Jump to content

MTU DA ILI NE


momo1234

Preporučene objave

Pozdrav svima!!!

imao bi pitanje u vezi otvaranja web shopa, sve mi je jasno u vezi obrta i papirologije tako da tu ne trazim objašnjenja ali muči me jedna stvar MTU( min. Teh. Uvjeti- skladište)

naime planiram otvorit obrt za shop ali traže me da imam skladište za skladištenje robe, posto sam vec zaposlen to bi mi bio part-time ili kao honorarno dodatna zarada i roba bi mi doslvno stala u jedan ormar, 

gledam da prijavim obrt-trgovinu-shop kao posredovanje tojest da direktno od dobavljača saljem kupcu (dropshipping).

međutim u praksni nebi bilo tako nego bi tako htio prijaviti samo da izbijegnem to skladiste posto mi nikako ne treba, jer trebao bi uc u najam kod nekog i vise mi to nebi bilo isplativo jer bi se time bavio povremeno.

pitanja:

1. Trebam li imati ugovor sa dobavljačem za prijavit takvu vrstu trgovine?

2.ako poslujem na taj nacin dali inspekcija moze li me ikako skužit? Ako da kako?

3. Mogu li sa takvom vrstom trgovine normalno uvesti robu iz trečih zemalja na adresu mog obrta kao pravna osoba?

4. Dali ce im bit sumljivo sto moji obrt uveze određenu količinu robe na adresu obrta a obrt je prijavljen kao dropshipping obrt ili u tranzitu bez skladištenja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Poštovani,

 

1.) morate znati koji su MTU za tu djelatnost . Ukoliko Vi nemate uvjeta onda morate, da.

2.)Vi očito niste imali posla sa bilo kojom inspekcijom. U principu reći ću samo da će teret dokazivanja nevinosti biti na Vama i pred sudom jer je jako mali postotak slučajeva kad državni inspektorat u drugom stupnju poništava nalaze i rješenja 1 stupnja.

3. Vi ne postajete pravna osoba, vi ste, otvaranjem obrta postali osoba koja ostvaruje dohodak od samostalnog rada ( obrt ) i nesamostalnog ( Vaš posao za poslodavca).

Ovdje bih Vam napomenuo da se dobro imformirate pri predaji RPO obrasca i prijave u sustav HZZOa i mirovinskog kako ne bi oba osiguranja plaćali 2x. Naplatu kontrolira nadležna PU:

4. Ovisi što Vam stoji u rješenju. Ali nije mi jasan Vaš strah od nadzora ako obavljate djelatnost u skladu sa zakonskom regulativom?-

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. za prijaviti obrt i MTU neće Vas tražiti ugovor sa dobavljačem, to je stvar Vašeg poslovanja.

2. Može, ali samo ako Vam dođe u nadzor(po papirima mogu vidjeti, a vidjet će i robu)

3.obrtnik isto može uvesti robu kao i pravna osoba

4. ne znam kome bi moglo bit sumnjivo, ovi koji kontroliraju MTU nemaju uvid u to dok ne dođu u nadzor, jer su se sada odvojili od carine(a u nadzor mogu doći redovni ili ako Vas netko tuži)

Da se mi razumijemo Vi taj MTU morate imati ako će Vam se roba zadržavati u skladištu, ne opravdava Vas ni to što radite, ni to što stane samo u jedan ormar.

Odluka ipak mora biti Vaša!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija