nelegalno unutra. Naknadu možete mislim potraživati unazad zadnjih 5 godina jer nema pravne osnove (ugovora). Nisam siguran da li je 3.

 

prije 20 sati , Ldp je napisao:

Ilegalno su u stanu, a ja sam podstanar jer ne mogu u svoje?

Dokle god vam otac to ne prepiše to je njegovo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ldp je napisao:

Mogu li traziti tuzbom i neku odstetu za dugogodisnje korištenje tudjeg stana bez ikakvog ugovora, naknade?

U ovaj postupak sa osnovnim tužbenim zahtjevom za predaju posjeda morate ući krajnje oprezno, po mogućnosti da vas zastupa stručna osoba, ovo iz razloga što u istom postupku vrlo lako može uslijediti protutužbeni zahtjev, tim više zbog sljedećih činjenica ;

 

, Ldp je napisao:

Proslo je otada 30 godina,

Vrlo nezgodna duljina trajanja posjeda

, Ldp je napisao:

bez ikakvog ugovora, naknade?

A to u prevodu znači da posjednik tijekom vršenja faktičke vlasti na nekretnini nije priznao tuđu višu vlast, što će reči da je samostalni posjednik. 

 

, Ldp je napisao:

koji su mi prvi koraci

Prvi korak bi bio da pismeno ( preporučeno sa povratnicom) pozovete dotičnog da u ostavljenom roku preda posjed stana uz upozorenje da će te po isteku roka njihovo iseljenje tražiti putem suda. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija