Jump to content

Ozljeda u bolnici


lastavica21

Preporučene objave

Novi sam na ovom forumu, pa se unaprijed zahvaljujem onome tko pomogne.

 

Kako je u samom naslov riječ je o ozljedi pacijenta koji je došao na odjel hitne pomoći. Sama ideja je o odgovornosti bolnice i kakve su mogućnosti odštete za nastalu štetu. Naime, na odjelu hitne pomoći pacijenta su ostavili samog te je isti pao s visine i pretrpio ozljede. 1 priča je da je sam skočio, a druga da je pao s visine, glavnina priče je da je ostao neko vrijeme sam i pretrpio ozbiljne ozljede (nisu ozbiljne po život). Mislim da je praksa hitne ne ostavljati pacijenta u prostoriji samog..

 

Da li postoji mogućnosti za odštetu od npr osiguranja kojeg ima sklopljena bolnica za slične slučajeve ? Ako ne kakve su šanse na sudu za eventualni slučaj i što bi trebalo napraviti ?

Na internetu sam našao ovaj link https://burza.com.hr/portal/odgovornost-bolnice-pacijentu-i-osiguranje/10590

koji se na kraju poziva na odvjetnika, za kojeg ja u lošoj situaciji nemam novca jer uz sve moram misliti i o troškovima koji me očekivaju u budućnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na temelju napisanog, ja se ne bih baš upuštao u parnicu. Ne vidim zašto bi bila obveza hitne da uz svakog tko dođe na hitnu mora biti netko iz bolnice. Ljudi dođu na hitnu pa ovisno o slučaju znaju čekati i po nekoliko sati.  Također, nije razvidno da li je osoba bila zaprimljena, odnosno da li je počela obrada ili je jednostavno odšetala iz čekaonice dok je čekala.

Druga stvar bi po meni bila da je osoba zaprimljena zbog psihičkih tegoba i da je doktorima na hitnoj ili kad su došli po nju vozilom napomenuto to s tim da bi psihički problema morali biti žešći i jasno vidljivi. Ako nitko iz obitelji nije primijetio da bi osoba mogla odšetati i pasti ili skočiti s visine, zašto bi to trebali znati doktori ako osoba nije ni primljena  s nekim psihičkim dijagnozama koje bi upućivale na  suicid možda ili na ni sam ne znam šta? "Slabost" nije indikacija da će netko pasti s visine ili se možda baciti.

 

Bez detaljnijeg utvrđivanja činjenica i posebno pregledavanja medicinske dokumentacije prije nezgode, više ne mogu reći. Također, vjerojatno je i policija napravila nekakav uviđaj i službene bilješke pa bi i njih trebalo vidjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opis posla hitnog bolničkog prijema.

 

Iako u praksi vjerojatno svatko dolazi na hitan prijem, ljudi se moraju obraditi. Nitko "iz vani" ne može znati da li osoba zaprimljena na tom odjelu u nekom zdravstvenom problemu ili ne. Psihički recimo poremećaji se moraju prethodno dijagnosticirati, zato se osobe koje su na hitnom prijamu moraju obraditi. Da, mnogi čekaju, što ne bi trebao biti slučaj, a možda ni to nije zakonski. Po onom gore linku vidim da bi oštećeni na sudu morao dokazati da nisu postupali po pravilima struke. I upravo opis rada hitnog prijama po struci vjerojatno može staviti temelj za parnicu.

Edit: da počela je bila obrada (po tvrdnjama njihovog inspektorata) pa su osobe koju su obavljale preglede iz prostorije gdje se pregled obavlja izašle (vjerojatno zbog toka posla zaposlenika).

Ono što vi mislite je vjerujem čisto sudska praksa, i to u Hrvatskoj gdje bi vjerojatno iz X Y ili Z parnica bila izgubljena.

uređeno: od lastavica21
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ljudi se moraju obraditi ali netko uvijek ima prednost zbog razloga zbog kojeg je došao. Dijete s konvulzijama ima prednost pred nekim tko je došao zbog  nedefinirane slabosti. Ne razumijem kako mislite da netko iz vani ne može znati da li je osoba u nekom zdravstvenom problemu? Pa tko je onda zvao hitnu? Naravno da se osobe moraju obraditi ali netko uvijek ima prednost i ne znam zašto mislite da ne bi trebalo biti čekanja? Osobno znam da u dječjoj bolnici Kantrida na plakatu piše kako ide trijaža odnosno  koja stanja imaju prednost pri prijemu. Dođeš na hitnu i čekaš da dođeš na red ovisno o ozbiljnosti stanja zbog kojeg si došao. Svaki put kad sam došao na hitnu tamo je uvjek bilo bar još 10-ak ljudi koji su došlo zbog svojih razloga. U dječjoj bolnici zimi zna biti preko 30-ero djece s roditeljima na odjelu hitne medicine. Zar misliš da svatko tko dođe mora imati doktora za sebe? Koliko ljudi dođe na hitnu i onda im se više ne da čekati po odu.

Da, odgovornost bolnice bi bila po dokazanoj krivnji i ne vidim gdje oni nisu postupali po pravilima struke. Ako je osoba zaprimljena zbog slabosti i počela je obrada i vjerojatno su izmjerili tlak i možda počeli davati infuziju i otišli dalje za svojim poslom jer osoba koja prima infuziju ne treba nikakvog liječnika ili medicinsku sestru da stalno stoji uz nju nego osobu rovjeravaju tu i  tamo. Ovo s infuzijom je naravno karikiranje jer ne znam što su doktori radili prilikom obrade ali ne vidim gdje bi bio propust bolnice oko osobe koja je zaprimljena zbog nekakve slabosti. Pravila struke kažu da se osoba mora zaprimiti i obraditi, ali ne mislim baš da piše da moraju nad nekim stražariti bez da imaju dovoljno indicija kako postoji mogućnost da će se osoba negdje popeti te pasti ili skočiti.

Ono što oštećenik trebao dokazati je da su liječnici, obzirom na ono što im je rečeno prilikom zaprimanja i što su utvrdili dok je obrada trajala, propustili prepoznati da bi osoba mogla napraviti ono što je napravila ili ono što joj se desilo. Po meni, bez da sam vidio medicinsku dokumentaciju i policijske bilješke o obavljenim razgovorima, to je jako, jako teško dokazivo. Doktori su otišli dalje za svojim poslom i vi bi trebali dokazati da osobu nisu smjeli pustiti samu zbog nekog medicinskog razloga.

Naravno da ovo govorim iz iskustva iz prakse jer neko pravo realno postoji samo ako ga možete ostvariti pred sudom. Možemo mi govoriti o zakonskom tekstu, ali ostvariti to na sudu je nešto sasvim drugo.

uređeno: od Jack Butler
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija