Jump to content

Podjela legalizirane kuće


navay

Preporučene objave

Kuća je obiteljska koju su su počeli graditi otac i majka nakon vjenčanja. Nakon smrti oca nije provedena ostavniška rasprava, zbog tog što kuća nije bila legalizirana.

Nekoliko godina prije smrti otac je pokrenuo parnicu za utvrđivanje vlasništva zemljišta jer ni ono nije bilo na njemu, odnosno koristila ga je njegova obitelj zadnjih 60godina, ali pošto su se prije radile zamjene zemljišta i svašta nešto, a to ne bi se provelo na sudu ispadalo je da zemljište ima 30-ak vlasnika koji su većina umrli prije 50godina.

Uglavnom za života se parnica nije riješila, nego se riješila nakon njegove smrti i kao vlasnici smo upisani u jednakim djelovima ja, majka i brat.

Znači zemljište nije parcelizirano nego je u vlasništvu nas troje u jednakim postotcima.

 

Što se tiče kuće, ona je sad legalizirana.

Sastoji se od 2 kata i nestambenog potkrovlja kojemu se može pristupiti kroz maleni otvor sa drugog kata.

Znači potkrovlje je nestambeno i nije ga moguće preoblikovati u stambeno.

Krovište je u lošem stanju i trebao bi zamjenu.

Na drugom katu je stan od 100m2 gdje živim ja sa majkom.

U donjem dijelu se nalazi stan od 60m2 u kojem živi brat.

Stan je bio ne izrađen, te ga je on izradio, napravio pregradne zidove i razmještaj koji je htio te u fino obradio zidove i namjestio stan.

Radove su izvodili stričevi, kumovi, rođaci i ja kao pomoćni radnik, tako da je stvarni trošak bio samo trošak materijala, a svi ostali su više manje radili besplatno, osim električara i jednog zidara kojem je isplaćeno 10000kn.

Koliko je novca potrošeno za namještaj, kuhinju, laminate itd. neznam.

Također u donjem djelu se nalazi prostorija koja je služila kao mehaničarska radiona 40m2, gdje je otac radio.

Nakon očeve smrti u toj radioni je ostalo sigurno 100 000kn vrijednost što alata, što djelova.

Nakon očeve smrti brat je nastavio raditi u toj mehaničarskoj radioni(na crno) i sve te djelove je kroz određeni period ugradio u automobile i uredno naplatio, a zaradu od djelova je zadržao za sebe.

Uz kuću se također nalazi 5 pomoćnih objekata, svaki po 10m2.

Što se tiče mog ulaganja, gore u stan gdje živim s majkom sam:

1.promjenio sve zatvore i grilje + ugradnja klupica i obrada 30000kn

2. prelakirao parkete u sobama 3000kn

3. renovirao mali wc 2000kn

4.promjenio tendu, slavine, dio rasvjete 3500kn

5.promjenio sve kućanske aparate 18000kn

6. ugradio klimu 11000kn

7. u sobu koju ja koristim kupio komplet sobu sa svim pripadajućim 16000kn

8. promjenio sve karniše 1800kn

9. kupio stolice i kut 7000kn

10. održavam stan

 

Ja i majka koristimo stan na drugom katu 100m2 i 2 pomoćna objekta.

Brat koristi stan u prizemlji 60m2 i garažu(mehaničku radionu) koja je isto zamišljena kao stan od 40m2 te 3 pomoćna objekta.

Također brat koristi 70% dvorišta, ali unatoč tome smatra da je izvršena nepravda te se stalno verbalno sukobljava sa nama iako koristi više od pola kuće i pola zemljišta.

 

Sad smo ja i majka odlučili da riješimo pitanje vlasništva, jer nas jednostavno želi izopćiti iz svega, te čak tvrdi da majci ništa ne pripada, te je učestalo vrijeđa.

 

Mislim da je najbolje pokrenuti sudski postupak radi ustvrđivanja vlasništva.

Što možemo očekivati, te koliko traje sudski proces?

Znači želim točno definirati kome što od kuće pripada, te također i zemljište da se točno podjeli, što je čije.

Hvala na odgovorima

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija