Jump to content

Pravo služnosti puta


Orion1

Preporučene objave

prije 15 sati , Orion1 je napisao:

Molim za pomoč. Gdje, kako i kod kojeg suda  se trazi pravo služnosti puta. Kakav je postupak? Lp

Tužbom protiv vlasnika poslužne nekretnine na stvarno nadležnom sudu.

Ili, u slučaju da je vlasnik poslužne nekretnije suglasan sa uspostavom prava služnosti, potpisom ugovora kod JB te uknjižbom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
Na 14. 05. 2021. at 13:22, Orion1 je napisao:

Koliki bi odprilike bili troskovi odvjetnika

Ne da ne zna nego je uopće nezahvalno lupiti neki iznos kada sve ovisi o samom postupku i što će sve punomoćnik morati odraditi.

Na 14. 05. 2021. at 13:22, Orion1 je napisao:

kako dugo bi odprilike trajao postupak? 

Kako uglavnom protustranka ulaže žalbu, s drugostupanjskom odlukom cca 3 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Htjeli smo nesto renovirati kucicu, dosao bude staklar. Trebamo nesto betonirati, trebam cement, soder, a nemogu do svoje kucice. Susjedi su stavili ogradu na put, jer su  kupili nekad davno postojeci put i ne dozvoljavaju da se autom dolazi do nase parcele. Dobila sam od GRADA 2019. Rjesenje, da je to postojeca, javna prometna površina. Pisala sam vec o tome na drugoj temi. 01.04.2021 je Pokrenut postupak evidentiranja predmetnog puta kao nerazvrstane ceste od Upravnog odjela za gospodarenje gradskom imovinom. Sad je sva dokumentacija kod Povjerenstva za evidenciju komunalne infrastrukture. Ali to ide tako polako, ocajna sam. Mislila sam, da ako pokrenem pravo nuznog prolaza bude brze. Sad sam razocarana, da i to traje tako dugo. Sto bi Vi uradili, da ste na mojem mjestu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da u pravu ste. U Gradu su mi rekli neka predam OCITOVANJE o statusu predmetne povrsine u Odsjeku za ceste i promet. Predala sam, naravno, ocitovanje je da se cestice trenutno ne smatraju nerazvrstanom cestom.Nije mi jasan taj zahtjev procelnika?Predala sam procelniku i to ocitovanje. Prije tog sam dobila od Upravnog odjela za gospodarenje gradskom imovinom, da ce se od Povjerenstva za evidenciju komunalne infrastrukture zatraziti da se pokrene postupak evidentiranja predmetnog puta kao nerazvrstane ceste sukladno Zakonu o cestama (Narodne novine broj 84/11,18/13,22/13,54/13,148/13,92/14 i 110/19) i Zakonu o komunalnom gospodarstvu (Narodne novine broj 68/18,110/18 i 32/20). To je zatrazeno 01.04.2021.Nije mi jasno, zasto taj postupak tako dugo traje, evo vec trecu godinu???Kao da me,, vodaju,, iz jednog odjela u drugi. Zato sam mislila, da pokrenem i postupak kod suda za nužni prolaz, misleci da ce TO biti brze. Hvala, sacekat cu Procelnika i Grad, mozda se pokrenu sad poslije izbora. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 28. 05. 2021. at 0:05, Spitfire je napisao:

Logika bi nalagala da nije baš uputno pokretati posebni postupak koji košta i traje a već postoji način koji bi trebao nešto riješiti.

Molim Vas, da me uputite sto jos mogu uraditi, da se moj predmet nekako rijesi. Napisala sam, do gdje sam stigla s rjesavanjem i sad sve stoji kod procelnika. Kako i na koji nacin ubrzati postupak? Zovem, razgovaram s tajnicom i nema jos uvijek nikakvog odgovora, lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete zatražiti od JP tijela da vas obavijeste o uvjetima, načinu i postupku ostvarivanja ili zaštite vašeg prava ili pravnog interesa na što je javnopravno tijelo dužno obavijestiti zainteresiranu osobu na njezin zahtjevinog u rou 15 dana u pisanom obliku. Ukoliko vas ne obavijesti ili odbije izdati obavijest imate pravo u roku 8 dana od isteka roka za obavijest podnijeti prigovor čelniku tijela. (čl. 155 ZoUP-a)

Ili odmah napisati prigovor čelniku tijela, ukoliko smatrate da vam je drugim postupanjem JP tijela iz područja upravnog prava u kojem se ne donosi rješenje, povrijeđeno pravo, obveza ili pravni interes, izjaviti prigovor dok god to postupanje traje ili traju njegove posljedice. (čl. 156)

Čelnik tijela vam je dužan na prigovor odgovoriti rješenjem u roku 8 dana. (čl.122)

Valjda se nešto pokrene poslije toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Spitfire je napisao:

Nema na čemu :-)

Svejedno imam jos jedno pitanje, oprostite meni neznalici. 

Na koju adresu,kome, da ne napravim gresku pišem prigovor, koja je adresa JP tijela, radi se o Gradu Zadru. I nije mi jasno sto je to ZoUP? 

Hvala unaprijed. 

uređeno: od Orion1
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Orion1 je napisao:

Na koju adresu,kome, da ne napravim gresku pišem prigovor, koja je adresa JP tijela, radi se o Gradu Zadru

Ako ćete odmah pisati prigovor prema čl. 156, čelnik tijela bi bio gradonačelnik. A adresu nađete na službenim stranicama.

prije 7 sati , Orion1 je napisao:

I nije mi jasno sto je to ZoUP? 

Zakon o općem upravnom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Za g. Spitfire

Napokon sam dobila odgovor iz Grada, od povjerenice UO za gospodarenje gradskom imovinom. Odgovor je takav, da me ONI upucuju na nadlezni sud. Nemogu mi pomoci kao stranci, usprkos  tome, sto su bas ONI 26.03.2021 poslali zahtjev Povjerenstvu za evidenciju komunalne infrastrukture da se pokrene postupak da se put, proglasi nerazvrstanom cestom. Obrazlozenje je, da je moja kucica nelegalno izgradjena i naknadno legalizirana. Zanimljivo, tek su sad to utvrdili? 

Nisu mi jasni svi oni Zakoni (iz 1997.,2005. i 2019.) gdje se navodi, da se putovi, koji su u katastru oznaceni kao PUT, mogu proglasiti nerazvrstanom cestom? 

Znaci ipak cu morati preko odvjetnika, tj. suda zatraziti pravo služnosti puta. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Zakon o cestama daje pravo JLS da nešto proglasi nerazvrstanom cestom i upiše kao javno dobro u općoj uporabi. U ovisnosti od kada postoje, moguće je to napraviti bez ili s izvlaštenjem. Međutim, nitko ih na to poseno ne obvezuje pa večina ima planirane takove poslove u određenom periodu jer bilo koji način samu JLS košta. Je li i u vašem slučaju takovo što u pitanju, ne bih znao no izgleda da vam jedino preostaje sud za osnivane prava služnosti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, upravo je tako. Mada je Zakon, na mojoj strani oni nece proglasiti put nerazvrstanom cestom u vlasnistvu JLS. Vjerojatno zbog troskova izvlastenja, a samim time i troskova odrzavanja ceste.Upucuju me na NADLEŽNI SUD??? Koga neka tuzim??? Odvjetnik mi je rekao, da izbjegavaju takve situacije.Rekao je da bi mozda sta postigla, da se povezem sa ostalim vlasnicima gradjevinskih parcela, pa zajedno pokusamo?

Ponudila sam vlasnicima novce za sluznost puta (preko odvjetnika) , ali nazalost opet su me odbili. Tako da mi jedino preostaje ici na SUD za nužni prolaz. 

Najtragicnije u cijeloj situaciji je to, da je jedan dio puta u vlasnistvu zene koja je odselila u SAD i gubi joj se trag 1987 g. A moji susjedi su se zakonski preko suda upisali na njezin dio. 

Hvala na odgovoru i lp. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
Na 07. 10. 2021. at 14:04, Orion1 je napisao:

Da, upravo je tako. Mada je Zakon, na mojoj strani oni nece proglasiti put nerazvrstanom cestom u vlasnistvu JLS. Vjerojatno zbog troskova izvlastenja, a samim time i troskova odrzavanja ceste.Upucuju me na NADLEŽNI SUD??? Koga neka tuzim??? Odvjetnik mi je rekao, da izbjegavaju takve situacije.Rekao je da bi mozda sta postigla, da se povezem sa ostalim vlasnicima gradjevinskih parcela, pa zajedno pokusamo?

Ponudila sam vlasnicima novce za sluznost puta (preko odvjetnika) , ali nazalost opet su me odbili. Tako da mi jedino preostaje ici na SUD za nužni prolaz. 

Najtragicnije u cijeloj situaciji je to, da je jedan dio puta u vlasnistvu zene koja je odselila u SAD i gubi joj se trag 1987 g. A moji susjedi su se zakonski preko suda upisali na njezin dio. 

Hvala na odgovoru i lp. 

To je ta tema,, Pravo sluznosti puta,,. (za g. ,, kira,,). 

Nazalost neznam napraviti poveznicu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija