Jump to content

Prestanak uzdržavanja - dijete počinje raditi


njofra123

Preporučene objave

Uskoro počinjem raditi, a do sada sam primao alimentaciju (školovanje do 25.godine). Nisam u kontaktu s biološkim ocem te bih podnio podnesak na sud. Njegova primanja su trenutno ovršena. Original pravomoćne presude ovrhe se nalazi kod isplatitelja primanja. 

Zanima me što bih sve trebao priložiti u podnesku? Potvrdu o zaposlenju? Također bi mi dobro došao primjer podneska ako je objavljen na forumu.

 

Može li se ovo riješiti mirnim putem i da sud donese rješenje na temelju mog podneska i proslijediti rješenje isplatitelju primanja ili će se malo više odužiti i bit će uključeno i ročište? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trenutno 25 godina, za 3 mj ću navršiti 26. Diplomirao sam u lipnju ove godine. Trebao bih početi raditi kroz 2 tjedna i radi se o ugovoru na određeno.
Ocu je ovrha nad mirovinom te mu se skida postotak koji je naveden u ovršnom rješenju. Alimentacija se isplati nekoliko dana nakon isplate mirovine (pratim datume koje objavljuje Min.financija). 
Mirovinskom sam osobno dostavio pravomoćnu presudu suda o ovrsi jer se ispostavilo da mirovinsko nije imalo pojma da postoji ovrha (ne znam jel je to poslodavac trebao proslijediti prilikom odlaska oca u mirovnu ili ne, neću u to ulaziti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa navršenih 26. gubite pravo na alimentaciju, odnosno otac više nema obvezu na ime alimentacije, osim ako postoje nepodmirena dugovanja do tog datuma. Ako ste sami dostavili zahtjev za provedbu HZMO-e, onda ga i sami možete povući sa naplate. I da, u pravu ste da je ovršnu ispravu poslodavac trebao dostaviti HZMO-e.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

No zapocinjem radni odnos prije 26.rodendana pa bi se prisilna naplata trebala prestati provoditi prvenstveno zbog zapocinjanja radnog odnosa? 

Onda bih trebao otici na mirovinsko i dati potvrdu o zaposlenju? Ako je presuda kod njih. Znaci ne treba nikakav podnesak na sud da se izmijeni stanje u predmetu, samo se obavijesti HZMO?

 

uređeno: od njofra123
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, njofra123 je napisao:

No zapocinjem radni odnos prije 26.rodendana pa bi se prisilna naplata trebala prestati provoditi prvenstveno zbog zapocinjanja radnog odnosa? 

Vaše zapošljavanje ne znači da odmah prestaje očeva obveza. Otac bi tužbom trebao zatražiti od suda da ovo utvrdi tj. da se sami možete sa tim primanjem uzdržavati.

Prije 3 minuta, njofra123 je napisao:

Onda bih trebao otici na mirovinsko i dati potvrdu o zaposlenju? Ako je presuda kod njih. Znaci ne treba nikakav podnesak na sud da se izmijeni stanje u predmetu, samo se obavijesti HZMO?

Kakvom sada predmetu? Prema ovome što ste do sada naveli trebali bi se pismeno obratiti HZMO-e sa zahtjevom da prestanu ustezati očevu mirovinu na ime alimentacije, jer nemate daljnjih potraživanja prema njemu. Niste im dužni ništa obrazlagati ili dostavljati dokaze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemate brige za originale. Ako ste odlučili obustaviti naplatu alimentacije, tada je dovoljno da im dostavite svoj zahtjev kako sam Vam naprijed navela. Oni nisu tu da tumače Vaša prava, već da provode prisilnu naplatu temeljem dostavljene isprave i sukladno odredbama Ovršnog zakona, a ako Vi odlučite da to ne želite, oni jednostavno nemaju ovlasti preispitivati Vašu odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija