Jump to content

Rad u Njemackoj zivot u Hrvatskoj


iphoneutrka

Preporučene objave

Pozdrav. Imam jednu zanimljivu opciju u ponudi poslova pa me zanima njena isplativost. Njemacka firma bi me zaposlila na placi u njemackoj (znaci njemacko zdravstveno, mirovinsko) a u Hrvatskoj bi zivio. Kako je porez u Njemackoj jako velik (neozenjen), jeli postoji mogucnost da se placa oporezuje u HRV. Da li to ispadne povoljnije? Svaki savjet i sugestija su dobrodosli

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, iphoneutrka je napisao:

Pozdrav. Imam jednu zanimljivu opciju u ponudi poslova pa me zanima njena isplativost. Njemacka firma bi me zaposlila na placi u njemackoj (znaci njemacko zdravstveno, mirovinsko) a u Hrvatskoj bi zivio. Kako je porez u Njemackoj jako velik (neozenjen), jeli postoji mogucnost da se placa oporezuje u HRV. Da li to ispadne povoljnije? Svaki savjet i sugestija su dobrodosli

hvala

bolje bi vam bilo da plaćate više poreza tamo i da imate pravo na njemački staž i njihovu mirovinu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sigurno je moguce da otvorite firmu ili obrt pa ispostavljate racune firmi za koju radite, ali onda sve obaveze za sebe placate sami iz firme. Naravno niste ni zasticeni ugovorom o radu s tom firmom, tj. mogu Vas se puno lakse "rijesiti" ako ne trebaju Vase usluge. Ne zaboravite da iznos usluge koju naplacujete mora biti takav da pokrije ocekivanu Bruto 2 placu plus troskove odrzavanja firme (najam, knjigovodstvo, kupnja hardware-a i softwer-a za rad).

Ali glavno pitanje je, jeste li sigurni da je porez u DE veci nego u HR?

Trebalo bi vidjeti s nekim tko se razumije u poreze sto se kome i kako placa ako ste zaposleni u jednoj drzavi, a zivite u drugoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, miroslav6 je napisao:

Sigurno je moguce da otvorite firmu ili obrt pa ispostavljate racune firmi za koju radite, ali onda sve obaveze za sebe placate sami iz firme. Naravno niste ni zasticeni ugovorom o radu s tom firmom, tj. mogu Vas se puno lakse "rijesiti" ako ne trebaju Vase usluge. Ne zaboravite da iznos usluge koju naplacujete mora biti takav da pokrije ocekivanu Bruto 2 placu plus troskove odrzavanja firme (najam, knjigovodstvo, kupnja hardware-a i softwer-a za rad).

Ali glavno pitanje je, jeste li sigurni da je porez u DE veci nego u HR?

Trebalo bi vidjeti s nekim tko se razumije u poreze sto se kome i kako placa ako ste zaposleni u jednoj drzavi, a zivite u drugoj.

ideja je sljedeca. zivio bi malo tu malo u njemackoj. U Njemackoj bi imao placu i sve placeno, ali mi se gore ne zivi stalno, pa bi bio i u HRV. S tim da bi u HRV otvorio obrt ili doo i radio jos za sebe (takav je posao da mogu, nije problem). Zanima me jeli to legalno, mislim sto zaradim u njemackoj platim poreze njemackoj, sto zaradim u HRV, placam poreze u HRV. Duplo mirovinsko i zdrastveno (u dvije drzave EU znaci) pa neznam. Znam da neki poznanici (ne hrvati ni njemci) rade slicno unutar svojih maticnih drzava, pa me zanima kako je to regulirano kod nas. Ako znate nekog poreznog savjetnika ili nekog tko zna materiju, neka se javi. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morate prvo odluciti gdje cete biti duze od 6 mj. jer bi to trebalo biti mjesto stalnog boravka, to je povezano i s drugim stvarima tipa registracija auta, itd. Prema tome onda trazite poreznog savjetnika, ako se odlucite za DE, bolje da nadete nekoga tamo. Situacija je dosta komplicirana da bi se preko foruma moglo reci nesto vise.

Trebalo bi biti moguce (legalno) tako raditi. Duplo zdravstveno u EU mislim da nije potrebno, mozete dobiti oslobodenje ako se ne varam u drzavi koja nije primarno boraviste.

Na prvu bi mi bilo logicnije da ste prijavljeni tamo gdje imate ugovor o radu.

Ne potpuno ista, ali ovdje ima slicna tema, mozda mozete izmjeniti iskustva sa clanom foruma koji radi u Irskoj, bar sto se tice dijela otvaranja firme i placanja doprinosa u HR ako ste prijavljeni u DE.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , miroslav6 je napisao:

Morate prvo odluciti gdje cete biti duze od 6 mj. jer bi to trebalo biti mjesto stalnog boravka, to je povezano i s drugim stvarima tipa registracija auta, itd. Prema tome onda trazite poreznog savjetnika, ako se odlucite za DE, bolje da nadete nekoga tamo. Situacija je dosta komplicirana da bi se preko foruma moglo reci nesto vise.

Trebalo bi biti moguce (legalno) tako raditi. Duplo zdravstveno u EU mislim da nije potrebno, mozete dobiti oslobodenje ako se ne varam u drzavi koja nije primarno boraviste.

Na prvu bi mi bilo logicnije da ste prijavljeni tamo gdje imate ugovor o radu.

Ne potpuno ista, ali ovdje ima slicna tema, mozda mozete izmjeniti iskustva sa clanom foruma koji radi u Irskoj, bar sto se tice dijela otvaranja firme i placanja doprinosa u HR ako ste prijavljeni u DE.

Ne da nije potrebno već je nemoguće imati duplo osiguranje (kao po propisima al svi znamo da to nije tako). Pravo na zdravstveno se ostvaruje u zemlji u kojoj se provodi više vremena (koliko sam čuo)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, BRKICA00 je napisao:

Ne da nije potrebno već je nemoguće imati duplo osiguranje (kao po propisima al svi znamo da to nije tako). Pravo na zdravstveno se ostvaruje u zemlji u kojoj se provodi više vremena (koliko sam čuo)

Znaci, ako radim za njemacku firmu i vise sam u hrvatskoj onda ne moram placati u hrvatskoj zdravstveno osiguranje? A ako imam svoju firmu/obrt? Mozete me uputiti kod nekog tko bi mi mogao pomoci na ovu temu? Ipak bi volio imati na papiru da sam sigurniji. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , iphoneutrka je napisao:

Znaci, ako radim za njemacku firmu i vise sam u hrvatskoj onda ne moram placati u hrvatskoj zdravstveno osiguranje?

Ne bi to išlo tako lako. Imali biste pravo na njemačko zdravstveno ali ne bi više mogli imati kod nas imati liječnika opće prakse, stomatologa i slično.

 

prije 14 sati , iphoneutrka je napisao:

A ako imam svoju firmu/obrt

Ovisi u kojem ste svojstvu. Ako ste zaposleni samo u tom poduzeću morate kao i doprinose za mirovinsko.

 

prije 14 sati , iphoneutrka je napisao:

Mozete me uputiti kod nekog tko bi mi mogao pomoci na ovu temu

RRIF, burza odgovara, ili jednostavno odete na trebam.hr i zatražite savjet od knjigovođe koji će vas bolje savjetovati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , BRKICA00 je napisao:

Ne bi to išlo tako lako. Imali biste pravo na njemačko zdravstveno ali ne bi više mogli imati kod nas imati liječnika opće prakse, stomatologa i slično.

 

Ovisi u kojem ste svojstvu. Ako ste zaposleni samo u tom poduzeću morate kao i doprinose za mirovinsko.

 

RRIF, burza odgovara, ili jednostavno odete na trebam.hr i zatražite savjet od knjigovođe koji će vas bolje savjetovati.

Hvala, zaboravio na njih, RRIF cu zvati :) hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija