Jump to content

grobno mjesto pravo korištenja i ukopa


anonimno

Preporučene objave

Molim vas da mi odgovorite što i kako dalje. Naime 1970 godine moja prabaka dala je izgraditi grobnicu na groblju u Matuljima. Nakon njezine smrti 1974 godine ugovorom o doživotnom uzdržavanju grob je nasljedila njezina kćerka. Godine 1977 umro je moj djed (sin graditeljice) te je njegova sestra sada vlasnica grobnice donijela kompletnu dokumentaciju o grobnici i uplatnice koje je plaćala od 1974-1976 godine i predala ih mojoj baki i rekla da joj ostavlja grob u kojem je ukopan i moj djed obzirom da ona ima drugo prezime i da će sa mužem kupiti grobnicu na drugom mjestu. Na upravi nadležnog groblja ta je promjena evidentirana samo na način da je precrtano ime prijašnje vlasnice ,djedove sestre i upisano bakino ime. Baka je plaćala sve ove godine grobnu naknadu i posjedujemo uredne uplatnice koje su od 1977. godine dostavljane na ime moje bake. U upravi groblja prilikom prijepisa davne 1977 nisu uzimali i tražili nikakvu dokumentaciju ili izjave od moje bake i djedove sestre. Godine 2000 umro je djedov šogor te ga je djedova sestra htjela ukopati u taj grob no moja baka tada nije dozvolila ukop, obzirom na dogovor iz 1977. Njezina djeca su se tada usmeno žalila upravitelju tvrtke koja upravlja grobljima koji je tada rekao da je nastupila dosjelost. Nakon toga sve je mirovalo do ovog Badnjaka kad je moja baka umrla i trebalo je održati sprovod. Dana 27.12.06. izvjestili smo telefonom upravu groblja da je baka umrla te da ćemo se sutradan javiti kada će biti završena kremacija kako bimo organizirali pogreb. Dana 28.12.06. došli smo u upravu groblja i dogovorili pogreb za 29.12.06. u 16,00 sati i djelatnica je rekla da je sve u redu i da se samo dogovorimo sa klesarima da otvore slijedeće jutro grobnicu kako bi se popodne izvršio ukop. Na sam dan sprovoda kada smo došli na groblje u 10,30 sati zajedno sa klesarima pojavio se upravitelj groblja i izdao usmenu zabranu da se grob može otvarati i vršiti ukop jer je djedova sestra uložila nekakav zahtjev za preispitivanje korisništva nad grobnim mjestom. Rekao je da mu je direktor naložio da se ukop ne smije obaviti. Otišla sam zajedno sa bratom u upravu tvrtke gdje su se nalazili pravnik, upravitelj i voditelj uprave groblja. Na upit kada je uložen zahtjev za preispitivanje odgovorili su u studenom 06. Na pitanje zašto nisu obavijestili moju baku da je zahtjev podnesen odgovorili su da je njima svejedno tko je korisnik i da se mi moramo međusobno dogovoriti odnosno da oni moraju ispraviti grešku koju su napravili njihovi djelatnici davne 1977 godine jre moja baka nije nasljednica pokojne prabake odnosno oni se pozivaju na ugovor o doživotnom uzdržavanju. Pravnik je rekao da su oni to mogli i prešutjeti i nakon petnaest dana nam poslati dokument da moramo premjestiti urnu iz grobnice. Nakon sat i pol natezanja, povišenih tonova i uvjeravanja dozvolili su ukop i rekli da će uskoro pozvati moju majku kao bakinu nasljednicu radi uzimanja izjave jer moraju odgovoriti na zahtjev za preispitivanje korištenja grobnog mjesta i nek očekujemo da ćemo morati baku preseliti iz te grobnice. Pravnik je još naveo da oni postupaju po zakonu, ma da ja ne znam po kojem jer mislim kao laik da su nešto morali donijeti crno na bijelom na temelju čega bismo se mogli žaliti. Vjerujte da nije nimalo ugodno šest sati prije pogreba saznati da se pogreb ne može obaviti radi nečije traljavosti. I evo konačno mojih pitanja:

1. Da li je nakon 29 godina neprekidnog korištenja i plaćanja grobnog mjesta nastupila dosjelost?

2. Da li je uprava groblja morala izvijestiti moju baku da je druga strana podnijela zahtjev za preispitivanje?

3. Da li su trebali donijeti pismeno rješenje o zabrani ukopa?

4.Da li nas uprava groblja može tužiti radi svoje greške 1977 što od djedove sestre nisu uzeli suglasnost prilikom prijenosa korisništva?

5. Kakvi su naši izgledi za rješavanje problema i kako da grob ostane i dalje na našem korištenju, da li moramo nekoga tužiti?

6. Koji su zakoni koji reugliraju tu materiju?

 

Napominjem da se groblje nalazi pod ingerencijom Uprave groblja Opatija

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima i sugestijama i pohvaljujem inicijativu foruma jer je to jedino mjesto na kojem možeš dobiti dobru i pravu informaciju odakle krenuti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o grobljima, Zakon o nasljeđivanju, Zakon o obveznim odnosima.

 

Nekako mi se čini da je za Vas najbitniji članak 13. Zakona o grobljima, koji glasi:

 

(1) Uprava groblja daje grobno mjesto na korištenje na neodređeno vrijeme uz naknadu te o tome donosi rješenje.

2) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka zainteresirana osoba može izjaviti žalbu nadležnom tijelu za komunalne poslove jedinice lokalne samouprave.

(3) Za korištenje grobnog mjesta korisnik plaća godišnju grobnu naknadu.

(4) Visinu naknade iz stavka 1. i 3. ovoga članka utvrđuje Uprava groblja u skladu s uvjetima i mjerilima propisanim odlukom predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave.

 

Trebali biste dakle pronać to rješenje, jer Uprava groblja (Komunalno poduzeće) je nakon donošenja Zakona 1998. trebala izdat to rješenje, a Vaša teta je trebala pravvremeno uložiti žalbu.

 

Osim toga, grobno mjesto daje se na korištenje uz naknadu. Ako korisnik ne plaća tu naknadu, on gubi pravo korištenja grobne naknade. To je propisano člankom 14. ZOG-ima koji kaže:

Članak 14.

 

(1) Grobno mjesto za koje grobna naknada nije plaćena deset godina, smatra se napuštenim i može se ponovo dodijeliti na korištenje, ali tek nakon proteka petnaest godina od posljednjeg ukopa u grob, odnosno nakon proteka trideset godina od ukopa u grobnicu.

 

(2) Prijašnji korisnik grobnog mjesta za koje se prema stavku 1. ovoga članka smatra da je napušteno može raspolagati izgrađenom opremom i uređajem groba (nadgrobna ploča, nadgrobni spomenik i znaci, ograda groba i sl.) nakon što plati dužni iznos grobne naknade sa zakonskim zateznim kamatama. U protivnom smatrat će se da se radi o napuštenoj imovini kojom uprava groblja može slobodno raspolagati.

 

Dakle ako Vaša teta, više od deset godina nije plaćala godišnju grobnu naknadu (a rekoste da ju je plaćala baka), ona nikako ne može bit korisnik. Mislim, i da se utvrdi po "nekakvom pravu" da ona je korisnik - grobnu naknadu nije plaćala 10 godina, pa bi s grob smatrao napuštenim.

 

Usporavanje ukopa je pravo Uprave groblja po čl. 15. tog Zakona. Međutim, pokušajte s pravnikom razgovarati o primjeni ova dva članka. Poglavito o onom djelu članku 13. prema kojem se Vaša teta nije žalila kao zaintresirna osoba na rješenje o dodjeli grobnog mjesta. (Ako ga nemate Vi moraju ga imati u arhivi Uprave). naime, rješenje se donosi na tememlju zakona o općem upravnom postupku, a tu je gđa teta debeeelooo prekoračila svaki rok.

mig:

 

Evo Vam i link na Zakon o grobljima pa možda sami iščitate rješenje.

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1998/2290.htm :

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija